„Pieno kelias” – per Rietavą, Telšius, Plungę ir… Kupiškį

Naujutėlaitis „Fiat” mobilus biuras

Kai Kupiškio turizmo ir verslo informacijos centro direktorius Paulius Pranckūnas pakvietė keliauti „Pieno keliu”, nė nekilo mintis atsisakyti: nei pieninės, nei pieno baro Kupiškis neturi, tad labai įdomu pamatyti išradinguosius, „ore” kuriančius pieno kelią.

Žurnalistų laukė naujutėlaitis „Fiat” kemperis. Nerealus; vėliau sužinojome, kainavęs per 250 tūkst. litų. Keletas kupiškėnų, puikiai įsitaisę jo galiniame minkštasuolyje, nekantravo: „Greičiau į Adomynę!”

Saloną nuo vairuotojo skiria darbo stalas; už jo – dušo kabina, tualetas, šalia – nuo grindų iki lubų šaldytuvas; yra šaldymo kamera; toliau – puikusis minkštasuolis; dešiniuoju šonu – spintos, spintelės; viryklė, vandens talpykla. Patogumas keliauti!

Jis – mūsų visų

Pakeliui tapo aišku: kemperis – vietos veiklos grupės (VVG) „Rietavo iniciatyvos” pirkinys.

– Jis – mūsų visų, – pataisė VVG „Rietavo iniciatyvos” pirmininkė, projektų vadovė Laima Dockevičienė.

Kemperis pirktas iš projekto „Pieno kelias: nuo vietos gamintojo iki vartotojo”, finansuojamo pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos IV krypties „LEADER metodo įgyvendinimas“ priemonę „Teritorinis ir tarptautinis bendradarbiavimas“, lėšų. Šio sumanymo autoriai ir yra rietaviškiai, partneriais pasikvietę Telšių, Plungės ir Kupiškio VVG.

Žinomi ir matomi

Su kuo tik VVG „Rietavo iniciatyvos” nebendradarbiavę! Su latviais, švedais, danais, vokiečiais, prancūzais. Dabar dar – ir su kupiškėnais. Tolokai tas Kupiškis bendram „Pieno keliui” vystyti, bet kartu su juo kurti „Pieno gamybos ir kaimo turizmo mini klasterį” įmanoma.

– Nyksta pienininkystės tradicijos. Turime puikius šalies pienininkus, tačiau prarandame smulkiuosius ūkius su jų istorijomis, receptais ir liaudiška išmintimi. Todėl ir nusprendėme suburti į klasterį bent 20 vietos gamintojų ir paslaugų teikėjų, kuriuos vienytų pieno tema. Surinksime ir susisteminsime informaciją apie jų gaminamus produktus, teikiamas paslaugas ir – visa tai patiekiant į rinką – skatinsime bendradarbiavimą. Nusipirkę mobilų biurą, įkūrėme mobilųjį konsultavimo, naujų technologijų ir produkcijos demonstravimo biurą – galime vykti į ūkius, kaimo bendruomenes, kaimo turizmo objektus ir suteikti konsultacijas vietoje, viešinti projektą pristatant vietos gamintojų produktus ir paslaugas mugėse, parodose, konferencijose. Siekis – priartinti vartotoją prie gamintojo, paslaugos teikėjo vietoje. O tam, kad vartotojas norėtų atvykti į vietą, mes turime bendrai padirbėti ir atrasti naujas formas, perspektyvas kaimo vietovėms, šeimos ūkiams, besiverčiantiems  tradiciniu pieno ūkiu bei, palyginti, nauja ūkine veikla – kaimo turizmo paslaugomis bei parengti „Pieno kelio“ maršrutą.

Šiaip sau panorėjus maršrutas neveiks; mums svarbu yra partneriauti su mūsų rajonuose esančiomis organizacijomis, įstaigomis kaip, pavyzdžiui, mokyklos, muziejai, turizmo informacijos centrai,  jau veikiantys klasteriai ir kt. Tai padėtų atrasti naujų formų priartinti vartotoją prie gamintojo, – pasakojo L.Dockevičienė.

Šio projekto partneriai žemaičiai jau turi subūrę po penkis klasterio narius, tad į Kupiškį ir atkeliauta susipažinti su šio krašto kandidatais dalyvauti projekte „Pieno kelias: nuo vietos gamintojo iki vartotojo”.

Ką siūlo kupiškėnai?

Adomynė turi gero parako tapti respublikinių traukos centru: dvaras, išvalytas tvenkinys, sutvarkytas parkas, sąlygos statyti bent 4 palapines, laužavietės galimybė, nakvynė mokykloje ant čiužinių, išpuoselėtos bandelių su varške kepino ir daugybės rūšių sūrių gaminimo tradicijos. Tik mokėk jomis sudominti!

Kooperatyvas „Pieno puta” – tai apie 30 pavadinimų išskirtinio skonio, rankų darbo, natūralūs, lietuviško šviežio pieno produktai; jie – be augalinių aliejų, konservantų, stabilizatorių ar emulgatorių.

Skapiškio seniūnijos kaimo turizmo sodyba „Čivonkiemis” – Ramunės Lapėnienės pieniški gardumynai: keksiukai su plakta grietinėle, varškės desertai, pyragaičiai ir pieno kokteiliai. Žinoma,  – ir pobūvių salė, pirtis, miegamieji, puiki aplinka – važiuok nors ir su kemperiu, ilsėkis, pramogauk.

Dalia Smirnovienė Kikonių kaime netrukus pasiūlys pirties paslaugas. Bebaigiama statyti pirtis vienu metu galės priimti 10 žmonių. O lauke vietos užtektų kūrybos plenerams, seminarams, nors ir festivaliams…

– Tai nebus balių vieta; čia kiekvienam bus gera atsigauti ir dvasia, protu, ir pavargusiu kūnu, – sakė Dalia.

– O kur pienas? – klausėme jos.

– Pieno produktai yra puikūs odos valikliai, maitintojai, gaivintojai. Turime planų, kaip pieną pritaikyti procedūroms, – sakė ji.

– Gedimino Aleksandravičiaus sodyba, įsikūrusi netoli Noriūnų, gal būt, gamins ledus. Čia, iš kur žemai atsiveria Lėvens slėnis, iš kur regi į horizonto dangų bokštus įsmeigusią Palėvenės bažnyčią, kur taip prabangiai jauku, kodėl gi nepasmaguriavus ledų? Čia verta sugrįžti dažnai ir didesnėmis grupėmis, nes erdvės – ir sielai, ir šventei.

Per muges ir per medijas

Naujojo klasterio veiklos dalyviai aplankė ir Uoginių Adomo Petrausko muziejų, kur jaukioje sodyboje bebaigiamas statyti amatų centras, kur visai neseniai rekonstruota, perrinkta ir tarsi nauja stovi senoji aukštaitiška troba.

Puikiomis sodybomis – lyg „Pieno keliu” – žadama vilioti keliautojus; apie darbščių žmonių produkciją ir paslaugas žinia bus nešama per muges ir medijas – kad tik žmonėms geriau gyventųsi, kad užsiėmimų ir darbo daugiau turėtų, kad kiti iš jų mokytųsi ir visi kartu norėtų bendrauti.

Rita Briedienė

Autorės nuotraukos

[gallery_box]

 [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/03/1_pieno_kelias_projektas.jpg” ]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/03/2_pieno_kelias_projektas.jpg” ]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/03/3_pieno_kelias_projektas.jpg” ]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/03/4_pieno_kelias_projektas.jpg” ]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/03/5_pieno_kelias_projektas.jpg” ]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/03/6_pieno_kelias_projektas.jpg” ]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/03/7_pieno_kelias_projektas.jpg” ]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/03/8_pieno_kelias_projektas.jpg” ]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/03/9_pieno_kelias_projektas.jpg” ]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/03/11_pieno_kelias_projektas.jpg” ]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/03/12_pieno_kelias_projektas.jpg” ]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/03/13_pieno_kelias_projektas.jpg” ]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/03/14_pieno_kelias_projektas.jpg” ]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/03/15_pieno_kelias_projektas.jpg” ]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/03/16_pieno_kelias_projektas.jpg” ]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/03/17_pieno_kelias_projektas.jpg” ]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/03/18_pieno_kelias_projektas.jpg” ]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/03/19_pieno_kelias_projektas.jpg” ]
[/gallery_box]