Rokiškio krašte koncertavo garsi Rumunijos pianistė ir Čekijos vargonininkas

Rumunės pianistės koncertas

Atsinaujinęs ir puošnus Rokiškio rajono Ilzenbergo dvaras saugo ir tęsia bendrystės su Rumunija tradicijas: 2015 m. – dvarui minint 500 metų sukaktį – čia koncertavo Rumunijos Rešicos miesto folkloro ansamblis „Barzava“, puikų koncertą padovanojęs ir rokiškėnams. Praėjusį penktadienį, rugsėjo 29 d., Ilzenberge koncertavo garsi Rumunijos pianistė, Londone šiuo metu gyvenanti Alexandra Vaduva.

 

Istorija siekia daugiau nei 100 metų

Dvaro savininkas Eugenijus Dimša (1853–1918) apie 1892 m. vedė dešimčia metų už save jaunesnę, puikią dainininkę ir pianistę rumunę Liviją Majoresku. Kaip teigiama ilzenbergas.lt, E. Dimša susipažino su ja viešėdamas pas savo pusseserę Liudviką Dimšaitę Kauffingo dvare, Vokietijoje. Livija savo vyrui pagimdė tris dukras. Jauniausia Eugenija mirė vos trejų metukų ir yra palaidota ant kalvelės, prie kelio į Onuškį, šalia Ilzenbergo…

1940 m. rudenį slapstydamasi nuo tremties L. Majoresku-Dimšienė su dukromis ir anūkėmis persikėlė į Vilnių. Mirė ji 1946 m.

 

Lietuvos ir Rumunijos ryšys

Dvarą įsigijęs verslininkas Vaidas Barakauskas skrupulingai tyrinėja dvaro istoriją, ją fiksuoja ir tęsia, gaivina intelektualios ir muzikalios Dimšų šeimos tradicijas.

„Labai džiaugiuosi būdama Ilzenbergo dvare ir, didelė garbė koncertuoti čia, kur daugiau kaip prieš šimtą metų grojo rumunė Livija Majoresku. Ir man džiugu, kad aš galiu groti ne tik rumunų, bet ir Lietuvos kompozitoriaus Dvariono kūrinius, – LRT televizijai sakė A. Vaduva.

Renginyje dalyvavęs Rumunijos ambasadorius Lietuvoje  Danas Adrianas Balanescu, teigė:

– Mes jaučiame didelį džiaugsmą ir didelį emocinį susijaudinimą koncertuoti čia, atnaujintame Ilzenbergo dvare. Dvaras turi pusės tūkstantmečio istoriją, ir mes didžiuojamės, kad Livija Majoresku yra jo dalis.

Į Ilzenbergą atvyko ir Rumunų kultūros bendrijos „Dačija” pirmininkė Lucia Bartkienė. Anot jos, labai gražu, kad istorinis Lietuvos ir Rumunijos ryšys yra prikeltas per kultūrą, per muziką.

 

Dvi dienos – du ambasadoriai

– Dvi dienos – du ambasadoriai Rokiškyje! Vienas dovanojo mums fortepijono, o kitas – vargonų muziką! – socialiniame „Facebook” tinkle teigia Rokiškio rajono meras Antanas Vagonis.

Spalio 1 d. Rokiškio Šv. apaštalo ir evangelisto Mato bažnyčioje XVIII tarptautinį vargonų festivalį tęsė Čekų vargonininkas dr. Petris Rajnoha.
Pasiklausyti žymiojo vargonininko atvyko Čekijos ambasadorius Lietuvoje Bohumilas Mazanekas.

Vargonų festivalį, skirtą čekų muzikui, pedagogui, vargonininkui Rudolfui Lymanui, organizuoja Rokiškio kultūros centras. Jo partneris – „Rokiškio R. Lymano muzikos mokykla.

Parengė Rita Briedienė

 

LRT reportažas>>