Policininkai ragina pasakoti telefoninių sukčių istorijas

Kupiškietė moteris (gim. 1951 m.), policijai, pranešė: rugpjūčio 11 d. 13 val. telefonu jai paskambino nepažįstamas vyriškis ir, prisistatęs policijos pareigūnu, teigė, kad pas ją yra netikrų pinigų; jo kolega atvyksiąs jų apžiūrėti. Atėjęs vyriškis čiupo moters 300 eurų ir išbėgo.

Telefoniniai sukčiai keičia scenarijus, atranda vis naujų būdų apgauti žmones ir išvilioti pinigų; temainfo.lt istoriją papasakojo moteris, ko gero, tik laimingo atsitiktinumo dėka nepraradusi pinigų.

Paskambinęs vyras pasisveikino, prisistatė esąs Kupiškio rajono policijos komisariato Kriminalinės policijos vyresnysis tyrėjas. Kalbėjo žemu, gergždžiančiu balsu, kalbos intonacija nebuvo panaši į inteligentiško žmogaus, bet apie tai moteris pagalvojusi tik vėliau. Vyras pasitikslino moters vardą ir pavardę, paklausė, ar ponia Danutė (toks pasakotojos vardas) nebuvo nukentėjusi nuo vagių, ar nebuvo iš jos pavogta piniginė su dokumentais.

– Taip. Prieš dvejus metus, – pasidavė pokalbiui moteris.

– Trumpai papasakokit vagystės aplinkybes, – paprašė skambinusysis.

– „Humanos” parduotuvėje iš rankinės  ištraukė piniginę…

– Šioje parduotuvėje įvykdoma daugiausia tokio tipo vagysčių. Stebėjome parduotuvę; pagavome kišenvagę, – ir vyras pasakė pavardę Kupiškyje gerai žinomos moters.

– Čia ta? Negali būti!

– Pasirodo, gali. Jos namuose atlikome kratą ir radome didelį kiekį asmens tapatybės, banko kortelių. Tarp jų yra ir jūsų dokumentai.

– Kas ten galėjo būti? Tik tapatybės kortelė.

– Buvo ir banko. Maža to, per jūsų sąskaitą eina didžiulės pinigų sumos. Mums nepavyksta nustatyti  kreditoriaus, nes tikslai nežinome, kurios lėšos tikrai yra jūsų. Ar šiuo metu negalėtumėme patikrinti. Ar gal bent prisimenate pinigų likutį.

– Sąskaitoje yra apie 3000 eurų. Bet po vagystės aš iš karto pakeičiau sąskaitos numerį.

– Tai neturi reikšmės. Jūsų banke dirba organizuotos grupės infiltruotas asmuo. Jis išaiškintas, vyksta tyrimas, – vyras pasakė infiltruotosios pavardę.

– Dieve. Bet šiuo metu neturiu banko dokumentų.

– Kur jie?

– Palikau rankinę mašinoje. Ji išvažiavusi.

– Kas jūsų šeimoje moka komunalinius mokesčius?

– Vyras.

– Ar galite prisijungti prie jo bankininkystės?

– Galiu.

Neįtikėtina, bet kaip tik tą minutę nutrūko pokalbis. Namų telefono jungtukas, nervindavęs ir iki tol, per stipriai pajudintas išsitraukė, o įsistato jis ne taip ir paprastai. Vyriškis, matyt, nebegalėjo prisiskambinti, o moteriai atsirado laiko apsvarstyti pokalbį. Ji paskambino pačiam rajono policijos komisarui Gintautui Misiūnui.

– Tokį atvejį tikrai žinočiau. Ar daug trūko, kad būtumėt atidavusi pinigus? Kas paskui dėl to būtų kaltas? – klausė jis.

– Kažkur pasąmonėje man labai kliuvo skambinusiojo balsas; šiek tiek nustebino, kad  vyras atvirai pasakė vagišės ir bankininkės pavardes… Tačiau jos labai žinomos, ir tai labiau žadino susidomėjimą negu atsargumą. Dabar atrodo, kad aš nebūčiau lindusi į savo vyro banko sąskaitą… Bet sukčius nebeperskambino, ir aš „nepasinaudojau proga” sužinoti, o kiek gi pinigų turi mano vyras… – pasakojo moteris.

Liepos viduryje sukčiai, prisistatę chirurgais, iš Rokiškio rajono gyventojos išviliojo 5,4 tūkst. eurų: jie sakė nepraneš policijai apie įvykį, jei jiems bus sumokėta. Panašiu scenarijumi  700 Eur jie išviliojo iš Juodupės miestelio gyventojos.

Apgaulė dėl netikrų pinigų Rokiškyje buvo užfiksuota birželio pradžioje.

Telefoniniai sukčiai skambina apsimesdami medikais, šeimos nariais, įvairių tarnybų pareigūnais, praneša apie artimiesiems nutikusias nelaimes arba apie neva iš pašnekovo sąskaitos „plaunamus“ pinigus, prisidengę „Facebook“ draugų vardu, siunčia žinutes su prašymu paskolinti  pinigų.

Policija prašo gyventojus būti atidesnius, neskubėti vykdyti skambinusiojo asmens prašymų, neatskleisti nepažįstamiems asmenims savo vardo, pavardės, asmens kodo, konfidencialių elektroninės bankininkystės duomenų, o apie sukčiavimo būdus pasakoti giminaičiams, pažįstamiems, kaimynams, ypač garbaus amžiaus žmonėms.

 

Onutė Tylaitė