Rašytojas Paulius Juodišius su mokinukais kūrė pasaką apie Alizavą

Kovo 13 d. Kupiškio rajono Alizavos pagrindinės mokyklos bendruomenė sulaukė nepaprasto svečio: į susitikimą su 1–5 klasių mokiniais atvyko vaikiškų knygų kūrėjas Paulius Juodišius. Svečias atsivežė pilną mašiną įvairiausių paties pasigamintų muzikos instrumentų.

Šių eilučių autorė, mokyklos bibliotekininkė, mokiniams papasakojo apie rašytoją P. Juodišių. Jis rašo knygas vaikams ir pats jas iliustruoja. Jo knygutės labai gražios. Skaitytojas plaukte plaukia per spalvų ir atspalvių jūrą; atsiveria ištisos dailininko išgalvotos šalys ir jų paslaptingos, šakų išraizgytos pilys, juodžiausi požemiai ir keisti čia gyvenantys padarai.

Knygą „Amarėlio pyragas“ literatūros kritikai pripažino geriausia 2006 m. knyga vaikams. Ir vaikai, ir suaugusieji pamėgo pusiau tikras, pusiau fantastines „Mažąsias Laimiuko žinias“, Bumbambilijos šalį.

Į supantį pasaulį knygučių kūrėjas kviečia pažvelgti nauju žvilgsniu, atrasti jame malonumų, pradėti patiems fantazuoti. Apie tai, kaip tapti kūrėjais, P. Juodišius dalijasi patarimais nemokamoje internetinėje svetainėje  https://bumbam.weebly.com. Čia galima pasižiūrėti, paskaityti, paklausyti paties rašytojo sukurtų pasakų, pasigrožėti interaktyvia knyga „Amarėlio pyragas“, pasiklausyti autoriaus įvairiausių muzikos instrumentų garsų skambesio, susipažinti su pasakomis, kurias jis sukūrė kartu su vaikais.

Svečias paragino mokinius sukurti nebūtą istoriją apie Alizavą ir pamokė, kaip nesunkiai tai padaryti. Visi drauge garsiai fantazuodami vaikai sukūrė pagrindinį būsimos pasakos veikėją –linksmą jaunuolį riestais ūsais, dramblio ausimis, katino rankomis, krokodilo uodega. Pakrikštijo jį Mufiu-Jokiu. Tokiu pat būdu buvo sukurta ir jo atsiradimo Alizavoje istorija, pavaizduota jo gyvenamoji aplinka, draugai. Visus vaikų pasiūlymus dailininkas užfiksavo dideliame popieriaus lape. Tada vaikai turėjo sugalvoti Mufio-Jokio nuotykius. Siužetas buvo padalintas į tris dalis. Į tris grupeles buvo suskirstyti ir vaikai. Kiekviena grupelė piešė savo istorijos dalies veikėjus. Tada pasaka buvo animuojama. Knygų kūrėjas, parodęs kiekvieno atsivežto muzikos instrumento skleidžiamus garsus, kartu su vaikais kiekvienai istorijos atkarpėlei kūrė muziką. Galiausiai buvo sukurta daina. Vaikai, pasiskirstę darbais, repavo savo pasaką visai mokyklos bendruomenei. Paaiškėjo, kad kurti pasaką – kaip ir kiekvieną darbą padalinus į mažus darbelius – yra visai nesunku. Kupiškio rajono Alizavos pagrindinės mokyklos pradinukai pasijuto daug gebančiais kūrėjais.

Šios autorinės kūrybinės dirbtuvės – tai Alizavos mokyklos bendruomenės skaitymo skatinimo projekto „Lietuvos šimtmetis ir knygos vaikams“ renginys. Projektą dalinai finansavo Lietuvos Kultūros taryba.

 

Danutė Miknevičienė

Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė