Rokiškio Nepriklausomybės aikštėje artilerijos sviedinys gulėjo ilgus metus arba buvo atvežtas su žemėmis

Artilerijos sviedinys prieš jį susprogdinant buvo nufotografuotas

Spalio 8 d. pačioje Rokiškio širdyje – Nepriklausomybės aikštėje – rastas sprogmuo: 14.31 val. įvestas planas „Skydas“. Atvykę Lietuvos kariuomenės Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono sprogmenų neutralizavimo grupės išminuotojai nustatė, jog rastas daiktas yra karo laikų 90 mm artilerijos sviedinys, kėlęs pavojų aplinkiniams. Sviedinys išvežtas ir sunaikintas Sniegių karjere. Planas „Skydas“ atšauktas 17.10 val. Apie tai praneša Panevėžio apskrities VPK komunikacijos grupės vyresnioji specialistė.

Sprogmuo rasas tiesiant komunikacijų trasas į Nepriklausomybės aikštės 16-uoju numeriu pažymėtą pastatą – rekonstruojamą Juozo Keliuočio viešąją biblioteką. Kaip temainfo.lt išminuotojų komandos vyr. seržantas Renatas Vepštas, tiksliai nėra žinoma, ar sviedinys gulėjo šioje vietoje ilgus metus, ar su žemėmis buvo atvežtas į bibliotekos kiemą.

Anot seržanto, artilerijos sviedinys svėrė apie 2–3 kg. Su radiniu susidorojo dviejų žmonių komanda. Kita vertus, jų darbas tarsi nematomas: teritoriją supo policijos, greitosios medicinos pagalbos, priešgaisrinės gelbėjimo tarybos ekipažai: saugojo žmones nuo bet kokio atsitiktimumo.

– Kaip išgabenote sviedinį: juk nevežėte jo saugiai laikydami ant kelių?

– Į įvykio vietą budinti komanda vykstame specialiu transportu: artilerijos sviedinį įdėjome į smėliu pripildytą dėžę ir saugiai išgabenome į Sniegių smėlio karjerą.

– Kodėl į šį karjerą? Čia – Rokiškyje rastų artilerijos sviedinių sprogdinimo vieta? – teiravomės seržanto.

– Čia saugu vykdyti tokius darbus. Tačiau į Sniegių karjerą, esantį netoli Juodupės, mus nukreipė rajono policijos pareigūnai, – sakė seržantas R. Vepštas.

Sprogmuo buvo sunaikintas irgi pagal tam tikrą instrukciją: iškasama apie poros metrų gylio duobė, ties dugnu jos sienoje rausiama apie metro ilgio ertmė, ir sviedinys kartu su papildomais užtaisais dedamas tarsi į lentyną, virš kurios susigulėjęs tvirtas grunto sluoksnis sumažina skeveldrų lėkimo spindulį.

 

 

 

 

Adelija Varnaitė

Renato Vapšto nuotr.