Profesorius Liudas Mažylis atrado Nepriklausomybės Aktą, o kupiškėnai – profesorių Liudą Mažylį

„Mieli kupiškėnai, tikriausiai džiaugiatės kaip ir kiti Lietuvos piliečiai unikalia naujiena – Lietuvos valstybės atkūrimo akto suradimu! Bet ar žinote, kad profesorius Liudas Mažylis, suradęs Aktą, yra kupiškėno akademiko Prano Mažylio anūkas! Taigi, legendinį aktą surado kupiškėnas (beveik)!” – neįtikėtinu atradimu socialinio tinklo „Faceboks” savo paskyroje dalinasi Kupiškio rajono tarybos narė, Kultūros centro režisierė Vilija Morkūnaitė.

Nenurodoma, kokiais šaltiniais remiamasi, bet, atrodo, šiuo kupiškėnišku faktu nesuabejotų ir profesorius Alfredas Bumblauskas.

Straipsnyje „Kas tas Liudas Mažylis, atradęs Vasario 16-osios aktą? Lietuvos Šerlokas Holmsas”, kurį skelbia www.15min.lt, atskleidžiama įdomių detalių. Teigiama, kad medicinos profesorius Pranas Mažylis, kurio vardu pavadinti gimdymo namai Kaune, – L. Mažylio senelis. Profesoriaus tėvas taip pat buvo medikas, tad Mažylių šeima laikinojoje sostinėje – itin gerai žinoma.

„Pranas Mažylis buvo žymus savo kairiosiomis pažiūromis. Tarpukariu buvo pakankamai turtinga asmenybė. Paradoksas toks, kad partizanai netgi planavo sunaikinti jį, tad Mažylių pavardė galėjo būti ir ištrinta“, – įdomią L.Mažylio giminės istorijos detalę atskleidžia www.15min.lt.

Visas straipsnis:

http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/kas-tas-liudas-mazylis-atrades-vasario-16-osios-akta-lietuvos-serlokas-holmsas-56-776414

Štai koks dvigubas džiaugsmas kupiškėnams. Dabar, ko gero,  dažnas ieško informacijos apie savo kraštietį.

Kaip skelbia šaltiniai, P. Mažylis gimė 1885 m. sausio 24 d. Kupiškio valsčiaus Šileikiškio kaime. Tai buvo labai visapusiška asmenybė. 1905 m. vasario 27 d. jis organizavo pirmą manifestaciją Kupiškyje. Tų pačių metų gegužės 1 d. surengė mitingą Skapiškyje. Dėl nuolatinio persekiojimo 1908 m. P. Mažylis emigravo į Lenkiją. 1913 m. daktaro laipsniu baigė Jogailos universiteto medicinos fakultetą. Į Lietuvą grįžo 1918 m. 1922 m. Kaune jis organizavo akušerių mokyklą, Lietuvos universitete – Akušerijos ir ginekologijos katedrą; antrojo Pasaulinio karo metais gelbėjo žydus, gydė belaisvius. P. Mažylis buvo vedęs Antaniną Bliūdžiūtę, su kuria susilaukė dviejų vaikų – Liūdos ir Jono.

Mirė P. Mažylis 1966 m., palaidotas Petrašiūnų kapinėse. Jo vardu Kupiškio Kraštiečių mikrorajone pavadinta gatvė.

 

Adelija Varnaitė

Pauliaus Briedžio asociatyvinė iliustracija