Rokiškio pagrindinė mokykla: čia niekas neverkia…

Situacija švietimo įstaigose

– Kaip Jūs vertinate situaciją Rokiškio pagrindinėje mokykloje? – temainfo.lt teiravosi Rokiškio rajono mero Ramūno Godeliausko.

– Per pirmąsias šešias darbo savaites mero pareigose jau aplankiau daugumą mūsų rajono švietimo ir ugdymo įstaigų, tame tarpe – ir Rokiškio pagrindinę mokyklą. Džiugina pedagogų ir aptarnaujančio personalo nuoširdus ir neretai pasiaukojantis darbas. Labiausiai neramina darbo ir mokymosi sąlygos daugumoje įstaigų. Pavyzdžiui, turime daugiau kaip 50 metų praktiškai neremontuotą lopšelį-darželį „Nykštukas“. Jo patalpose žiemos metu temperatūra tesiekia 12 l šilumos. Turime Juodupės lopšelį-darželį, kurio sienose eižėja plyšiai. Panaši situacija Kamajuose, Juozo Tumo-Vaižganto Romuvos padalinyje: čia gimnazistai priversti mokytis dalyje ypač ankštų ir senų klasių. Lygiai taip pat norėtųsi matyti ir Pagrindinės mokyklos geresnės būklės patalpas. Greitai pakeisti situaciją – galimybės labai ribotos, nes dirbame pagal praėjusios kadencijos rajono Tarybos patvirtintą biudžetą, nuo kurio nukrypti negalime. Tačiau per šį trumpą laiką su koalicijos partneriais sutarėme atsisakyti buvusios valdžios ambicijų už 1,4 mln. eurų renovuoti Savivaldybės pastatą ir vietoje to pradėti renovuoti darželius, mokyklas, – atsakė meras.


Taip tik atrodė…

Tokio liūdinančio atsakymo nesitikėjome. Juk situacija Rokiškio švietimo sistemoje tapo visiškai aiški po 2017 m. vidaus audito rajono mokyklose. Tuomet iškilo klausimas ir dėl vicemero Egidijaus Vilimo, kuravusio rajono švietimo klausimus, interpeliacijos. Netrukus rajono vadovų nenorą gilintis į auditorių pastabas patvirtino Kamajų Antano Strazdo gimnazijos vadovo Augučio Tymuko elgesys: girtas padarė avariją, užmušė žmogų, pasišalino iš įvykio vietos…Tąkart šalia jo sėdėjo lygiai toks pat girtas Jūžintų Juozo Otto Širvydo pagrindinės mokyklos direktorius Eimutis Mališauskas. Tarybai teko pripažinti, kad E. Vilimas nėra politiškai patikimas švietimo reikalų kuratorius, ir atleido jį iš vicemero pareigų. Sunku būtų patikėti, kad iki tol auditoriai nė karto neužsiminė apie bėdas, kurias dabar išsakė R. Godeliauskas. Gal nebuvo kam tų išvadų skaityti?.. Kai mokyklų situaciją ėmė garsinti Tarybos opozicija, imta kalbėti, kad jų pastangos tėra politinė reklama. Pritilo tokios kalbos po minėtos tragedijos Rokiškio–Čedasų kelyje ir rimtai imtasi problemų švietimo srityje. Deja, kaip patvirtina mero atsakymas, tik atrodė, kad imtasi…


Kaip jau rašė temainfo.lt

Kaip jau rašė temainfo.lt, gegužės 17 d. Rokiškio pagrindinės mokyklos auklėtinių tėvai iniciavo mokyklos vadovybės ir rajono Tarybos opozicijos „Už laisvę augti” narių susitikimą. Jame dalyvavo mamos, socialinė pedagogė, laikinai einanti mokyklos vadovo pareigas Elinga Pitrėnaitė, rajono Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Aurimas Laužadis, rajono Tarybos nariai, koalicijos „Už laisvę augti“ atstovai Stasys Meliūnas, Gintaras Girštautas ir Irmantas Tarvydis.

Įstaiga veikia penkerius metus, ją lanko protinę negalią turintys 42 rajono vaikai ir jaunuoliai iki 21–rių metų. Tėvai rajono Tarybos narių prašė padėti rasti galimybių suremontuoti automobilių stovėjimo aikštelę, privažiavimą prie mokyklos durų, kad vaikus galėtų rateliuose vežti, o ne ant rankų nešti.

Visa delegacija keliavo po mokyklą: auklėtinių motinos rodė, koks nepatogus klasių, koridorių ir kitų patalpų išplanavimas, daugybė durų, todėl – daugybė slenksčių; piktintasi 2011–2015 metų kadencijos rajono valdžios sprendimu į šias patalpas sukelti Savivaldybės administracijos archyvą – dabar jis užima 300 kv. m – trečdalį – ankštos mokyklos patalpų.

Kalbėta: tai – regioninė mokykla, nesiekianti kurti regioninės įstaigos įvaizdžio, nepritraukianti aplinkinių rajonų vaikų ir jaunuolių.


Redaktorė kategoriškai neigė

Po susitikimo viena iš jo dalyvių, auklėtinio motina, atsiuntė telefoninių žinučių pokalbį su rajoninio laikraščio, kaip ji sakė, redaktore (kalba netaisyta):

– Nebeisivaizduoju ką rašyti, sitie politikai, kurie ten vaiksto nori atkreipt demesi ne i vaikus, bet i save. bet…parasysiu

– Mes taip nemanom jiems demesio ir taip netruksta o kad jie gali mums padeti tai tikrai gali.

– Ką zada padėti ir kaip? Juk Girstautas cia sou daro, nes kandidatuoja i europos parlamenta.

– Pirmiausia didinti aikstelę ir iskelti archyva pinigu aikstelei tikrai yra. Čia mes tevai prašem kad jie ateitu ir pažiūrėtų kokia mokykla nepritaikyta neįgaliam vaikui kiek gali pažeidineti vaikų teises

– Kodėl būtent šitų asmenų?

– Nes jie vieninteliai atsiliepe i musu prasyma padeti

– Laba, bet juk valstybes planas po poros metų uzdaryt mokyklas vaikams su spec poreikiais .

„Gimtojo Rokiškio“ redaktorės Nidos Šulcienės pasiteiravome, ar ji galėjo daryti tokį spaudimą susitikimo organizatoriams? Redaktorė tai kategoriškai neigė.

Rokiškėnai visus korespondentus linkę vadinti redaktoriais. Gal spaudimą darė kažkas iš korespondentų? Redaktorė ir tai kategoriškai neigė.


Pas mus niekas neverkia“

Direktorės pareigas laikinai einančios E. Pitrėnaitės teiravomės, ar tikrai po susitikimo verkė pedagogė, atvirai kalbėjusi apie mokyklos problemas.

– Pas mus niekas neverkia, – sakė vadovė.

To paties pasiteiravome ir mero R. Godeliausko. Jis sakė, jog apie tokią situaciją informacijos neturi, žadėjo pasidomėti.


Tikėtina, ne dėl politinės reklamos

– Gal Rokiškio pagrindinė mokykla jau turi pastovų direktorių? – teiravomės mero.

– Ne, neturi. Kiek man yra žinoma, anksčiau skelbtas konkursas neįvyko. Artimiausiu metu svarstysime galimybę šią mokyklą prijungti prie kitos švietimo įstaigos, specialistams jau duota užduotis atlikti galimybių studiją, – sakė meras.

– Kokia tai galėtų būti mokykla?

Yra mokyklų, prie kurių šios įstaigos neturėtume galimybių jungti, bet, kaip minėjau, bus atlikta galimybių studija.

– Savo rinkiminėje programoje žadėjote įrengti gyvūnų prieglaudą. Kai kam šis pažadas atrodo aplenkiantis Rokiškio pagrindinę mokyklą. Gal norėtumėte pakomentuoti šią situaciją?

– Savo rinkiminei programai įgyvendinti mes turime ketverių metų kadenciją. Mūsų tikslas, kad visos socialinės grupės galėtų gyventi oriai ir kiek įmanoma geresnėmis sąlygomis. Mūsų komiteto programoje yra siekis atidaryti gyvūnų prieglaudą, ir jis bus įgyvendintas. Su koalicijos partneriais daug dėmesio skirsime švietimo ir ugdymo įstaigų būklės gerinimui, tame tarpe ir Pagrindinei mokyklai. Tad gyvūnų prieglaudos ir paminėtos mokyklos bendruomenės interesai tikrai tarpusavyje nesikirs. Kaip jau minėjau, jau kitais metais vietoje Savivaldybės pastato remonto, darželio „Nykštukas” renovacijai bus skirta apie 250 000 Eur.

Mane labiau neramina tai, kad kai kurie Tarybos nariai, buvę valdančiojoje koalicijoje dar prieš nepilnus du mėnesius ir patvirtinę šių metų biudžetą, anksčiau tokių problemų nematė. Kyla abejonių, ar taip nesiekiama supriešinti atskirų visuomenės grupių. Tame pačiame pastate veiklą vykdo VŠĮ „Rokiškio šiuolaikinė mokykla“, kurios vienas iš steigimo iniciatorių galimai yra Tarybos narys, todėl kyla klausimų, kam iš tikro trukdo tame pačiame pastate esantis archyvas… – sakė meras.

Vos prieš valandą temainfo.lt gavo Rokiškio rajono mero Ramūno Godeliausko pranešimą: „Jau rengiame techninę dokumentaciją aikštelei sutvarkyti ir praplėsti.“


Rita Briedienė

temainfo.lt nuotr.