Poetas A. Kuliešis gimtam Toliūnų kaimui dovanojo Angelą

 

Ukmergės rajono Toliūnų kaime, esančiame šalia Siesikų pilies, buvo atidengtas Širdies Angelo paminklas. Jį sukūrė ir Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga savo gimtam kaimui padovanojo fotomenininkas ir poetas Albinas Kuliešis. Paminklas skirtas kaimui ir jo žmonėms atminti.

Į atidarymą susirinko dabartiniai kaimo gyventojai, jame gimę, tačiau išvykę iš gimtinės, dabar gyvenantys toliūniečiai bei jų svečiai. Paminklą pašventino ir kalbą sakė Ukmergės Šv. Trejybės bažnyčios kunigas Šarūnas Petrauskas.

Paminklo autorius A. Kuliešis papasakojo, kaip gimė paminklo idėja, padėkojo visiems, pagelbėjusiems darbuose, įteikė jiems medalius, pagamintus iš uosio šakos.

A. Kuliešis apžvelgė Toliūnų kaimo istorinių šaltinių duomenis, kuriuos pavyko rasti archyvuose, perskaitė savo kūrybos eilėraščius, skirtus mamai ir tėvui. Dainą „Angelas” pagal A. Kuliešio žodžius atliko Rima Žudienė. O dainą, skirtą Toliūnams, pagal Albino žodžius padainavo muzikos autorius Saulius Kuliešius. Kaimynai Vida ir Algis Dranseikai padėkojo autoriui už dovaną kaimui. Vida renginio dalyviams padovanojo savo siuvinėtus paveikslus. Daiva Pocienė pasakė jausmingą kalbą apie tėviškę, naujai atsivėrusią erdvę pavadindama Angelo skvereliu.

Kas tas Toliūnų kaimas ir kaip gimė idėja pastatyti paminklą?

Toliūnų kaimas yra istorinėje Siesikų pilies žemės teritorijoje. Jau akmens amžiuje čia gyveno žmonės, kurie užsiėmė žvejyba ir medžiokle, vėliau – žemdirbyste: tai liudija archeologiniai radiniai. 
Archyvuose aptikti dokumentai rodo: įvairiu laikotarpiu kaime gyveno apie 100 žmonių. Štai 1926 m. Gyventojų surašyme užregistruoti 106 gyventojai ir 20 sodybų. Nuo XX a. pabaigos šie skaičiai sparčiai mažėjo. 2018 m. kaime gyvena 19 žmonių, Siesikų gimnaziją lanko vienas Toliūnų kaimo vaikas.

Paklaustas, kaip kilo sumanymas pastatyti paminklą, Albinas sakė, jog nugriuvus kaimo kryžiui gimė mintis pastatyti kažką didingo, įprasminančio kaimo istoriją, įamžinančio kaimo žmonių atminimą. Modeliuojant įvairius variantus ir atsirado dabartinis sprendimas: arką primenanti namo pastogė, kurioje ant lynų pakabintas plevena vėjo supamas Angelas, laikantis rankose širdį.

Vėliau atsirado papildomos detalės: du ąžuolai, pasodinti abiejuose paminklo pusėse ir aptverti tvorelėmis, bei du koplytstulpiai, ant kurių surašyta kaimo istorija ir eilėraštis, skirtas Toliūnams. Suprojektuotas ir apšvietimas. Darbai truko metus.Teko ne tik pačiam gaminti paminklo detales, bet nemažai laiko praleisti archyvuose, ieškant istorinės medžiagos apie kaimą, lankyti kapines ir rinkti informaciją apie mirusius šio kaimo žmones – jų atminimą ir pavardes, išpjaustytas metale, nuo šiol saugos Širdies Angelas.

Kūrybinio projekto dėka ant kalvos, prie gimtų menininko namų, atsivėrė, kaip sakė Albinas, Atminties laukas. Čia Angelas saugos simbolinius įvažiavimo į kaimą vartus, pro kuriuos į amžinybę – į kitą Siesikų ežero krantą – iškeliavo šimtai kaimo gyventojų. Angelas pasitiks ir atvykstančiuosius į gimtinę, ir svečius, kurie norės pajusti aukštaitiško kaimo ramybę ir grožį.

 

Alicija Matiukienė

 Rokiškio krašto kultūros žurnalo „Prie Nemunėlio” redaktorė