Rokiškio gimtadienyje – Baltų vienybės diena

Rugsėjo 19 d. Rokiškio miestas minės BALTŲ VIENYBĖS DIENĄ: į Rokiškį kviečiami visi Lietuvos, Latvijos ir viso pasaulio. baltų genčių palikuonys!

Baltijos jūros rytų pakrantėje gyvenančius žmones nuo amžių siejo bendri papročiai, giminystės ryšiai. Mūsų tautos – giminės, mes – broliai ir pusbroliai. Baltų genčių kalbos ir kultūra turi bendras šaknis. Baltai išgyveno, nes jų stiprybė buvo vienybėje ir tikėjime; ir nesvarbu, kur jie bebūtų – gimtinėje ar tremtyje. Šio projekto dalyviai ir žiūrovai – įvairaus amžiaus žmonės, besidomintys tautos istorija: vaikai, jaunimas, suaugusieji, senjorai. Baltų vienybės diena yra ir rudens lygiadienis, todėl kartosime virsmą, vykstantį gamtoje.Rokiškio kultūros centro aikštėje vyksianti šventė „Baltų vienybės dienos“ skatins prisiminti ir puoselėti tautos istoriją, kultūros savitumą, padės jį suvokti. Renginiai suteiks galimybę geriau susipažinti su kultūrinės ir politinės tapatybės kūrimu ir išlaikymu.

Nuo 16 val. – PRAMOGOS VAIKAMS – vyks nemokami edukaciniai žaidimai; bus sukurti trys kiemeliai, kuriuose bus rengiamas žiedų ir pasagų mėtymas, veiks žongliravimo mokyklėlė, užsiėmimai vaikams. Vaikus kvies batutų pramogos.

16.30 val. – eisenos iš Nepriklausomybės aikštės laukimas. Jos dalyviai – folkloro ansambliai.

Nuo 17 val. – šventinis sveikinimas.

Projekto „Baltų vienybės šventė TEVUCIA PAKLUONEJ”, skirto etnografiniams regionų metams KONCERTAS.

Dalyvauja Rokiškio kultūros centro folkloro ansamblis GASTAUTA (vadovai Nida Lungienė ir Giedrius Viduolis), Vilniaus kultūros centro folkloro ansamblis JORĖ (vad. Rūta Aleksiūnienė), Latvijos Rygos universiteto folklorinių šokių grupė DANDARI (vad. Ilmarsas Pumpursis) ir Rumunijos Resita miesto folkloro ansamblis BARZAVA (vadovės Maria Aghescu ir Doina Cristea, meno vadovai-choreografai Brandusa Duša ir Nikolajus Laita Stanescu).

19.30 val. – Lietuvos liaudies kultūros centro kolekcijos SĖLIŲ, LIETUVIŲ IR ŽIEMGALIŲ genčių I-IV a. ARCHEOLOGINIAI KOSTIUMAI pristatymas.

Nuo 20 val. – finalinis Baltų dienos projekto akcentas – koncertas STIPRYBĖ – VIENYBĖJE.

Dalyvauja:

Virginija Skeirienė (eksgrupė PIEVOS) – grupės įkūrėja, daugumos dainų tekstų ir muzikos autorė;
Grupė „Auli” – vieni garsiausių ir unikaliausių Latvijos folkloro atstovų. Muzikantai groja archajiškais dūdmaišiais, autentiškais būgnais. Šitų instrumentų dermė – ne iš piršto laužta. Užuominų ir faktų, kad dar viduramžiais dūdmaišininkai grojo kartu su būgnininkais, yra užfiksuota latvių istoriniuose šaltiniuose. „Auli” save identifikuoja kaip instrumentinę grupę, tačiau galima išgirsti ir vokalinių variacijų. Grupės repertuarą sudaro originalios kompozicijos: muzika jungia tradicines latvių dūdmaišių, šokių ir dainų, Europos tautų melodijas, tačiau muzikinės kompozicijos nestokoja ir kūrybiškų interpretacijų. Grupė jungia10 muzikantų – 9 vaikinus latvius ir merginą iš Estijos. Visi jie yra patyrę muzikos žinovai, kartu pradėję groti 2003 m. Per neilgą laiką išpopuliarėjo ne tik Baltijos šalyse: „Auli” klauso Ispanijoje, Brazilijoje, Amerikoje ir net Kinijoje. Kaip teigia patys muzikantai, populiarumą lemia muzikos universalumas. Ji subalansuota visoms amžiaus grupėms bei progoms: tinka ir vestuvėms, ir palydėtuvėms Anapilin;

Grupė ŽALVARINIS – žymiausia Lietuvos folk-roko grupė, susikūrusi 2001 m. „Žalvarinio” kūryba – tai archajiško folkloro ir šiuolaikinių muzikos stilių sintezė, aprėpianti viską: nuo roko, progresyvaus metalo iki bliuzo. Derinant senovinę autentišką liaudies kūrybą su šių laikų muzika išgaunamas kontrastingas ir išskirtinis skambesys. Kuriant ir aranžuojant dainas, muzikantus įkvepia tokios grupės kaip „Led Zeppelin”, „Guns’n’Roses”, „AC/DC”, „Pink Floyd”, „Deep Purple”, „RHCP”, „Dead Can Dance”, „Ilgi”, „Varttina”; atlikėjai Philipas Glassas, „Milesas Davisas, Frankas Zappa, Zakiras Hussainas, Joe Satriani, Tony Levinas, Stevas Vai, Jeffas Beckas ir daug kitų. Per savo gyvavimo 10-metį grupė įrašė tris albumus; jie tapo puikiu pavyzdžiu naujai besikuriančioms jaunoms grupėms, pasirinkusioms folk-roko stilių.

Grupė koncertuoja didžiausiuose Lietuvos, Europos folk-roko, roko, folkloro, pasaulio muzikos festivaliuose: Kraina Mryi (Ukraina), Regioo (Estija), Livas Ciems, Baltijas Saule, Tele2 Baltic Beach Party (Latvija), Dozensof Europe (Austrija), Vilniaus dienose Gdanske (Lenkija), Jūros šventėje, Mėnuo Juodaragis, Roko naktys, Baltijos garsas, Margos pievos, Kilkim žaibu, Be2Gether, 1000 km Rally, tarptautiniame Harley Davidson suvažiavime, Karklės festivalyje, tarptautiniuose festivaliuose Lenkijoje, taip pat miestų šventėse ir t.t. „Žalvarinis” dalinosi scena su grupėmis „Bi-2″, „TheHobos”, „Alphaville”, „Zdob si Zdub”, „Groove Armada”, „Fools Garden”, „Tricky”, „Metsatoll”, „Skyforger”, „BIX”, „Skamp”, ŽAS, „G&G Sindikatas”, „Happyendless”; atlikėjais Andriumi Mamontovu, Marijumi Mikutavičiumi ir kitais.

Grupė – kaip Lietuvos tautiškumo simbolis – grojo Baltijos kelyje, Nepriklausomybės minėjimo šventėse Lietuvoje ir užsienyje, Lietuvos užsienio ambasadose. „Žalvarinio” muzika yra panaudota dokumentinių filmų garso takeliuose, skamba įvairiose radijo stotyse; beje, yra įtraukta į abiturientų muzikos egzamino klausimyną.Grupė bendradarbiauja su profesionaliais džiazo, roko muzikantais, populiariais Lietuvos dainininkais ir grupėmis, dalyvauja bendruose TV projektuose;

Grupė THUNDERTALE – Kauno sunkiojo metalo komanda, susikūrusi 2004 m.. „Thundertale” lietuviškai reiškia Perkūno sakmę. Nuo pat pradžių grupė turėjo tikslą – nešti patriotinės muzikos vėliavą per Lietuvą, griežtu gitarų skambesiu ir karingais dainų tekstais priminti lietuviams jų šalies garbingą istoriją bei gilias karybos tradicijas. Daugiau nei per dešimt kūrybinės veiklos metų „Thundertale” tapo tikrais pionieriais ir dažnai surengia koncertus ten, kur jokia kita Lietuvos sunkiojo metalo/roko grupė dar nebuvo grojusi. Kauno valstybinė filharmonija, oficialūs renginiai miestų aikštėse, daugybė piliakalnių, dainų šventės, muzikiniai TV projektai – sąrašas ilgas. Grupė iki šiol išlieka kone daugiausiai šalyje koncertuojančiais sunkiosios muzikos atstovais.Nuo 2014-ųjų rudens „Thundertale” kūryba pasuko nauja linkme. Greta tautinės, gerai žinomos „Žemėj Lietuvos” muzikinės programos komanda pasinėrė į griežtesnės ir kategoriškesnės muzikos kūrimą, jau netrukus pasieksiančios klausytojus „Pranašystės” vardu.

23 val. – UGNIES ŠOU ir fejerverkai.
Visą savaitę darbuosis menininkai Arūnas Augutis, Žilvinas Vaičiūnas ir Sigita Klemkaitė: bus sukurtos dvi šiaudų skulptūros.Viena jų puoš sceną, o kita, didelė, bus uždegta vėlai vakare, visiškai sutemus, pagerbiant Saulės palydas ir protėvių atminimą. Ši didinga apeiga reiškia mūsų, dar gyvų likusių baltų ainių, vienybę ir pagarbą protėvių narsai. Tai bus finalinis ir įspūdingiausias projekto akcentas.

Koncerto finale pasirodys fakyrų grupė, kuri parodys „Ugnies šokio“ spektaklį. Šokėjai atliks choreografines kompozicijas su fakelais. Kulminacija – degantis Baltų ženklas ir fejerverkai.

NAUJIENA rokiškėnams – šalia scenos LED ekranas, kurio nuomą finansuoja AB „Rokiškio sūris“

RĖMĖJAI
Lietuvos Respublikos kultūros ministerija
Lietuvos kultūros taryba
AB „Rokiškio sūris“
AB „Teo“

ORGANIZATORIAI
Rokiškio rajono savivaldybė
Rokiškio kultūros centras