Rokiškio kultūros centrą ir „Gastautą” paliko Giedrius Viduolis

Giedrius Viduolis. temainfo.lt archyvo nuotr.

Vakar Rokiškio kultūros centrą paliko vienas iš folkloro ansamblio „Gastauta” vadovų Giedrius Viduolis. Rokiškėnai pažįsta ir myli šį žmogų už jo kultūrinę veiklą, žaismingumą ir nuoširdumą. Visai Lietuvai jis žinomas ir kaip „Tata“ iš humoro grupės „Ambrozija“, TV laidos „Nosis” herojaus charakteriu.

1991–1997 ir 2009–2016 m. „Gastautos” kolektyvui vadovauja Nida Lungienė ir instrumentinės grupės vadovas G.Viduolis.

Kaip teigiama N.Lungienės surinktoje apie „Gastautą” medžiagoje, ansamblio repertuare – Rokiškio ir kitų Aukštaitijos rajonų dainos, šokiai, rateliai, sutartinės, instrumentinė muzika. Svarbus dėmesys skiriamas senojo klodo palikimui – sutartinėms, kurias ansambliečiai gieda, šoka, skudučiuoja, pučia ragais, skambina penkiastygėmis kanklėmis.

Didelė repertuaro dalis užrašyta pačių ansambliečių etnoekspedicijose, rengiamose nuo 1982 m.

Folkloro ansamblio „Gastauta“ tikslas – propaguoti aukštaičių folklorą (ypač sutartines), stengiantis išlaikyti autentiškumą bei aiškiai išskirti ir aiškinti šiuolaikinius folkloro atlikimo būdus.

2006 m. folkloro ansambliui „Gastauta“ ir jo tuometiniams vadovams N.Lungienei ir E.Kundrotui buvo įteikta LR Kultūros ministerijos, Liaudies kultūros centro ir Dainų švenčių fondo nominacija Geriausiam suaugusiųjų folkloro kolektyvui ir vadovams „Aukso paukštė-2005″.

Folkloro ansamblis „Gastauta” jau daugelį metų išlaiko Lietuvos liaudies kultūros centro apžiūrų metu suteiktą aukščiausią kategoriją.

„Gastauta” tapatinama su Rokiškiu, žinoma visai Lietuvai. Tai visų Nepriklausomybės metais Lietuvoje vykusių Dainų švenčių dalyvė. Šiemet kolektyvas minės savo 35-metį, jei, žinoma, nebus galutinai išdraskytas. Mat Rokiškio kultūros centras, mažindamas kolektyvų vadovų etatus, bando suformuoti nuomonę, jog naudingiau dirbti pilnu etatu, nei puse. O kam naudinga dirbti 0,25 proc. etatu – tiek pasiūlyta G.Viduoliui arba tremtinių choro „Vėtrungė” vadovei Jurgitai Raugienei, – rodos, visai rimtai ėmėsi nagrinėti Rokiškio rajono verslo klubas ir rajono Tarybos nariai.

N.Lungienės, 25 metus puoselėjusios „Gastautos” veiklą ir nešusios visos rajono etninės kultūros renginių naštą, rengusios ir įgyvendinusios „Langinių tapybos”, „ Keptinio alaus” projektus, folkloro šventes „Tėvučia pakluonėj”, „Kur aisiu aisiu”, „Ataskrenda pova” ir kitas, armonikierių, Aukštaitijos sutartinių šventes, Vėlinių vakarus, Tarmių bei Etnografinių regionų metų renginius, kalendorines šventes, Lietuvos liaudies kultūros centrui rengusios etninių renginių Rokiškio rajone planus ir ataskaitas, 0,5 etato dar kol kas nemažinama.

– Tą dešimtmetį, kai Giedrius nedirbo „Gastautos” vadovu, jis įsiliejo į kolektyvą kaip dalyvis. Taigi iš „Gastautos” jis niekada ir nebuvo išėjęs. Skaudu ir nepaprastai gaila, kad tokie specialistai, nepaprastai mylintys folklorą, turi palikti savo mylimą „Gastautą”. Kolektyvas liko tarsi šlubas, be vienos kojos. Pačiame trečiojo „Gastauto” disko įrašymo įkarštyje praradome muzikantą, vedantį dainininką. Kaip mes gyvuosime ateityje, jau sunku pasakyti, – temainfo.lt sakė „Gastautos” vadovė N.Lungienė.

G.Viduolis, vienas geriausių rajono muzikantų, charizmatiška asmenybė, „Gastautai” suteikusi dar didesnio patrauklumo, vienas iš tų retų specialistų, neskaičiuojančių darbo valandų, labai mylintis folkloro žanrą bus bene dešimtas specialistas, Kultūros centrą palikęs po to, kai rajono žmonės meru išrinko Antaną Vagonį.

 

temainfo.lt

Dariaus Baltakio nuotr.