Pavasaris laukė dešimtos rokiškėnų talkos „Dvaro parkui – žalią veidą!”

Dešimta rokiškėnų talka „Dvaro parkui – žalią veidą!” turėjo būti ypatinga jau vien dėlto, kad paženklinta jubiliejumi. Tačiau dėl karantino šiemet ji nebus organizuojama – vis dar nesitraukia koronaviruso grėsmė.
Devynis pavasarius rokiškėnai rinkosi į dvaro parko talką – taip tarsi savaime kurta ir talkos istorija.


Šiai talkai nėra analogo

Joks kitas Lietuvos miestas neturi analogo rokiškėnų talkai „Dvaro parkui – žalią veidą”: nuo 2011-ųjų vieną šeštadienį – dažniausia tai būna balandžio mėnuo – rajono verslininkai kviečia visus į Rokiškio krašto muziejų tvarkyti dvaro parko. Renkasi į talką šeimos ir pavieniai asmenys, darboviečių atstovai ir jų viršininkai, eiliniai rajono politikai ir lyderiai, gimnazistai ir žemesnių klasių moksleiviai…
Šiemet buvo planuojama rinktis balandžio 18 d., tačiau įsibėgėjant pavasariui talką sustabdė karantinas…


Manyta, jog parkui užteks vienos talkos…

Tik Rokiškio krašto muziejaus direktorė Nijolė Šniokienė begalėjo pasakyti tikslią pirmos talkos datą: buvo gegužės 7-oji. Tais metais vėlavo pavasaris, ir balandžio talka nusikėlė į gegužę.
Idėja rengti visuotiną talką priklauso UAB „Ivabaltė“ generaliniam direktoriui Irmantui Tarvydžiui. Atėjo jis tuokart į „Gimtojo Rokiškio“ redakciją pasitarti: jau keleri metai buvo vykdoma talka „Darom“, tad ar reikalinga savo – rokiškėniška – talka? Sprendimas buvo genialiai paprastas: talkų per daug nebūna. Beliko pasirinkti vietą: nuspręsta rinktis Rokiškio dvaro parke. Tada dar buvo manyta, kad kitais metais talka bus rengiama kitoje miesto vietoje, bet štai šiemet dešimta talka būtų buvusi tame pačiame parke – ko gero, ir kitais metais, ir dar kitais… Darbo rankų čia reikia kiekvieną pavasarį.
Anuomet I. Tarvydis skambino AB „Rokiškio sūris“ vadovui Daliui Trumpai – iki šiol sūrininkai bene gausiausi talkos dalyviai. Visi rajono verslininkai buvo raginami ir kviečiami į talką. Ir kažin ar buvo tokių, kurie niekuo neprisidėjo prie iniciatyvos „Dvaro parkui – žalią veidą!”
Unikalumo talkai suteikia ir tai, kad į parką vis grįžta verslo technika – visą vasarą šienauja ir lygina vejas.


Iš tų rąstų rąstelių ko tik nepadaryta!

Pavasariais už dvaro pražysdavo alyvos. Jos taip tankiai gožė parką, jog vieni patys muziejininkai vos spėdavo nuo jų atkovoti vidinio kiemo prieigas. Pirmoje talkoje daugelis ir sužinojo: rajono verslininkų čia jau gerokai padirbėta. Bene savaitė iki pirmos visuotinos talkos verslas siuntė į parką savo techniką: „šienavo“ išsikerojusias alyvas, vertė senus ir ligotus medžius, pjovė juos rastais, vežė iš parko…
Kilo tuokart šioks toks šurmuliukas – kur keliauja mediena? Išsiaiškinta ir nutarta: kiekvienas rąstas lieka muziejui. Iš tų rąstų rąstelių talkos nuoširdžiausiems dalyviams buvo kuriamos dovanėlės – vazelės, padėklai, gal metro dydžio lentos duonai ir pyragui raikyti… O 2018 m. buvo padaryti septyni ąžuoliniai stalai. Aukšti, lyg baro. Aplink juos pietums gali sustoti 12–15 talkininkų. Stalai naudojami ne tik dvaro talkos pabaigtuvėms, bet ir kitiems muziejaus lauko renginiams.
Beje, pirma talka Rokiškio verslininkams kainavo apie 60 tūkst. litų.


„Fiskars“ grėblys – jaunai architektei

Nuo bevertės augmenijos buvo atlaisvinti didžiuliai per 20 ha užimančio parko plotai. Talkininkai, tarsi ištikimi šio dvaro sodininkai, grėbė ir į maišus krovė dešimtmečiais čia kritusius ir puvusius lapus, rinko alyvų šakas, valė parką. Iš po lapų atvėrė jaukūs parko takai, dvaro senoji nuotekų sistema…
2012 m. buvo padarytas dar vienas didžiulis darbas – išrauta ir išvežta bene 10 nebenaudojamų elektros stulpų, gadinusių priekinio dvaro kiemo vaizdą. Muziejui šis darbas būtų kainavęs brangiai, verslas jį padarė savo lėšomis.
Žmonės – ir vietiniai, ir turistai – matė, kaip keičiasi, gražėja parkas. Atsirado būtinybė turėti talkos pavadinimą, logotipą. Miestiečiai ėmė siūlyti įvairiausius variantus: geriausios idėjos autoriui buvo paskirtas prizas – „Fiskars“ firmos grėblys. 2013-ųjų talkoje jis buvo įteiktas jaunai, iš Rokiškio kilusiai architektei Indrai Bieliūnaitei.


Pietūs talkininkams – savita tradicija

Savitu talkos akcentu tapo talkininkų vaišės: žmonės susirenka pailsėti, pabendrauti, susipažinti, aptarti svarbiausių rajono įvykių, paplanuoti naujų dalykų.
Ant stalų gula AB „Rokiškio sūris“ produkcija, „Bajorų žuvies“, „Rokiškio mėsinės“ gaminiai, „Darolos, „Lašų duonos”, Laimutės Sadauskienės įmonės kepiniai… Vaišintasi talkose Janinos Tarvydienės naminės duonos ir medaus gira, politiko Gintaro Girštauto žuviene, verslininko Audriaus Dagio sriuba, „Audrupio paukštyno“ vištų ar Birutės Dapkienės ūkio stručių kiaušinių omletu…
Talkininkų vaišės išryškina ir rokiškėnų verslumą, ir jų gebėjimą dalintis, mokėjimą džiaugtis buvimu kartu, įvertinti pastangas, skirtas savo miestui.


Talka lėmė ir Kalėdų rezidencijos idėją

Niekas nė neplanavo ir nesitikėjo, kiek daug įvairių idėjų pasiūlys būtent talka.
– Nuo pat pirmosios jautėme rokiškėnams dėkingumą už jų susitekimą ir visuomeniškumą. Norėjome jiems atsilyginti bei toliau puoselėti dėmesį Rokiškio krašto muziejui, dvaro parkui. 2015 m. kilo idėja muziejuje organizuoti žiemos šventę – nudžiuginti rokiškėnus ir visą Lietuvą. Tų pačių metų lapkričio 29 d. Rokiškio krašto muziejuje Kalėdų senelis, muziejininkai ir Rokiškio verslo klubas pasirašė sutartį, kuria Rokiškis patvirtintas Kalėdų rezidencija – rajono verslininkai pradėjome rengti didžiules žiemos šventes, – pasakojo Rokiškio verslo klubo Prezidentas I. Tarvydis.
Savo ypatingomis Kalėdų šventėmis Rokiškis skambėjo per visą Lietuvą, jo kalėdinių eglių – sukurtos iš virvių, supintos iš eglių šakų girliandų, ypatingosios medinės – nuotraukomis dalinosi ir didžiausi, ir mažiausi šalies laikraščiai bei portalai. Pernykštę Kalėdų rezidencijos idėją – kurti šventę dievdirbio Liongino Šepkos motyvais – pasiėmė ir Rokiškio – Lietuvos kultūros sostinės renginių organizatoriai.
O Kalėdų rezidencijos idėja vystėsi ir plėtojosi: 2019-aisiais ji tapo Aukštaitijos renginiu, ir Kalėdų eglė miniai žmonių, susirinkusių iš visos Lietuvos, buvo įžiebta Anykščiuose, ant Šventosios upės vandenų.


Būtinai bus ir dešimtoji talka

2011–2014 m. Rokiškio dvaro parkas smarkiai keitėsi. 2015 m. čia atsidarė Kalėdų rezidencija. 2016 m. Rokiškio rajono verslininkai sutvarkytame dvaro parke įrengė 900 kv. m aptvarą ir įkurdino jame danielius. Jiems įrengtos ėdžios, žiemos buveinė. Pamatyti danielių reiškia garantuoti sau verslo sėkmę.
2018 m. būtent ši talka lėmė vidinio kiemo tvoros stogelio atkūrimo darbus, 2019 m. – istorinio  2,5 m pločio ir apie 250 m ilgio tako atstatymo darbus. Sutvarkytas parkas muziejininkams teikė galimybių vykdyti respublikinius ir tarptautinius projektus.
Nėra abejonių – dar bus idėjų ir renginių, talkininkų susiėjimų, puikaus laiko kartu, nes būtinai bus ir dešimtoji talka „Dvaro parkui – žalią veidą”. Kaip ir daugelio gerų dalykų: tereikia jos išlaukti.


Rita Briedienė