Po neeilinio posėdžio šypsena nedingo…

A.Veselovas, A.Vagonis ir A.Čepulis

Rokiškio rajono meras Antanas Vagonis

Nedaug išėjo žmonių iš birželio 8-osios neeilinio Rokiškio rajono tarybos posėdžio, kai jo vedantysis rajono meras Antanas Vagonis kalbėti pakvietė rokiškėną Aleksėjų Veselovą. Šis žmogus iš tų, kurie lankosi visuose renginiuose, savo mintis dėsto garsiai, kartais balsuoja kartu su rajono Tarybos nariais, o emocijas reiškia taip stipriai, jog tenka kviesti policiją. Vis gi dar nė vienam rajono merui neprireikė A.Veselovo patarimų.

Susikaupęs A.Veselovo klausėsi Tarybos narys, draudimo bendrovės „If…” Šiaurės regiono verslo direktorius Algis Čepulis. Jam turbūt įdomu buvo, ar kalbėjusysis ko nepraleis iš surašyto teksto…

A.Veselovas neprašė, kaip koks Savivaldybės administracijos direktorius Valerijus Rancevas, nelaikyti jo kalbos politine, neįtikinėjo, koks jis nuoširdus, nors žmonės paskui šnekėjo, kad tą kalbą rašė trise – A.Veselovas, A.Vagonis ir A.Čepulis. Yra pagrindo tuo tikėti: du pastarieji rašo straipsnius gabiems Rokiškio rajono žurnalistams. Viena kavinė net saugo įrašą: trise kuria straipsnį apie Rokiškio kultūrą.

A.Veselovo kalbos nesiklausęs pakilo ir iš posėdžio salės išėjo dailininkas Arūnas Augutis bei kiti folkloro ansamblio „Gastauta” nariai.

 

Ar besugebės gimtadienį atšvęsti oriai?

Surengti neeilinį posėdį Rokiškio valdančiąją daugumą privertė rajono Tarybos opozicija, sunerimusi dėl įvykių Rokiškio kultūros centre.

Nuo pernai rugsėjo šiai įstaigai pradėjo vadovauti Erikas Druskinas, ir štai ją jau paliko 12 žmonių. Ties sunaikinimo riba atsidūrė birželio 10 d. 25-metį minėsiantis tremtinių choras „Vėtrungė”, 35-metį rudenį kažin ar besugebėsiantis oriai atšvęsti folkloro ansamblis „Gastauta”. Iš kultūros centro jau išvaryta moterų vokalinė grupė „Bella Fa”. Irinos Bubnovos pramoginių šokių kolektyvo irgi nebeliko.

Posėdis tik įrodė: jei ne koalicijos „Už laisvę augti“ atstovas Irmantas Tarvydis, TS-LKD – Algis Kazulėnas, Dijana Meškauskienė, Stasys Meliūnas, Jūratė Čypienė, Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) – Gintaras Girštautas, Virginijus Lukošiūnas ir Virginijus Gaučys, tikra kultūros žmonių situacija visuomenei nė nebūtų žinoma.

– Aš palaikysiu visus – net socialdemokratą Arūną Augutį, – kuriems rūpi kultūros centro žmonių likimas, – temainfo.lt sakė Tarybos narys, verslininkas I.Tarvydis.

 

Neįsitarpuojantis tarp proto bokštų

Kažin, ar savo žydišką prigimtį nuolat pabrėžiantis E.Druskinas, neprarado ryšio su Rokiškio verslo klubu. Verslininkai jį vertina kaip labai retą žydišką atvejį, kai neįsitarpuojama tarp proto bokštų.

Erikas Druskinas, Rokiškio kultūros centro direktorius

Daug – 17 tūkst. eurų – Rokiškio kultūros centro festivaliui „Vaidiname žemdirbiams” skyrę verslininkai taip ir negavo E.Druskino ataskaitos, kur padėjęs pinigus. Kai posėdyje apie tai užsiminė opozicijos narys, UAB „Ivabaltė” generalinis direktorius I.Tarvydis, Kultūros centro direktorius nusišypsojo. Jis neturįs ataskaitos iš pačių verslininkų, už kokius pinigus šie maitino festivalio dalyvius. Tai ko iš jo norima? Maža E.Druskinui pasakyti, kad teatralus verslas maitino už savas lėšas. Jei jis žinotų, kiek tų savų, gal ir suvestų galus… O tai kur 17 tūkst. eurų?

– Būtų labai sąžininga už juos atsiskaityti, – E.Druskinui patarė I.Tarvydis.

– Dabar iš tiesų jūs meluojate, – nusišypsojo E.Druskinas.

Girdi jis aiškiai pasakęs, kiek uždirbo ir kiek išleido. Panašiai ir verslas elgiasi: nueina į Mokesčių inspekciją, pasako, kiek uždirbo ir kiek išleido, ir išeina.

Į neeilinį posėdį atėjo ir „Gastautos”, ir „Vėtrungės” atstovų. Žmonės pasakojo: E.Druskinas norėjo apmokestinti tremtinių choro 25-mečio renginį.

– Operos dainininko Liudo Mikalausko koncertą apmokėjo verslininkas Irmantas Tarvydis, o direktorius sugalvojo pinigų pasirinkti, – pasakojo choro dainininkė. Juokėsi visi: į L.Mikalauską žmonės tikrai būtų pirkę bilietus.

 

Spėjo apsimeluoti iki pirmos pauzės

– Džiaugiuosi, kad rajono Tarybos nariai mane dar kartą pasikvietė pristatyti kultūros centro įvairias sritis ir paanalizuoti tą problematiką. Galų gale opozicijos nariai atkreipė į Kultūros centrą dėmesį, kadangi nė vienas narys nėra buvęs per tą laikotarpį… – jau iki pirmos pauzės apsimelavo E.Druskinas.

Ir Stasys Mekšėnas, ir V.Lukošiūnas, ir J.Čypienė ne kartą kultūros namuose klausėsi E.Druskino monologų-vizijų.

Posėdyje E.Druskinui pasisakyti buvo duotas pusvalandis. Jis kalbėjo tik apie buvusios vadovės, jos pavaduotojos darbą.

– Nežinau, ar specialiai taip darėte, ar nesupratote klausimo, ar vengėte į jį atsakyti. Bet mes šiandien norim išgirsti iš jūsų apie tai, ką jūs per devynis mėnesius – būdamas Kultūros centro direktoriumi – nuveikėte, kokia yra jūsų veikla, – sakė A.Kazulėnas.

– Natūralu, kad naujų kolektyvų negali įsteigti per vieną dieną, ypač, kai vyksta įvairios manipuliacijos. Aname klausime aš jau pristačiau tam tikrus pokyčius, nes, natūralu, kad vadovas stengiasi kurti ne tik naujus kolektyvus, bet dar turi sureguliuoti įstaigos situaciją. Nes reikėjo sureguliuoti sutarčių darbo klausimus… – vėl į šoną kalbėjo E.Druskinas.

 

Keturiems būreliams tevadovavęs

Taip ir neatsakė E.Druskinas į klausimą. Neužsiminė, žinoma, ir apie tai, kad po kelias valandas prasėdi „If…” kontoroje. Dieną prieš posėdį abu blaškėsi: E.Druskinas vis skambino telefonu, o A.Čepulis nesirūpino klientais. Manoma, kad abu tarėsi, kaip pakeisti E.Druskino įsakymą, kuriuo jau tris metus Kultūros centre dirbančiai „Vėtrungės” vadovei jis – administracijos profanas, tik keturiems būreliams tevadovavęs – paskyrė bandomąjį laikotarpį.

Kai E.Druskinui ir apie tai buvo užsiminta, jis sakė savo įsakyme pakeitęs formuluotę, kad žmonių reakcija būtų ramesnė. Anot jo, labai sąžiningai pasielgta ir su „Bella fa” vadove Rasa Šakaliene; ji net neturėjusi priekaištų dėl atleidimo. Jo pasakymu, iš 10 darbo valandų vadovė dirbo tik dvi. Ir tos pačios – pokalbis su juo. Tai nustebino Tarybos narį Zenonas Viduolį. Šis teiravosi, ar direktorius turi kokių nors šį faktą įrodančių dokumentų. Neturi. Užtenka, kad norėjosi išvaryti kolektyvą.

Ar tik ne tas pats Tarybos narys klausė ir apie žmonių sekimo priemones. E.Druskinas nesutriko: yra duoti nurodymai sargams, kitiems darbuotojams.

Opozicija pagyrė E.Druskiną: kolektyvų mažinimas padės sutaupyti, bet ar tokios priemonės pateisina tikslus?

E.Druskinas nuramino: niekas nieko netaupys. Kai baigsis cirkai, jis kurs naujus kolektyvus. Kam jam seni, kaip spaudoje išsireiškė meras, padėvėtais veidais ir trenkiantys naftalinu?

Dabar vyksta labai gražios derybos dėl naujų meno darbuotojų ir net „dėl pakankamai didelio jų kiekio”. Bet direktorius, natūralu, nenori apie tai kalbėti. Be to, pradedamas „didelis bendradarbiavimas” su kažkokiu universitetu – darbai vyksta tyliai.

 

„Lietuva. Gastauta”

Meras labai susirūpino laikančiuoju plakatą „Lietuva. Gastauta. Mūs vadovai visada Giedrius ir Nida”.

– Petrai, Jūs padėkit tam žmogui. Įskaus rankos. Man gaila to žmogaus, – sudejavo A.Vagonis.

– Nepergyvenkit, mere, – griežtokai atsakė plakatą laikęs vyras.

– Gerai, nepergyvensiu, – ir gailestis dingo nuo mero veido.

A.Vagonis kažin ar pergyvena ir dėl 2019-ųjų, kuomet Rokiškis vadinsis Lietuvos kultūros sostine. Kol kas nei naftalino kvapą pažįstantis meras, nei P.Blaževičius, nei Kultūros centro direktorius nesugeba verslui papasakoti, ką žada nuveikti šio įvykio vardan. Kol kas tiksliai žinoma tik tai, kiek reikės verslo pinigų.

– Gal jūs kokį gėjų paradą organizuojate, ir mes būtinai jį turėsime remti? – paklausė I.Tarvydis, nemėgstantis išsisukinėjimų nuo konkretaus atsakymo.

Ir  meras viešai prisipažino:

– Mes toleruojame gėjų paradus.

Na, o Savivaldybės administracijos Kultūros, turizmo ir ryšių su užsienio šalimis vedėjas Petras Blaževičius supranta, kaip ne laiku „Gastautos” ir „Vėtrungės” kolektyvai kreipėsi į Prezidentę. Ką žmonės ir bepagalvos apie Lietuvos kultūros sostinės projektą „Kultūros vingiai – nuo Nemunėlio iki Nemuno“? O juk yra pretenzijų tapti Europos kultūros sostine. Komisijoje, kuri nuspręs, kam atiduoti šią garbę, dalyvauja ir šalies Prezidentė.

– Sabotažas! – pakeitė toną meras.

 

Atsiprašė agitavęs už A.Vagonį

Arūnas Augutis, „Gastautos” ansamblietis, dailininkas

Meras pyko ant gastautiečių ir vėtrungiečių, ne ant E.Druskino. O juk nuo Nemunėlio iki Nemuno nuskambėjo E.Druskinas su savo kultūra, naikinančia kolektyvus. Kultūros sostinėje neliks dainuojančių ir šokančių. Ar būtų kas nors apie tai pagalvojęs iki A.Vagonio atėjimo į merus, kai Rokiškis dar tik siekė būti vertas Lietuvos kultūros sostinės vardo?

A.Vagonis – kaip visada: tereikėjo pas jį ateiti, ir visi kultūros klausimai būtų buvę išspręsti. Lengvai jis išsprendęs ir pirties klausimą… Nėra problemų, tik prie ko čia pirtis?

A.Vagonis tarsi nežinotų, kas Kultūros centre dedasi. „Ateikit, išspręsiu!” O juk pats turėjo keltis ir eiti pas žmones. Posėdyje kalbėjęs „Gastautos” ansamblietis, dailininkas A.Augutis prisipažino Savivaldos rinkimuose už A.Vagonį balsavęs ir atsiprašė žmonių agitavęs už jį. Išraudo meras. O A.Augutis pareiškė išstojąs iš LSDP.

 

Meras: „… reikia ant kryžiaus žydą pakabinti!”

Į komisiją E.Druskino vadovaujamo Kultūros centro veiklai ištirti buvo siūlomi verslininkas, Tarybos narys I.Tarvydis, dailininkas A.Augutis, Savivaldybės administracijos Juridinio ir personalo skyriaus vedėja Janina Strumskienė, Ūkio tarnybos vyriausiasis specialistas Jonas Katinauskas, AB „Rokiškio sūris” direktoriaus padėjėja Irena Zibolienė.

Nuo Savivaldybės meras pasiūlė save. Socialdemokratai, tvarkiečiai ir darbiečiai atsisakė dalyvauti komisijos darbe.

A.Vagonis neleido didelę žmonių pagarbą turinčiam visuomenininkui, dailininkui A.Augučiui pasisakyti dar iki balsuojant dėl komisijos sudarymo. Girdi, pašnekės ir po balsavimo.

– Vis tiek tai nieko nekeis, – prasitarė, o gal nė neslėpė meras.

–  Ši idėja, ši komisija gimė iš nevilties. Atleiskim Druskiną, o jūs dar ir direktoriumi būkite, jei sakote; „Ateikite pas mane, ir aš visus klausimus sutvarkysiu!” Jei nesudaroma komisija, tai jūs prisiimate tarpininko vaidmenį. Paskirkim terminą ir einam pas jus visų problemų kultūros spręsti, – kalbėjo Tarybos narė gydytoja J.Čypienė.

Meras, turintis didžiulę bėdą kitiems primesti savo mintis, pasakė:

– Kaip jūs sakėt, Jūrate, reikia ant kryžiaus žydą pakabinti!

– Aš taip sakiau?! – net į priekį palinko Tarybos narė.

– Nu, perkeltine prasme… – paaiškino A.Vagonis.

Vis dėlto jis buvo priverstas atsiprašyti už taip stipriai perkeltą prasmę. Demagogo charakteris kenkia ir jam pačiam.

 

Ir toliau vaipysis kitiems į akis

– Direktorius nesusišneka, žmonės rašo Prezidentei, Premjerui… Palikti šią situaciją kažkaip negarbinga. Žmonės mus išrinko, tai ir nesipurtykim atsakomybės, – ragino I.Tarvydis.

Tarybos narys V.Gaučys kalbėjo:

– Komisija siūloma gana apolitiška, įvairiapusė. Gal ji padėtų išspręsti visus tuos nesusipratimus, iškilusius toje įstaigoje.

Jo nuomone, nebereikėtų gaišti ir klausytis vis „naujų faktų”.

Pabijojo valdančioji dauguma sudaryti komisiją – neišlaikė demokratijos egzamino. Prieš jos sudarymą pasisakė 14, vienas susilaikė. Aštuonetas balsavo „Už”, ir E.Druskino veidą vėl papuošė šypsena. Per posėdį V.Gaučys jam net patarė ją nusiimti. Bet, anot mero, nepaaiškinsi, kam šypseną nuimti, o kam uždėti. E.Druskinas ir toliau vaipysis kitiems į akis.

 

Rita Briedienė

Autorės nuotraukos