Profesorius Liudas Mažylis atvyksta į Rokiškį

LRT laidos „Šiandien prieš 100 metų” nuotr.

Lapkričio 22 d. 17 val. Rokiškio rajono savivaldybės (Respublikos g. 94) salėje rokiškėnai rengia susitikimą su prof. Liudu Mažyliu, tapusiu visai Lietuvai žinomu po to, kai šių metų kovo 29 d. politiniame Vokietijos užsienio reikalų ministerijos archyve rado Vasario 16-osios Akto originalą lietuvių kalba.

– Kokiu tikslu profesorius Liudas Mažylis atvažiuoja į Rokiškį? – temainfo.lt teiravosi Rokiškio rajono mero Antano Vagonio.

– Yra sudaryta darbotvarkė: 16 val. suplanuotas mano susitikimas su profesoriumi. Aptarsime Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio šventės perspektyvas Rokiškyje, kaip dar galėtume paminėti šią datą, kokios galimybės paviešinti patį Vasario 16-osios Aktą. Be to, susitikimas planuojamas Lietuvos kariuomenės dienos išvakarėse: ir su muziejininkais, ir susitikime su visuomene bus aptarta Lietuvos kariuomenės svarba ir istoriškai, ir šiandien. Be abejo, išgirsime ir Akto originalo atradimo istoriją. Visuomenei profesorių pristatysiu 17 val.

– Kodėl susitikimas vyksta rajono Savivaldybės, o ne Kultūros centro salėje?
– Turime galimybę iš šios salės susitikimą transliuoti internetu: manau, tai puiki proga matyti renginį ir tiems, kurie neturės galimybės atvažiuoti į Rokiškį. Prašysiu sekretoriato susitikimą su profesoriumi organizuoti taip, kad Rokiškio rajono gyventojai ir internetu galėtų pateikti klausimus.

– Ar anksčiau pažinote profesorių L. Mažylį?

– Ne. Kaip ir daugelis sužinojau apie profesorių iš Vasario 16-osios Akto atradimo įvykio. Tuo pat metu Druskininkuose man teko klausytis kito istoriko profesoriaus Alfredo Bumblausko paskaitos apie istorines vertybes, istorinių įvykių ir dabarties santykį. Esame įpratę, išmokę vertinti kunigaikščių žygius, bet didžiausius žygius padarėme patys. Juk neįtikėtina: portugalų rankoje – mūsų Vytis; jį skelbia euras, o jis – mūsų politinės brandos ženklas.

Profesoriaus Bumblausko tada klausiau apie profesorių Liudą Mažylį ir atrastą Vasario 16-osios Aktą. Apie tai jis nieko negalėjo pasakyti. Visiems tai buvo didžiulis įspūdis, nustebimas ir džiaugsmas.

– Kieno iniciatyva profesorius L. Mažylis atvyksta į Rokiškį?

– Profesorių pakvietė Obelių muziejininkas, istorikas Andrius Dručkaus. Labai sveikinu tokias iniciatyvas ir pats skatinu jas. Juk ir Vasario 16-osios Aktas buvo rastas privačia profesoriaus Liudo Mažylio iniciatyva. Štai ką mums davė laisvė ir nepriklausomybė – ne kažkokie įžymybės istorikai, o kruopštumas, kantrus užsispyrimas ir pasišventęs domėjimasis atvedė profesorių į archyvus. Dabar jie prieinami. Tai galiu patvirtinti ir asmeniškai. Vizito į Kiniją metu mes lankėmės Harbino miesto archyve; čia atrasta lietuviškų šaknų – cigarečių ir dešrelių fabrikų statytojų lietuvių vardų.

Kaip tik vakar dalyvavau Vidaus reikalų ministerijos susitikime su šalies rajonų merais. Mes buvome supažindinti su Baltąja knyga – Lietuvos Respublikos regioninėmis gairėmis. Joje yra gerų minčių apie regionų plėtrą: jei tai bus priimta už pagrindą, gal reikalai šalyje bent kiek ir keisis. O kol kas džiaugiuosi Rokiškio krašto muziejininko iniciatyva pakviesti profesorių ir nuoširdžiai ją palaikau.

 

Kalbėjosi Rita Briedienė