Primadona savo prisiminimus patikėjo kraštiečiui

Pasirodė Rokiškio rajono Savivaldybės Kultūros, turizmo ir ryšių su užsienio šalimis skyriaus vedėjo Petro Blaževičiaus knyga „Operos ir meilės glėbyje. Irenos Jasiūnaitės prisiminimai“, skirta vienai žymiausių Lietuvos operos solisčių, Rokiškio krašto pilietei, neslepiančiai savo didžiulės meilės tėviškei.

I. Jasiūnaitė gimė 1925 m. rugsėjo 29 d.  Operai ji atidavė per 30 gyvenimo metų. Ryškiausi jos vaidmenys „Pilėnų” Mirta, „Fausto” Marta, „Aidos” Amneris, „Don Karlo” Eboli ir, žinoma, Carmen to paties pavadinimo operoje…  Ji sukūrė pusšimtį mecosoprano vaidmenų, dainavo per 1300 spektakliuose.

I.Jasiūnaitė mėgsta užrašyti savo mintis: 2005 m. jos prisiminimais buvo išleista muzikologės Sofijos Jūratės Vyliūtės knyga „Carmen dienoraščiai. Irena Jasiūnaitė gyvenime ir scenoje”, skirta primadonos 80-mečiui ir sulaukusi nemažo pasisekimo, įvertinta ir apdovanota.

I.Jasiūnaitė ir po to pildė savo dienoraštį. 2011 m. birželio 26 d. jame atsirado toks įrašas: „Noriu, kad šie dienoraščiai patektų tam, kas parašytų knygą apie mane. Nenoriu, kad ji patektų į nesąžiningo žurnalisto, rašytojo ar muzikologo rankas, kad jie mano mintis, mano mąstymus, mano pasakojimus pateiktų kaip savo. Tai man nepriimtina, neteisinga.”

Visus po 2005 m. rašytus dienoraščius I.Jasiūnaitė perdavė P.Blaževičiui; juose – prisiminimai net nuo mokyklos laikų, jos kūrybiniai išgyvenimai ir meilė.

Spaudė laikas rengti knygą: artėja  primadonos 90-metis.  Iš įžanginio autoriaus žodžio supranti, kaip jis pelnė primadonos pasitikėjimą, įdomu sužinoti ir tai, kur brendo I.Jasiūnaitės talentas. Rokiškėnai, o ir visi skaitytojai, liks dėkingi P.Blaževičiui, suteikusiam galimybę pažinti primadoną kaip puikią rašytoją.

 

Adelija Varnaitė

Emilijos Briedytės nuotr.