Per metus Rokiškio rajono policijos ataskaita: darbo nemažėja

Rokiškio rajono policijos viršininko Eugenijaus Šopio ataskaitoje paliesti rajono skauduliai: smurtas artimoje aplinkoje, kurio protrūkiai paūmėja ilgųjų savaitgalių bei algų ir pašalpų mokėjimo dienomis, sukčiavimai telefonu, vagystės iš negyvenamų pastatų. Žodžiu, policijai
darbo daug, o talkininkų mažai. Netgi vaizdo kameros, didmiesčiuose padedančios atskleisti daugybę nusikaltimų, Rokiškyje… pusiau aklos. O ir tokių trūksta…

2016 m. Rokiškio rajono policijos komisariatas bendruoju pagalbos telefonu sulaukė daugiau nei 6400 pranešimų, skubių, į kokius reaguojama nedelsiant, būta 4800 pranešimų. Kiekvienai dienai teko vidutiniškai 13 pranešimų per dieną. Tokia rokiškėnų pareigūnų kasdienybė.

 

Policijos darbas skaičiais

Pagal pavojaus lygį policijos gaunami pranešimai yra trijų kategorijų: į A kategorijos pranešimą pareigūnai turi reaguoti ir į įvykio vietą atvykti per 12 min., į B kategorijos –  per 20 min., į C – per valandą.

2016 m. A kategorijos iškvietimų Rokiškio rajone buvo 62, B – 924, o C – per 5000.

Pernai dėl piliečių nusikalstamų veikų pradėti 576 ikiteisminiai tyrimai (2015 m. – 629). Ištirta 60 proc. nusikalstamų veikų, tuo tarpu bendras šalies vidurkis pagal šį rodiklį – 57,6 proc.

Analizuojant nusikalstamų veikų struktūrą daugiausia yra vagysčių, jos sudaro kiek daugiau nei trečdalį visų nusikalstamų veikų.

Mėgstamiausi ilgapirščių taikiniai – negyvenamų sodybų turtas, statybų įranga, sodo ir daržo technika, degalai.

Antroje nusikalstamų veikų sąrašo vietoje – smurtas artimoje aplinkoje. Jis sudaro lygiai ketvirtadalį visų nusikalstamų veikų. Dėl to 2016 m. pradėti 145 ikiteisminiai tyrimai (2015 m. – 103).

Policijos komisariato viršininkas E. Šopis žodžių nevynioja į vatą ir įvardina tikrąsias šio skaudaus reiškinio priežastis: beveik 100 proc. bent viena konflikto šalis yra neblaivi, o daugumoje atvejų neblaivūs yra abu konflikto dalyviai.

– Skaudžiausia, kad nuo smurto kenčia vaikai, – sakė jis.

Policijos pareigūnai džiaugiasi, kad 2016 m. pavyko išvengti pačių skaudžiausių smurto artimoje aplinkoje padarinių – nebuvo prarasta žmonių gyvybių.

Dėl viešosios tvarkos pažeidimų pradėti 38 ikiteisminiai tyrimai, 10 – dėl narkotikų. Visi pastarieji atvejai, pasak E. Šopio, yra aiškūs, penkios bylos perduotos teismui, penkios – dar ruošiamos.

Per 2016 m. Rokiškio rajone buvo įvykdytos trys žmogžudystės, visų jų kaltininkai išaiškinti.

Nepilnamečių nusikalstamos veiklos suaktyvėjimo pikas buvo 2014 m. Tais metais pradėta 59 ikiteisminiai tyrimai, 2015 m. – 42, o pernai –38.

 

Kiek beaiškintų, vis tiek tiki sukčiais

Nemažėja būta sukčiavimų: per metus – 26; 18 jų ištirti ir bylos atiduotos teismui. Rokiškio rajono policijos komisariato viršininkas E. Šopis neslepia, kad milžiniška sukčiavimo prevencijos kampanija, į kurią įsijungė ne tik pareigūnai, žiniasklaida, bendruomenės, bet netgi dvasininkai, iš sakyklų įspėjantys parapijiečius apie telefoninius sukčius, vis dar nepasiekia kai kurių piliečių ausų. Dar neblogai veikia populiarieji seni geri sukčių metodai „mama, papuoliau į avariją” arba „per jūsų banko sąskaitą plaunami pinigai, padiktuokite prisijungimo kodus bei slaptažodžius.”

Sukčiai plačiau naudoja ir internetinio sukčiavimo metodus. Populiariausias – siūloma parduoti prekę ir prašoma už ją avanso. Neblogai veikia ir pigių paskolų siūlymo metodas: už paskolą palankiomis sąlygomis prašoma pinigų neva sutarties mokesčiui, o pervedus juos, nusikaltėliai dingsta.

Sukčiavimų tyrimus apsunkina tai, kad  naudojamos išankstinio mokėjimo kortelės, taigi sukčius susekti nelengva.

Policijos pareigūnai įspėja gyventojus būti atsargius ir visą gyvenimą it maldą prisiminti: jokia teisėsaugos institucija kyšių už „reikalų tvarkymą” neima, telefonu ir elektroniniu paštu neprašo bankinių duomenų.

 


Lyderis – Rokiškis

Analizuojant Rokiškio rajono nusikalstamumo lygį pagal seniūnijas, absoliutus lyderis yra Rokiškio miestas. Tai nenuostabu: jame gyvena apie pusė visų Rokiškio rajono gyventojų. Mieste fiksuojama 45 proc. visų rajone įvykdytų nusikalstamų veikų. Rokiškio kaimiškojoje seniūnijoje pernai įvykdytos 58 nusikalstamai, Juodupės seniūnijoje – 41, Pandėlio – 67, Obelių ir Kamajų – po 48, Kazliškio ir Kriaunų – po 17, Panemunėlio – 33, Jūžintų – 35 nusikalstamos veikos.

 

Vairavo neblaivūs, laikė narkotikus

Administracinių teisės pažeidimų teisenų Rokiškio rajone pradėta 4215, iš jų – 2859 dėl Kelių eismo taisyklių pažeidimų.

Per metus policijos pareigūnams įkliuvo 141 neblaivus vairuotojas, greitį viršijo 1189 vairuotojai. Daugiausia greičio viršijimų užfiksavo stacionarūs greičio matuokliai.

2016 m. Rokiškio rajone 25 neblaivūs vairuotojai sukėlė eismo įvykius. 2015 m. dėl jų kaltės įvyko 30 avarijų.

Pasak E. Šopio, visuomenė netoleruoja prekybos kontrabandiniais alkoholiniais gėrimais, o štai kontrabandinių cigarečių rūkymui, degalų naudojimui ji yra dar gana tolerantiška.

2016 m. įvyko 346 eismo įvykiai. Pasak Rokiškio policijos komisariato viršininko, ko gero metuose nebuvo tokios paros, kurios metu eismo įvykių nebūtų sukėlę žvėrys. Eismo įvykiuose sužeisti 36 asmenys, žuvo vienas žmogus.

Už narkotinių medžiagų laikymą ar naudojimą buvo surašyta 16 administracinės teisės pažeidimo protokolų.

Policijos viršininkas priminė, kad nuo 2017 m. net menkiausio narkotinių medžiagų kiekio turėjimas užtraukia baudžiamąją atsakomybę. Už alkoholio vartojimą ar neblaivaus pasirodymą viešoje vietoje buvo nubausti 548 asmenys. Už nedidelį chuliganizmą surašyti 89 protokolai.

 

Dėkojo už puikų darbą
Aukšto įvertinimo už darbą Rokiškio rajono policijos pareigūnai sulaukė iš Panevėžio prokuratūros atstovės: ji vardino sėkmingai tiriamas, kvalifikuotai ir kruopščiai teismams parengtas bylas.

AB „Energijos skirstymo operatorius“ atstovas pateikė statistiką apie elektros bei transformatorinės alyvos vagysčių kiekį Rokiškio rajone. Dėl laiku nepastebėtos alyvos vagystės pernai sudegė trys transformatoriai, vagys padarė daugiau nei 2 tūkst. eurų nuostolį. Atstovas pademonstravo vaizdo siužetą, kuris buvo nufilmuotas sostinės Naujininkų rajone. Judrioje gatvėje, šalia žmonių pilnos autobusų stotelės, „vagys” apšvarino transformatorinę. Ir tik vienas praeivis nufotografavo jų mašinos valstybinius numerius. O gausūs praeiviai tiesiog apsimetė nematą imituojamo nusikaltimo.

Seimo narys Raimundas Martinėlis, kuris yra Rokiškio rajono policijos komisariato visuomeninės tarybos narys, dėkojo pareigūnams už sėkmingą darbą, gausią ir efektyvią prevencinę veiklą, didžiules pastangas užtikrinant rajono visuomenės bei jos turto saugumą.

Padėką pareigūnams įteikė ir jų socialiniai partneriai – Rokiškio jaunieji šauliai, vadovaujami Algio Veikšio. Jų vardu padėką skaitė Samanta Aleinikovaitė.

Pandėlio seniūnas Romualdas Varanius ir žemdirbių ilgametis vedlys Vytautas Šlikas seniūnijose dirbantiems pareigūnams įteikė po kepalą duonos.

Panevėžio apskrities VPK viršininkas Egidijus Lapinskas gausiai susirinkusiems visuomenės atstovams, politikams priminė, kad būtina daugiau dėmesio skirti modernioms priemonėms, tokioms, kaip vaizdo kameros: dabar veikiančios Rokiškio mieste yra labai prastos.

 

Lina Dūdaitė-Kralikienė

[gallery_box]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/02/2017_rokiskio_policija_0102_1.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/02/2017_rokiskio_policija_0102_2.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/02/2017_rokiskio_policija_0102_3.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/02/2017_rokiskio_policija_0102_4.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/02/2017_rokiskio_policija_0102_5.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/02/2017_rokiskio_policija_0102_6.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/02/2017_rokiskio_policija_0102_7.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/02/2017_rokiskio_policija_0102_8.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/02/2017_rokiskio_policija_0102_9.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/02/2017_rokiskio_policija_0102_10.jpg” descr=”” title=””]
[/gallery_box]