Projektas „Žinau, ką renku“: kodėl rokiškėnai eina į merus?

Tęsiasi iniciatyva „Žinau, ką renku“. Šios iniciatyvos organizatoriai bei Rokiškio rajono moksleivių taryba visuomenę pakvietė į susitikimą su šešiais rokiškėnais, kandidatuojančiais į rajono merus. Scenoje išrikiuotas kėdes kandidatai užėmė tokia tvarka, kokius numerius burtų keliu išsitraukė iš renginio moderatoriaus, alfa.lt portalo redaktoriaus pavaduotojo, žurnalisto Antano Manstavičiaus rankų.

Pirmas – teisininkas Ramūnas Godeliauskas (46 m.; visuomeninis rinkimų komitetas „Vieningi su Ramūnu Godeliausku”), jam iš kairės – verslininkas, vertėjas Andrius Burnickas (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai), ūkininkė Dalia Lūžienė-Malijonienė (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga), savivaldos institucijų administravimo magistras Tadas Barauskas (41 m.; Lietuvos socialdemokratų partija), rajono meras Antanas Vagonis (55 m.; Antano Vagonio komitetas) bei istorikas, muziejininkas Valius Kazlauskas ( koalicija „Už laisvę augti!“).

Pirmiausia kreiptasi į gausiai susirinkusią auditoriją. Į klausimą, ar yra tokių, kurie jau žino už ką balsuos, ranką pakėlė daugiau nei pusė dalyvių. Moderatoriui uždavus klausimą, kas iš viso neis balsuoti, niekas nepakėlė rankos. Kažin ar drąsu tai prisipažinti.


„Kodėl einate į merus?“

Kandidatai papasakojo apie save. Pirmas jiems pateiktas klausimas: „Kodėl einate į merus?“


R. Godeliauskas:

– Sukaupta patirtis pasitarnaus rajonui; suburti savivaldos ir bendruomenių žmones bendram darbui ir rajono žmonių labui.

– Kokios Jūsų geriausios ir blogiausios savybės?

– Geriausia savybė – telkti apie save žmones; blogiausia – per didelis pasitikėjimas žmonėmis.


A. Burnickas:

– Pasitikėjimas Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratų partijos Rokiškio skyriaus, ir pačiam įdomu savivaldos reikalai, jaučiasi, kad tokiam lygmeny galima padaryti realią įtaką, ir tas džiugina.

– Viešai esate pabrėžęs, kad esate jauniausias rajono Tarybos narys. Nežinau, kaip šiuo metu?

– Vis dar jauniausias.

– Kodėl taip mažai jaunų žmonių eina ir patenka į Tarybą?

– Labai svarbu, kokiai partijai priklausai ir kas tuo metu yra valdžioje. Per daugelį metų žmones tas yra atbaidę: lyg ir norėtų prisidėti, bet sako: „Ai, čia man vis tiek ne taip kažkas, lieps įstoti kažkur; geriau stebėsiu iš šono; man nereikia tų rietenų. Šitai atbaido jaunus žmones.

– Bet jūsų neatbaidė.

– Ne. Bandysime šitą šiek tiek pralaužti.


Dalia Lūžienė-Malijonienė:

– Įgysiu dar patirties, kurios neturiu. Esu žmogus – dar ne politikas, o dar tik einantis į politiką.

– Kas Jums yra gero mero pavyzdys?

– Mano nuomone, Kanopa buvo toks geresnis…

Salėje kažkas garsiai nutęsė: „Ooooooo…“ Pasigirdo: „Gėda!“

– Galbūt ir gėda. Ne viskas čia gerai, bet… – tęsė kandidatė.

Moderatorius salės paprašė susilaikyti nuo komentarų.


T. Barauskas:

– Partija patikėjo, iškėlė mano kandidatūrą į šį atsakingą postą. LSDP turi didelias šaknis Rokiškyje, turėjome gal keturis merus, du vicemerus, administracijos direktorius, pavaduotojus, todėl socialdemokratų yra nuveikta daug gerų darbų, tačiau ties tuo mes tikrai nenorime sustoti. Turime puikią komandą ir tikimės tuos darbus tęsti toliau.

– Pastarieji metai šiai partijai buvo audringi, neaplenkė ir Rokiškio rajono. Ar jau pavyko sutramdyti maištininkus?

– Maištininkų tramdyti nereikia. Kas nepritaria partijos idėjoms, tas partiją palieka, kuria kitą partiją.


A. Vagonis:

– Norėčiau tęsti pradėtus darbus. Esu subūręs komandą. Tikrai aktyvūs, žingeidūs ir drąsūs žmonės, Manau, kad jie pajėgūs padėti man pratęsti tai, kas jau buvo padaryta.

– Jei būsite perrinktas, ar kita kadencija bus ramesnė ir pavyks išvengti tokių konfliktų kaip, pavyzdžiui, grėsęs tiesioginis valdymas?

– Be abejo, ji bus kitokia. Bet kad ji bus drąsesnė, aš galiu garantuoti, kad kažkokio nuolankumo tikrai nebus, kad pokyčiai, vis dėlto, reikalauja tvirtesnės rankos. Tikiuosi, naujai susirinkusi Taryba, galų gale, išgirs tą balsą, kad mes turime dirbi vieningai. Man šiuo atveju nepasisekė su keliais Tarybos nariais. Taryba buvo nuostabi, bet kaip Tadas minėjo, keletas maištininkų, kurių nereikia tildyti, maištavo. Bet ką padarysi. Tikiuosi, kad kita bus daug tvirtesnė, aiškiai nukreipta į kryptį kažką tai daryti Rokiškio rajonui, o ne kažkur tai maištauti, reikalauti, įrodinėti. Kitas dalykas: kiekvienas Tarybos narys pamatė: „spikeris“ puikiai gali tvarkytis ir valdyti. Manau, antrą kartą tikrai niekas nenorės įvesti tiesioginio valdymo.

– Kai kas ir Jus galėtų pavadinti maištininku: nutraukėte ryšius su socialdemokratais, su kuriais buvote išrinktas į merus?

– Čia – klausimas?

– Papildomas.

– Tai ką man sakyti? Ne, aš nenutraukiau ryšių. Aš tiesiog išėjau.


V. Kazlauskas:

– Svajonė, kad visuomeninis formatas peraugtų į politinį formatą. Įgyvendinti, skaidrinti ir gryninti ydas, kurios nuo sovietmečio, nuo sąjūdžio slegia visuomenę, savivaldą. Turiu tą komandą, kuri turi tas kompetencijas atspindėti mano idėjas – dabarties idėjas.

– Esate kandidatavęs su TS-LKD. Dabar Jus kelia liberalų partija. Kuo labiau save laikote – konservatoriumi, krikščioniu demokratu ar liberalu?

– Esu Tėvynės sąjungos žmogus. Tam tikros nuostatos suformavo takoskyrą.


Parengė temainfo.lt