Pažeidėjai pareigūnams siūlė ne tik pinigus

Minint Tarptautinę antikorupcijos dieną, Lietuvos policijos pareigūnai organizavo akciją, skatinančią mažinti korupciją. Panevėžio apskrities VPK pareigūnai aktyviai prisidėjo prie gyventojų švietimo apie korupciją ir būdus jos išvengti.

Panevėžio apskrities VPK Imuniteto skyriaus, Kelių policijos biuro ir Patrulių kuopos pareigūnai visą rytą stabdė transporto priemones vairavusius panevėžiečius ir jiems pasakojo apie korupciją, jos užuomazgas, kaip to išvengti. Pareigūnai dalijo lankstinukus „Kyšis išpurvina“, kuriuose pateikta informacija apie pažeidimus, skiriamas baudas, baudos dydžio nustatymą, kyšius ir patarimus, kaip elgtis, jei esate provokuojamas duoti kyšį.

Pareigūnai sustabdė daugiau nei 100 transporto priemonių ir su jų vairuotojais aptarė, už ką dažniausiai siūlomas kyšis, kokia atsakomybė gresia. Klausė, ar vairuotojai yra davę ar siūlę kyšį pareigūnams. Vienas vairuotojas prisipažino, kad prieš 10 metų yra davęs kyšį, bet daugiau to niekada nedarė.

Imuniteto skyriaus viršininkas Ramūnas Šiaučiūnas perspėjo: davus kyšį net 15 metų negalima būti ramiems, kad duomenys apie tai nepasieks teisėsaugos ir nebus pareikšta įtarimų – senatis kyšininkavimo bylose sueina tik po 15 metų.

Dauguma pareigūnų kalbintų vairuotojų buvo nusiteikę prieš kyšius ir sakė, jog stengiasi nepažeisti taisyklių, o padarę nusižengimą, susimoka skirtą baudą. Pareigūnai skatino vairuotojus būti orius ir akcentavo pareigūnų sugalvotą antikorupcijos šūkį „Neimk. Neduok. Neparsiduok“ ir priminė, kad kyšis išpurvina ir jį duodantį, ir imantį asmenį.

Pasak Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Imuniteto valdybos viršininko Elano Jablonsko, analizuojant rezultatus, darytina išvada, kad kelerius metus iš eilės aktyvūs policijos pareigūnų įgyvendinami projektai didina visuomenės sąmoningumą ir netolerancijos korupcijai lygį, todėl vis mažiau asmenų bando papirkti policijos pareigūnus. Tikėtina, kad ilgalaikėje perspektyvoje užregistruotų papirkimų dar labiau mažės arba jie išliks stabilūs.

Per 2015 m. 11 mėn. policijos įstaigose užregistruotas 771 atvejis, kai buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 227 str. („Papirkimas“) dėl bandymo papirkti policijos pareigūnus. Pernai per tą patį laikotarpį buvo užfiksuoti 837 tokie atvejai.

Siekdami išvengti atsakomybės, pažeidėjai pareigūnams siūlė ne tik pinigus, bet ir šokoladą, naminį pyragą, kebabus, mėsos, kvepalų, degalų, pasiimti aptiktas narkotines medžiagas, cigaretes, nupirkti naują kompiuterį, suklastotas pinigų kupiūras, kartu išgerti arbatos, kitą dieną pavaišinti alkoholiu, butelį viskio, konjako, „suorganizuoti“ šašlykų ir samagono, suremontuoti automobilį, nemokamai pailsėti Palangoje, nemokamas taksi paslaugas, vieną patrulio atlyginimą ir t. t. Be to, siūlomos nenurodytos pinigų sumos litais ir užsienio šalių valiuta (JAV doleriais, Lenkijos zlotais), įvairaus ekvivalento pinigų sumos eurais, t. y. 4,77 Eur, 9,19 Eur, 10,14 Eur, 17,86 Eur, 23 Eur, 65 Eur, 275 Eur ir pan.

Šiemet mažiausia duota suma buvo 2 (Vilniaus apskrityje), 3 (Marijampolės apskrityje), – 5 (Vilniaus apskrityje), didžiausia duota suma – 1 520 Eur (Šiaulių apskrityje), o siūlyta – net 10 tūkst. eurų (Panevėžio apskrityje).

 

Rasa Černauskaitė

Vyresnioji specialistė