Rokiškėnų idėją parėmė per pusantro šimto žmonių


Idėja – Baltijos kelio vėliavos

Iniciatyvinė grupė „Rokiškio krašto vėliavos Baltijos kelyje“ sąraše – per 150 pavardžių žmonių, aukojusių pinigų vėliavų stiebams, prieš Baltijos kelio 30-metį pastatytų kelio Vilnius–Panevėžys 115 kilometre, kur 1989 m. rugpjūčio 23 d. į gyvą grandinę jungėsi rokiškėnai. Praėjusį penktadienį čia suplevėsavo Lietuvos ir Rokiškio vėliavos. Rokiškėnai jau visada galės didžiuotis: pirmą ir nuolat plevėsuosiančią vėliavą, į Baltijos kelią atgabentą Pandėlio ir Rokiškio jaunųjų šaulių, iškėlė Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. 
Su Rokiškio vėliava į Baltijos kelio 30-mečio šventę atburzgė rajono baikeriai.
Iš viso surinkta 1 304 Eur. Šios sumos 750 Eur užmokėta už stiebus UAB „AKA Baltic“. Pinigų liko šių ir kelerių ateinančių metų vėliavoms, Baltijos kelio atributikai.
– Neleisime vėliavoms suplyšti: senas keisime naujomis. Net turiu idėją – praėjusių metų Baltijos kelio Lietuvos ir Rokiškio vėliavas dovanoti geriausiai bendruomenei, klasei, būreliui ar kolektyvui – kaip kasmet dovanojamos Gedimino bokšto vėliavos, – temainfo.lt sakė iniciatyvinės grupės vienas narių, Rokiškio krašto muziejaus Laisvės kovų istorijos skyriaus vedėjas, Rokiškio rajono savivaldybės tarybos narys Valius Kazlauskas.
Ši mintis pratęstų ir iniciatyvinės grupės veiklą, kasmet įprasmintų Baltijos kelio datą.


Stiebus pastatė dar nesurinkus pinigų

Vėliavų stovų statybą palaikė ir rokiškėnų bičiulis istorikas, Alytaus politikas ir visuomenės veikėjas Vytuolis Valūnas. Būtent jis 2015 m. Obelių laisvės kovų istorijos muziejaus kieme pastatė metalinį stiebą ir iškėlė jame valstybinę vėliavą. Tai buvo bandymas parodyti Rokiškio rajono valdžiai, jog žmonės yra laisvi kritikuoti jos sprendimą – iš Obelių muziejaus pastato iškeldinti muziejininką Andrių Dručkų, buvusį partizaną, ilgametį muziejininką, valstybei padovanojusį beveik pusės milijono vertės savo kolekciją. Muziejaus kieme netikėtai atsiradęs stiebas ir ant jo suplevėsavusi vėliava įnešė ramybės bei taikos: muziejininkas A. Dručkus liko gyventi tarp savo eksponatų.
Iniciatyvinė grupė dėkinga ir UAB „AKA Baltic“, stiebus rokiškėnams padariusiai anksčiau, nei buvo surinkti pinigai.


Dėmesys rokiškėnų akcijai

Kaip sakė visuomenininkas V. Kazlauskas, aukos dydis – nuo euro iki 200. Pastarąją – didžiausią – sumą skyrė vilnietis, iš pradžių manyta, jog su Rokiškiu tiesioginių sąsajų neturintis, pačia idėja sužavėtas vilnietis Erikas Petrikas. 
Ir štai pavyko susisiekti su šiuo metu atostogaujančiu Užsienio reikalų ministerijos administracijos departamento vadovu E. Petriku, diplomatu, atstovavusiu Lietuvai Danijoje, Didžiojoje Britanijoje, Šveicarijoje, Armėnijoje, penkerius metus dirbusiu Lietuvos atstovybės prie ES vadovo pavaduotoju, už diplomatinį darbą pelniusiu Nepaprastojo pasiuntinio ir įgaliotojo ministro diplomatinį rangą, apdovanotu Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi.
– Esu sąjūdžio eilinis. Apie akciją sužinojau iš joje dalyvavusios Sąjūdžio legendos, Seime dirbančios Angonitos Rupšytės, mano senos bičiulės. Ji paminėjo, kad Rokiškio akcijai trūksta lėšų. Smagu, kad akcija pavyko, – temainfo.lt sakė URM administracijos departamento vadovas, vis dėlto turįs gražių sąsajų su Rokiškiu – čia gyvena jo gero draugo tėvai.
Ir pati A. Rupšytė, daugelio metų rokiškėnų bičiulė, akcijai skyrė nemažą sumą. Praėjusį penktadienį ji aplankė Rokiškio žmones kelio Vilnius–Panevėžys 115 kilometre, pabuvo pusvalandį ir išvyko Baltijos keliu.


Rita Briedienė
Emilijos Briedytės nuotr.