Rokiškyje paminėta Europos žydų kultūros diena

Rugsėjo 6-oji – Europos žydų kultūros diena. Tą pačią dieną Rokiškyje, Sinagogų gatvėje, visuomenė buvo supažindinta su  Rokiškio krašto muziejus inicijuotu projektu „Rokiškio sinagogų vietos įamžinimas”. Jo tikslas – Rokiškio krašto istorinės atminties puoselėjimas, pilietinės, daugiakultūrės visuomenės ugdymas, tolerancijos minties sklaida.

Projektą iš dalies finansavo Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.

Renginyje buvo atidengiamas stendas išskirtinėms Rokiškio sinagogoms pažymėti. Kaip teigia Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, pagal turimus rašytinius šaltinius, vaizdo medžiagą bei Lietuvoje turimus analogus architektas Aurimas Širvys 3D technologijų pagalba atkūrė trijų medinių sinagogų vaizdus.

„1921 m. sudarytame Rokiškio miesto plane buvo pažymėtos 4 sinagogos: viena –Pirties gatvėje ir kitos trys dabartinėje Sinagogų gatvėje. Šios trys sinagogos buvo skirtingo pobūdžio ir skirtingų spalvų – atitiko lietuvišką trispalvę: geltonoji buvo skirta Talmudo mokiniams, žalioji – turtingiesiems ir namų šeimininkams, o raudonoji, didžioji , buvo skirta visiems. Šalia jos gyveno vyriausias tarpukario Rokiškio rabinas Izraelis Sniegas. Nuo senų laikų Rokiškyje ir rajone gyveno gausios žydų bendruomenės. Kai kuriuose miesteliuose jos siekė net 80 proc. visų gyventojų. 1897 m. Rokiškyje gyveno 2067 žydų tautybės žmonės; jie sudarė 75 proc. visų miestelio gyventojų. 1914 m. – apie 3000 žydų, t. y. apie 78 proc. visų Rokiškio gyventojų, – teigiama departamento pranešime.

Kaip savo „Facebook” paskyroje pasakoja Rokiškio krašto muziejaus Istorijos skyriaus vedėjas Giedrius Kujelis, į renginį susirinko nemažas būrys rokiškėnų, kuriems įdomi gimtojo miesto istorija.

– Į renginį atvyko Žydų kultūros ir informacijos centro direktorius Algimantas Gurevičius, Vilniaus jidiš instituto profesorius Dovidas Katzas. Į rokiškėnus profesorius kreipėsi jidiš kalba, kuri mūsų miesto gatvėse nebeskambėjo per 70 metų, – pasakoja istorikas.

Informacinį stendą atidengė Rokiškio rajono savivaldybės meras Antanas Vagonis ir Rokiškio krašto muziejaus direktorė Nijolė Šniokienė.

 

Parengė Rita Briedienė

Ingridos Kujelės nuotraukos