Rokiškio Juozo Tūbelio progimnazijoje – keturių angelų istorija

Rokiškio Juozo Tūbelio progimnazijai šių metų Sausio 13-oji buvo ypatinga – jos vaikų sukurti angelai iškeliavo saugoti laisvės gynėjų atminimo: vienas pakels sparnus į karo siaubiamą Ukrainą, kitas saugo už laisvę gyvybę atidavusio Alvydo Matulkos kapą, trečiąjį progimnazijos skautai padėjo Antakalnio kapinėse prie paminklo Sausio 13-osios aukoms, o ketvirtasis įteiktas gydytojui Valerijui Ostapenko, ištisas keturias valandas kovojusiam dėl A. Matulkos gyvybės.

 

Jaudinantis kreipimasis

Sausio 13-oji šiemet buvo ir solidarumo su Ukraina diena: jos vakare didžiulio koncerto metu buvo renkamos paramos lėšos šiai šaliai. Išvakarėse istorikas Valius Kazlauskas ir operatorius Darius Baltakys išskubėjo į svarbų susitikimą su švedų žurnalistu Jonu Ohmanu, žinomu Ukrainos draugu. Šį susitikimą organizavo kraštietis, aktyvus visuomenininkas Nerijus Slesariūnas. Kartu su jais iškeliavo ir pirmasis J. Tūbelio progimnazijos moksleivių sukurtas angelas. Jaudinančiame vaizdo siužete J. Ohmanas specialiai J. Tūbelio progimnazijos moksleiviams ir Rokiškio bendruomenei pasakojo apie karo Ukrainoje realybę. Jis prasitarė, kad dovanotasis angelas nutūps beginklių žmonių krauju paženklintoje kovų vietoje: ten okupantai sušaudė tris ukrainiečių belaisvius.

 

700 laisvės gynėjų, 700 moksleivių
Sausio 13-ąją Juozo Tūbelio gimnazija moksleivius pasitiko neatpažįstamai pasikeitusi: vietoje ryškios šviesos languose – prieblanda, kurią sklaidė tik žvakių liepsnelės. Vietoj džiugaus moksleivių šurmulio – rimtis ir susikaupimas. Mokyklos fojė – 1991 m. sausį prie Parlamento, tarp barikadų rokiškėnų ir obeliečių užfiksuotų kadrų paroda.

„Gastauta”. Kankliuoja Nida Lungienė. Stasio Meliūno nuotr.

Vietoj pamokų – jaukūs pokalbiai su gimnazijos svečiais – istorikais, Sausio 13-osios įvykių liudininkais Viliumi Kazlausku, Vytautu Masiuliu, Algiu Kazulėnu ir Leonu Jankausku. Kalbėta apie laisvę ir jos reikšmę žmogaus bei tautos gyvenime. Kartu karpyti baltasparniai angelai ir ant jų sparnų rašyti palinkėjimai karo draskomos Ukrainos žmonėms. Mokyklos salėje skambėjo folkloro ansamblio „Gastauta”, vadovaujamo Nidos Lungienės, atliekamos senovinės karo dainos. 1991-ųjų sausio 13-ąją „Gastauta” irgi stovėjo Laisvės gynėjų gretose, kartu su kitais rokiškėnais budėjo tautos sargyboje.

– Kas iš jūsų kompiuteriniuose žaidimuose kaunasi dėl gyvybių? – pilnutėlės salės klausė „Gastautos” muzikantas ir daininkas Giedrius Viduolis.

Rankų – miškas. G. Viduolis vaikams kalbėjo apie sausio 13-ąją žuvusius žmones, teturėjusius po vieną gyvybę…

Progimnazijos direktorius Zenonas Pošiūnas pakvietė į stadioną susiburti prie laužo. Darniai, klasė po klasės į stadioną skubėjo moksleiviai. Jų rankose – raudoni, žali ir geltoni andelai. Ėjo vaikai, formuodami ilgesnes ir trumpesnes trispalves, didžiuliu ratu stojo aplink laužą, kuris visus vienodai globė savo šiluma. Jų –700, maždaug tiek, kiek tą lemtingą 1991-ųjų dieną rokiškėnų išvyko į Vilnių.

 

Angelai laisvės gynėjams

Antras J. Tūbelio progimnazijos moksleivių sukurtas angelas iškilmingos ceremonijos metu buvo padėtas ant Sausio 13-ąją žuvusio rokiškėno A. Matulkos kapo.

Trečią angelą progimnazijos skautai, vadovaujami Eleonoros Baršienės, sausio 14-ąją nuvežė į Antakalnio kapines, prie paminklo Sausio 13-osios aukoms.

Kartu su skautais istorikas Valius Kazlauskas ir Seimo nario Raimundo Martinėlio padėjėja Lina Dūdaitė-Kralikienė aplankė ir kitų šalies istorijai nusipelniusių rokiškėnų kapus: pirmojo atkurtosios Lietuvos Respublikos prezidento Algirdo Mykolo Brazausko, Kovo 11-osios Akto signataro, išrinkto Rokiškio rinkiminėje apygardoje, Kazimiero Uokos kapus.

Sutikę bėgimo „Gyvybės ir mirties keliu” dalyvius, skautai ir Rokiškio, Pandėlio, Juodupės bei Obelių jaunieji šauliai trimis mokykliniais autobusais išvyko į Santariškių klinikas. Čia jų laukė jaudinantis susitikimas su gydytoju Valerijumi Ostapenko. Prieš 26 metus jis, tuomet dar jaunas gydytojas, ilgas keturias valandas kovojo dėl rokiškėno A. Matulkos gyvybės. Dabar šis gydytojas – habilituotas daktaras, visoje šalyje garsus specialistas, skyriaus vedėjas, kasmet gelbstintis šimtų šalies moterų sveikatą ir gyvybę. Jis neslepia, kad toji baisi naktis paliko didžiulį pėdsaką jo širdyje, amžiams įrėžė atmintyje Rokiškio vardą. Žinomas gydytojas linkėjo jauniesiems šauliams ir skautams nebijoti priešintis melui, neteisybei, apginti silpnesnįjį. Jam J. Tūbelio progimnazijos skautai įteikė ketvirtą Laisvės gynėjams skirtą angelą.

 

Lina Dūdaitė-Kralikienė

Istorikė, politologė

Stasio Meliūno ir Valiaus Kazlausko nuotraukos

 

[gallery_box]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/01/2017_tubelio_progimnazija_1.jpg” descr=”” title=”Santariškėse su gydytoju Valerijumi Ostapenko „]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/01/2017_tubelio_progimnazija_2.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/01/2017_tubelio_progimnazija_3.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/01/2017_tubelio_progimnazija_4.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/01/2017_tubelio_progimnazija_5.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/01/2017_tubelio_progimnazija_6.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/01/2017_tubelio_progimnazija_7.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/01/2017_tubelio_progimnazija_8.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/01/2017_tubelio_progimnazija_9.jpg” descr=”” title=”Istorikas muziejininkas Valius Kazlauskas „]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/01/2017_tubelio_progimnazija_10.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/01/2017_tubelio_progimnazija_12.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/01/2017_tubelio_progimnazija_13.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/01/2017_tubelio_progimnazija_14.jpg” descr=”” title=””]
[/gallery_box]