Rugpjūtis Kalvių kaimo ūkininkams – sudėtingas ir gražus javapjūtės laikas


Rugpjūtis
Rugpjūtis vieniems primena, kad eina paskutinis vasaros mėnuo, kitiems – kad laikas važiuoti į laukus ir nuimti metų derlių. Ir tai labai jauti, kai rugpjūtį važiuoji pagrindiniu keliu į Rokiškį. Kelyje – vien traktoriai su priekabomis ir sunkvežimiai. Atrodo, kad dirbantiems žmonėms tik po kojomis maišaisi lengvuoju automobiliu ir savo ne žemės ūkio reikalais…


Palydėtuvės
Visais laikais rugpjūtį prasideda darbymetis, kurį žmonės, girdėjau, vadindavę „kombainiorų palydėtuvėmis”. Klausiau tėčio, kodėl būtent „kombainiorus“ palydėdavo? Todėl, sakė jis, kad nuo senų laikų ši profesija vertinama, o kombainų išvažiavimas į laukus byloja daug svarbių dalykų. Pirmiausia, tai yra derliaus nuėmimas. Ypač labai svarbu būdavo pasiruošti ir laukti, kada javai sunoks ir stos geras oras juos pjauti. Net yra posakis: „Diena metus maitina“. Kiekvienas, kuris pjauna javus ar kitaip su tuo darbu susiduria, tikrai žino, ką tai reiškia.


Kombaino vairuotojas
Ir daug kas šiandien pasakytų: keičiasi technika, kombainai tampa patogūs ir komfortiški kaip automobiliai, oras nebelemia tiek daug. Ir tai tiesa. Bet kombaino vairuotojo profesija vis tiek yra išskirtinė. Jos išmoksti tik dirbdamas, ji reikalauja pasiruošimo, patyrimo ir ištvermės. Vienos didelės žemės ūkio bendrovės savininkas neseniai sakė, kad šiuo metu žmogaus darbo jėga yra labiausiai brangstanti žemės ūkio priemonė. Ir tikrai: visur reikia protingų ir darbščių žmonių, o technika – tik palengvinti jų darbui.


Javapjūtė 
Javapjūtė yra ir svarbus ištvermės išbandymas. Kombainų vairuotojai, tinkamos dienos sulaukę, išvažiuoja į laukus, neskaičiuodami laiko, netaupydami jėgų kulia javus ir tik tikisi, kad lyti nepradės, kad grūdai bus sausi, švarūs, kad bus, kur juos supilti, kad nepradės jie kaisti… Darbo netrūksta ir padedantiesiems priimti grūdus – darbininkams ar tiesiog šeimos nariams, vežantiems grūdus traktoriais, semiantiems juos, kasantiems, vežantiems valyti ar dirbantiems kitus darbus. Visi skuba, laukia, padeda. O jei dar kombainas sugenda… Visai blogai. Ir baigiasi tas blogumas ne visiems vienodai. Sudėtingas javapjūtės laikas: įtempta, karštis, dulkės. Bet tuo ir gražus. Gera nuimti metų derlių, gera, kai grūdas aruode guli. 
Taigi šis trumpas pastebėjimas skirtas pamatyti dirbantį žmogų. Ūkyje daug darbų, bet rugpjūčio javapjūtė labiausiai matomas darbas.


Gitana Kepalaitė-Motiekuvietė

Emilijos Briedytės nuotr.