Rokiškyje lankėsi von Tiesenhausenų giminės palikuonys

Kaip praneša Rokiškio krašto muziejus, rugpjūčio 3 d. Rokiškyje lankėsi von Tiesenhausenų giminės palikuonys. Jie pabuvojo krašto muziejuje – buvusiame Tyzenhauzenų šeimos dvare bei Rokiškio Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčioje. Mieste svečiai praleido keletą valandų.

Iš Vokietijos ir Lenkijos šeimomis atvyko 20 asmenų. Ši von Tiesenhausenų giminaičių grupė jau antras dešimtmetis domisi savo protėvių istorija ir jų pėdsakais keliauja po Europą. Sukurtas giminės internetinis tinklapis, kuriame informuojama apie savo veiklą ir giminės narių gyvenimą.

Tinklapį ir grupės veiklą kuruojantis Wolteris von Tiesenhausenas jau nuo 2001-ųjų kasmet rengia giminės naujienlaiškius, juose trumpai pasakoja apie iškilesnes Tiesenhausenų giminės istorines asmenybes, informuoja apie šiandieninius giminės narius bei susitikimus.

Jau kelerius metus iš eilės von Tiesenhausenų palikuonys vasaromis keliauja po istorines vietas, susijusias su jų protėviais, ar lankosi pas giminės narius kitose valstybėse. Ankstesniais metais lankėsi Estijoje, Latvijoje, šiemet jie suplanavo kelionę į Lietuvą. Pagrindiniu šios kelionės akcentu tapo Rokiškis.

Prieš tai von Tiesenhausenų grupė apsilankė Kaune, pabuvojo Nacionaliniame Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejuje, kur apžiūrėjo originalius Konstantino Tyzenhauzo ir Marijos Tyzenhauzaitės Pšezdzieckienės dailės darbus. Aplankė svečiai ir Vilniaus objektus, liudijančius Tyzenhauzų veiklą. Tarp jų – ir Marijos Tyzenhauzaitės Pšezdzieckienės įsteigtą buvusią akių ligų ligoninę dabartinėje Tyzenhauzų gatvėje.

Su muziejininkais svečiai pasidalino įspūdžiais apie šiuos miestus bei parodė keletą pačių darytų nuotraukų.
Į Rokiškį von Tiesenhausenai atvyko priešpiet ir pažintį su miestu pradėjo nuo bažnyčios. Didžiausią įspūdį svečiams paliko presbiterijoje abipus centrinio altoriaus stovinčios Tyzenhauzų giminės Rokiškyje pradininko Engelbrechto von Tiesenhauseno ir paskutiniojo vyriškos giminės atstovo Reinoldo Tyzenhauzo skulptūros, kurias XIX a. pabaigoje įrengiant bažnyčią pagamino austrų skulptorius Otas von Kionigas.

Svečiai pasakojo seniai žinoję apie šias Rokiškio bažnyčios skulptūras, tačiau vis laukė progos išvysti jas gyvai ir įamžinti fotografijose.

Alėja grįžtant į dvarą svečiai turėjo progą dabartinius bažnyčios ir dvaro kraštovaizdžius palyginti su Konstantino Tyzenhauzo piešiniais.
Dvare svečiai dar daugiau sužinojo apie Rokiškio Tyzenhauzus – Ignotą, Sofiją, Konstantiną, Mariją, Reinoldą. Keletą valandų trukusią ekskursiją svečiai, nepaisydami nuovargio, išlaikė – aktyviai klausėsi rūmų istorijos.

Su svečiais susitiko Rokiškio krašto muziejaus direktorė Nijolė Šniokienė, visuomeninės organizacijos „Tyzenhauzų paveldas” pirmininkas Raimondas Sirgėdas.

 

Parengta pagal Rokiškio krašto muziejaus inf.