Rokiškis pasmerktas teatro festivaliams; ir ačiū Dievui

Gentainius įvertino žiūrovas

Vėlų kovo 24-osios vakarą ištuštėjo Rokiškio profesionalių teatrų festivalio „Vaidiname žemdirbiams“ scena. Nuo pat jo pradžios rokiškėnai didžiausią dėmesį išsaugojo Kauno nacionalinio dramos teatro režisieriaus Agniaus Jankevičiaus spektakliui „Gentis“ pagal Ievos Simonaitytės romaną „Aukštujų Šimonių likimas“. Buvo abejonių, ar jo nenurungs festivalio uždarymo dieną parodytas Lietuvos rusų dramos teatro spektaklis „Karalius Lyras“, režisuotas Jono Vaitkaus. Nenurungė. Gentainiams, kaip save vadina „Genties” aktoriai, atiteko Žiūrovų prizas bei 600 Eur. ir sunkiai suvokiamas kiekis dovanų: savo produkciją teatrui skyrė „Lašų duona”, „Kepėjėlė”, „Aliejus Tyras”, „Darola”, „Rokiškio sūris”, „Rokiškio mėsinė”, Laimutės Sadauskienės kepiniai… Scena buvo kraute nukrauta maisto produktais.

Prizo atvykusi atsiimti aktorė Inga Mikutavičiutė, „Gentyje” vaidinusi Rožę, skėsčiojo rankomis: „Kaip susinešti?”

 

Jono Vaitkaus intriga…

– Nutariau: po „Lyro” – kaip jis bepatiktų – žiūrovų balsavimo lapelį „Taip” ir „Ne” lenksiu į neigiamą pusę – turi laimėti Agnius Jankevičius. Bet po festivalio į krepšelį įmečiau „Taip” – labai stipriai patiko Vaitkus. Štai kokias stiprias emocijas išgyvenau, – pasakojo rokiškėnė.

„Lyras” laimėjo festivalio „Vaidiname žemdirbiams” žiuri komisijos pagrindinį prizą ir 3 tūkst. eurų.

– Agnius Jankevičius buvo mano mokinys, – žurnalistams sakė režisierius J.Vaitkus, beje, į festivalį įnešęs šiokią tokią intrigą.

Mat žiuri komisija – jos pirmininkas Rokiškio rajono savivaldybės Kultūros, turizmo ir ryšių su užsienio šalimis skyriaus vedėjas Petras Blaževičius, nariai verslininkas Leonardas Šablinskas, AB „Rokiškio sūris“ direktoriaus padėjėja Aušra Zibolienė, dailininkas Sigitas Daščioras, advokatas Vytautas Sketeris, savivaldybės administracijos direktorius Valerijus Rancevas, Kupiškio kultūros centro ir Skapiškio kultūros namų teatro „Stebulė“ bei vaikų teatrinės studijos „Ku-kū“ režisierė Vita Vadoklytė, Rokiškio kultūros centro direktorė Nida Lungienė – ėmė ir susiginčijo, kam skirti pagrindinį prizą. Į jį labai pretendavo ir Šiaulių dramos teatras už spektaklį „Nebylys“, pastatytą pagal to paties pavadinimo Juozo Tumo-Vaižganto apysaką. Komisijai nebeliko nieko kito, kaip steigti specialų – 500 Eur. – prizą šiauliečiams. Jiems atiteko ir „Meno artelės” dovanotas rokiškėno medžio drožėjo Gintaro Varno autorinis darbas. Šio spektaklio režisierius – Tomas Jašinskas, o režisierius statytojas ir inscenizacijos autorius – J.Vaitkus.

– Ačiū Jonui. Jis – šių metų amžinas laureatas, – sakė Šiaulių teatro vadovas Antanas Venckus.

 

„Visos pelės mėgsta sūrį”

Šiemet, kaip ir suaugusiesiems, 3 tūkst. eurų dydžio premija buvo įteikta ir „Už geriausią festivalio spektaklį vaikams“. Ji teko Kauno valstybiniam lėlių teatrui už režisierės Agnės Sunklodaitės spektaklį „Žiogas Zigmas Žalgiro mūšyje”, pastatytą pagal Liudviko Jakimavičiaus pasaką.

– Mielas, Daliau, per klaidą antrą kartą iš eilės gaudami šį prizą suprantame: tai pavojinga; prie to galima priprasti. Su „Rokiškio sūriu” mes privalome ypatingai bendrauti ir dairomės pjesės „Visos pelės mėgsta sūrį”, – premiją priimdamas iš AB „Rokiškio sūris” direktoriaus pavaduotojo Daliaus Trumpos kalbėjo teatro direktorius Sigitas Kubavičius.

Kauno valstybiniam lėlių teatrui teko ir rokiškėnės dailininkės Astos Keraitienės paveikslas „Piemenukai”.

 

Aktoriai ir juvelyrai

Nominacija „Už geriausią festivalio moters vaidmenį” buvo atiduota Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorei Monikai Vaičiulytei, Oskaro Koršinovo spektaklyje „Kankinys” atlikusiai mokytojos Erikos Rot vaidmenį. Jai atiteko 600 Eur. ir dailininkės juvelyrės Dalios Varnaitės sagė.

Tokia pat pinigine premija ir juvelyro Vidmanto Stasiškio sidabrinė sagė su gintaru „Už geriausią festivalio vyro vaidmenį” teko Vytautui Anužiui už karaliaus Lyro vaidmenį J.Vaitkaus spektaklyje „Karalius Lyras”.

– Bijojau, kad dar šiandien jos nepamesčiau; iškarto pasidėjau mašinoje, – sakė aktorius, paklaustas kokiomis progomis puošis šia nemaža sage.

– Ji segama ant vyriško švarko kišenės. Sagė, galbūt, labiau proginė; joje pavaizduota linksmosios išraiškos teatrinė kaukė, – sakė dailininkas V.Stasiškis. Jis žada tapti nuolatiniu festivalio „Vaidiname žemdirbiams” rėmėju.

 

Tradicijas reikia puoselėti

Premija – 300 Eur. – „Už geriausią festivalio nepagrindinį vaidmenį” atiteko aktorei Jūratei Onaitytei už Ilžės vaidmenį režisieriaus A.Jankevičiaus spektaklyje „Gentis”.

Premiją teko atsiimti I.Mikutavičiūtei, nes kaip tik tą vakarą aktorė J.Onaitytė vaidino spektaklyje ir prašė perduoti, kad ji yra tradicijų šalininkė ir labai vertina festivalio „Vaidiname žemdirbiams” tradicijų gilumą; jas reikia puoselėti.

Simpatiškiausio aktoriaus(ės) nominacija šiemet tapo „Simpatiškiausios festivalio trupės” nominacija. Ji atiteko Klaipėdos jaunimo teatrui už anti-operą „Pamoka”. Libretą pagal E.Jonesko pjesę sukūrė Giedrius Kuprevičius, dirigavo Evelina Lozdovskaja, režisavo Valentinas Masalskis.

Atsiimdami 300 Eur. ir rokiškėnės keramikės Eglės Kuzmicakitės autorinį darbą aktoriai Inga Paškaukaitė ir Donatas Stakėnas dėkojo už tai, kad festivaliui Klaipėdos jaunimo teatras yra reikalingas.

Perspektyviausiu festivalio aktoriumi pripažintas Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorius Kęstutis Cicėnas, atlikęs mokinio Benjamino Ziūdelio vaidmenį O.Koršinovo spektaklyje „Kankinys”. Jam atiteko ir keramikės E.Kuzmicakitės lėlė.

Festivalį pagerbė rajono meras Vytautas Vilys, Seimo narys Vytautas Saulis.

– Etnografijos metais ir festivalis turėjo tautinės kultūros bruožų: trečdalis spektaklių – nacionalinės dramaturgijos kūriniai, – priminė direktorė N.Lungienė.

Apdovanota buvo ir ji pati: Kauno valstybinis lėlių teatras jai, Rokiškio „Langinių plenero” vienai iš organizatorių, įteikė langinę.

– Viena įteikta pernai. Tad reikia ir antros. Kaip atrodytų, jei mes parodytume tik vieną spektaklio veiksmą? – šypsojosi teatro direktorius S.Kubavičius.

Kultūros viceministrė Agneta Lobačevskytė perdavė festivalio rėmėjos, žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės linkėjimus ir pažadėjo ištaisyti Kultūros tarybos klaidą – rokiškėnui festivaliui teskirti 5 tūkst. eurų.

Kaip sakė V.Saulis, Rokiškis pasmerktas teatro festivaliams; ir ačiū Dievui, kad pasmerktas…

Kai jau iš tiesų užgeso rampos šviesos, teatralai susirinko į jaukią vakaronę. Kai kam pirmą kartą, kai kam ir nebe, bet visiems buvo miela apžiūrėti dailininko Rimo Valeikio parodą – aktorės Nijolės Narmontaitės knygos „Aktoriai, režisieriai ir kasininkės. Ko nematė žiūrovai” iliustracijas.

 

Rita Briedienė

Autorės nuotr.