Rokiškio rajono meras išsigando visuomenės

Antanas Vagonis. temainfo.lt archyvo nuotr.

„Iš jo rankų nebus dalijama mano duona”

– Aš jus išmokysiu sakyti: „Aš myliu savo miestą Rokiškį!” – ne kartą iš tribūnos šaukė Rokiškio rajono meras Antanas Vagonis.
Sakoma: bijok žmogaus, kuris kiekvieną sakinį pradeda įvardžiu aš.
Per dvejus A. Vagonio vadovavimo rajonui metus išvaikytas Rokiškio kultūros centras, apkaltinti, apvaginti žmonės, jo paties globotas ir mylėtas Kultūros centro direktorius Erikas Druskinas darė, ką norėjo: važiavo, keliavo ir nieko rajonui neparvežė, be Savivaldybės tarybos leidimo išardė Mažąją teatro salę, kvailino Rokiškį filmuotais eiliuotais ir neeiliuotais monologais bei monospektakliais, sunaikino Lietuvos profesionalių teatrų festivalio „Vaidiname žemdirbiams” šventės stebuklą; net žodžio Lietuva pavadinime nebeliko, niekino verslą, menkino jo iniciatyvas. Kiek verslininkų prieš šių metų Teatrų festivalį pasakė: „Iš jo rankų nebus dalijama mano duona”?
 
Juokingas, bet nevykęs komunikavimas
– Prašau netujinti valstybės tarnautojo! – kaip koks etiketo žinovas nuo salės pakylos mokė Tarybos narius meras A. Vagonis.
Štai Rokiškio krašto muziejaus direktorei teikiant aukso žvaigždę „Nešk savo šviesą ir tikėk” rajono vadovas savo „iškilmingoje” kalboje sakė:
– Man atėjus, kaip sakau, kiekvienas vadovas turi turėti nedidelę „įtemptukę”. Tai aš labai dėl to liūdžiu, kad sukeliu jums įtampą, reikalauju vis pastoviai didesnės veikos ir dar didesnio darbo. Nepykite, kiek arkliai veža, tiek ir turi vežti. Tai, Nijole, tu gali pavežti daug.
Tokia politika, kai vakar buvo daroma taip, kaip aš noriu, o šiandien taip, kaip aš pasakysiu, tėra juokingas, todėl nevykęs komunikavimas, iš taisyklių sąrašo trinantis pasitikėjimo, pagarbos punktus.
Šiandien niekas nežino, kiek ir ką kaip arklys vežė E. Druskinas.
 
Visuomenės jis išsigando
Ką apskritai mąsto rajono meras, leidęs taip niekinti ir gniuždyti rajono visuomenes iniciatyvas? Koks normalus vadovas trukdytų verslininkams savo pinigais rengti valstybines šventes? Niekur kitur tokio dalyko nerasi.
E. Druskinui sugalvojus išeiti, meras sakė gerbiąs žmogaus pasirinkimą. Matyt, Jakovo Smuškevičiaus paminklo vieta tuščia ilgai nebebus…

– Ačiū Dievui, apsigalvojo E. Druskinas. Tegu pirma pateikia visuomenei savo išlaidų sąmatas. Kai kam atlyginimas už metus nemokėtas, – kalbėjo rokiškėnai.

Kurį laiką žmonės laukė sugluminti A. Vagonio artistiško betarpiškumo, jo kūrybinės potencijos kavinės aplinkoje, jo antikultūrinių avantiūrų, bet nebuvo abejonių – rokiškėnai netvers to visą laiką.
Meras A. Vagonis ne kartą tvirtino – kas man tie verslininkai!? Bet visuomenės jis išsigando.
 
Žmonės nori ir parodyti, ir įrodyti
A. Vagonis, ko gero, net pritūpė sužinojęs apie sausio 31 d. Rokiškio „Pagundos” kavinėje surengtą rajono nevyriausybinių – Rokiškio verslo, literatų, futbolo, Rotary klubų, Rokiškio miesto ir kaimo VVG, asociacijos „Rokiškio teatras“, Grožio mokyklos, Visuomeninės organizacijos „Tyzenhauzų paveldas“ ir kitų – organizacijų atstovų susirinkimą. Čia suėjo verslininkai, kultūros darbuotojai, visuomenininkai, mokytojai.

Kaip temainfo.lt sakė visuomeninės organizacijos „Tyzenhauzų paveldas“ pirmininkas Raimondas Sirgėdas, atėjo žmonės pareikšti nepasitikėjimą Rokiškio kultūros centro direktoriumi E. Druskinu ir jo veikla.

Ir šiandien niekas negali pasakyti, kas to susirinkimo organizatorius – tiesiog vienas per kitą pranešė susitikimo vietą ir laiką. Žmonės nori ir parodyti, ir įrodyti, kad E. Druskinas neturi tiek daug jį palaikančiųjų, kaip giriasi.
 
Nekorektiškas ir neadekvatus
– Tegu dabar viešai E. Druskinas pasako, kas tie Rokiškio liaudies teatro aktoriai, įkalbėję jį atsiimti pareiškimą išeiti iš darbo! – kalbėjo žmonės, kurių A. Vagoniui nereikia mokyti sakyti „Aš myliu savo miestą Rokiškį.”

R. Sirgėdas – galbūt dėl jo komunikabilumo, galbūt dėl to, kad yra rajono laikraščio „Gimtasis Rokiškis” akcininkas – buvo paskirtas šio susiėjimo ar net susidariusios situacijos atstovu spaudai. Prisiimti šias pareigas reikėjo ir pilietiškumo. Kas ten žino, kaip į jį bus kreipiamasi – tu ar jūs – po nevyriausybinių organizacijų pareiškimo merui dėl E. Druskino nekorektiško ir neadekvataus vertinimo bei neigimo tos kultūrinės veikos, kokia buvo vykdoma iki jam pradėjus vadovauti Rokiškio kultūros centrui.

Kiti, kaip ir R. Sirgėdas, nebūtų ėję į nevyriausybinių organizacijų susirinkimą, jei būtų abejingi tam, kas jau antrus metus vyksta Rokišky.

Rajono tarybos opozicija, Verslo klubas, šiek tiek – spauda neleido visuomenei nepastebėti, su kokia arogancija, nepaisymu kitų nuomonės, nepagarba iniciatyvoms vadovaujama rajonui.
 
Jam vėl teko aiškinti
Nebeliko merui pasirinkimo: jam vėl teko aiškintis, koks jis teisus ir gerbtinas, nes ne jis, o kažkas kitas skaldo visuomenę. A. Vagonio nuomone, E. Druskinui atėjo laikas keistis…

Kažin ar meras suvokia, jog jam pačiam keistis laiko nebėra – per senas. Gal ir išbus jis tuos likusius dvejus metus iki naujos savivaldos rinkimų, gal opozicijai ir nebeužteks energijos jo interpeliacijai, bet jis savo charakterio jau nebesugebės pakeisti ir vietoj didėjančios puokštės nevykusių pokyčių nuoširdžiai atsiprašyti susivienijusios Rokiškio visuomenės dėl to, kad vis sunkiau darosi suprasti skanduotę „Rokiškis – Lietuvos kultūros sostinė 2019″.

 

Rita Briedienė