Norvegiška patirtis pravers ir namuose

Net 18 Lietuvos savivaldybių sporto ir kultūros centrų atstovai grįžo iš stažuotės Norvegijoje. Ji truko apie savaitę. Kupiškio rajono kūno kultūros ir sporto centrui atstovavo direktorė Laimutė Šližauskienė ir futbolo bei stalo teniso mokytojas Irmantas Šap. Išvykoje jie sėmėsi žinių, kaip vietos bendruomenių narius sėkmingai įtraukti į įvairias sporto ir sveikatinimo veiklas ir tokiu būdu gerinti jų gyvenimo kokybę.

Norvegija – viena iš Europos lyderių įgyvendinant regioninę sporto politiką, todėl jos gerąją patirtį aktualu pritaikyti Lietuvoje.

Norvegai mokomi atrasti darnų žmogaus ir gamtos pasaulį

Projekto dalyvių dienotvarkė Osle buvo intensyvi: kasdien Lietuvos savivaldybių sporto ir kultūros centrų atstovai išklausydavo po kelis seminarus, dalyvavo diskusijose ir vyko apžiūrėti sporto klubų, bendruomenių centrų, stadionų bei kitos sporto infrastruktūros. Apie tai, kaip pratiškai įgyvendinamos visuomenės įtraukimo į sportą programos šioje šalyje, paskaitas skaitė Norvegijos sporto mokslo mokyklos atstovai profesoriai Josteinas Hallénas, Gunnas Engelsrudas ir Sigmundas Alfredas Andersenas.

Norvegijoje didelis dėmesys skiriamas fiziniam lavinimui ir švietimui gamtoje: norvegai mokomi gyventi darnoje su gamta, suprasti savo paskirtį šiame pasaulyje, išgyventi primityviomis sąlygomis. Vaikai to mokomi nuo mažens: jie vedami į kelių dienų ar net savaičių žygius po miškus, parkus, kalnus bei pajūrį. Šios filosofijos esmė – jokio streso, skubėjimo ar lenktyniavimo, tiesiog būti gamtoje, ją pajausti.

– Tradicinė norvegų šeimų fizinio aktyvumo veikla – pasivaikščiojimai mišku, kelių dienų žygiai gamtoje. Kiekvieną savaitgalį su savo sūnumis vykstame į tokius žygius, apsistojame stovyklavietėse, gaminame valgį, bendraujame. Žiemą išsiruošiame į žygius slidėmis. Kartais per dieną nučiuožiame net apie 50 kilometrų. Tokia veikla būdinga daugeliui norvegų šeimų, – pasakojo dėstytojas J.Hallénas.

Projekto dalyvius profesorius pakvietė tokią veiklą išmėginti 6 km žygiu po Oslo bendruomenės Frognersetero mišką.

Įvairių Norvegijos sporto organizacijų atstovai akcentavo, kad šioje šalyje didžiausias dėmesys skiriamas pajusti sportavimo džiaugsmą, o ne siekti pergalių ir rezultatų – vaikams nuo mažų dienų per sportą diegiamos pagarbos vienas kitam ir bendruomeniškumo vertybės.

 

Bendruomenių sporto ir sveikatinimo pagrindas – savanorystė

Apie tai, kas būdinga Norvegijos sporto organizacijoms, kaip sporto ir sveikatinimo veikla organizuojama bei koks savanoriavimo vaidmuo, pasakojo Norvegijos sporto federacijos komunikacijos vadovas Peras Tioienas. Norvegijos sporto ir sveikatinimo asociacijos direktorė Anne Thidemann dalijosi informacija apie Norvegijos sporto bei sveikatinimo sektorių. Šio sektorius praktinę veiklą projekto dalyviai galėjo pamatyti aplankę didžiausio Norvegijoje sporto ir sveikatinimo tinklo „Fresh Fitness“ klubą, treniruoklių salę „Sats ELIXIA“ bei pabendravę su čia dirbančiais asmeniniais treneriais, grupinių treniruoklių instruktoriais ir šių klubų lankytojais.

Ne vienas seminarus skaitęs lektorius įvardijo svarbią Norvegijos problemą, kuri labai aktuali ir mūsų šalyje. Tai mažas paauglių fizinis aktyvumas. Vaikystėje norvegai beveik 100 proc. įgyvendina Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamas fizinio aktyvumo normas, tačiau šios šalies paaugliai savo neaktyvumu lenkia net 65–85 metų senjorus. Projekto lektorių teigimu, šią problemą daugiausia lemia naujosios technologijos, mat Norvegijos , kaip ir Lietuvos, paaugliai daugiausia laiko praleidžia prie kompiuterių ir įvairių išmaniųjų įrenginių. Taigi didžiausias šalies iššūkis – sudominti jaunimą į sportu; 2016-ieji Norvegijoje paskelbti jaunimo sporto metais.

Buvo įdomu sužinoti, kad apie 80 proc. Norvegijos trenerių dirba savanoriškais pagrindais. Dažniausiai vaikus treniruoja kurio nors sporto komandos  vaiko tėvas, savo laisvą laiką savanoriškai skiriantis tokiai veiklai. Trenerio darbas apmokamas dažniausiai tik profesionaliame sporte. Lietuvos atstovams tai suvokti buvo sudėtinga, o štai apie 33 proc. visų norvegų dalyvauja sporto klubų savanorystėje. Tokia veikla Norvegijoje turi labai senas tradicijas. Žmonėms ji teikia pasididžiavimą, bendrumo jausmą, juos vienija veikla vardan bendro tikslo.

Kaip organizuojamas sportas mažesnių miestų bendruomenėse, kaip jose planuojami, finansuojami ir valdomi sporto kompleksai, koks savivaldybių vaidmuo Norvegijos sveikatinimo srityje, projekto dalyviai sužinojo atvykę į 90 000 kv. m dydžio Baerumo miesto savivaldybės sporto kompleksą, kuriame yra ne tik futbolo, krepšinio, tinklinio bei treniruoklių salės, bet ir lengvosios atletikos maniežas. Vėliau lankytasi šio miesto bendruomenės sporto klube „Verk Hauger“, kuriame daugiausia sportuoja vaikai ir jaunimas, apžiūrėta jo infrastruktūra, o klubo vadovas Jarle Opsahlas išsamiai papasakojo, kaip organizuojama tokių sporto klubų veikla.

 

Norvegijoje įgytas žinias projekto dalyviai pritaikys savo veikloje Lietuvoje

Grįžę iš mokymų Norvegijoje įgytas žinias projekto dalyviai pritaikys savo veikloje ir perduos regionų įstaigoms, vykdančioms sporto bei sveikatinimo veiklą Lietuvoje.

Planuojama, kad gruodį ekspertai iš Norvegijos atvyks į Lietuvą. Norvegai regionuose ves teorinius mokymus ir praktinius užsiėmimus, demonstruos įvairią aktyvaus laisvalaikio bei sveikam gyvenimo būdui skirtą sporto įrangą. Regionuose dirbantys sporto treneriai ir sveikos gyvensenos specialistai bus apmokami dirbti šia įranga, kad galėtų savo bendruomenių narius skatinti ne tik aktyviai gyventi, bet ir teisingai, nekenkiant sveikatai ja naudotis.

 

Parengta pagal projekto viešinimo specialistės Giedrės Brazaitytės inform.

[gallery_box]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/11/2015_norvegija_sportas_1.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/11/2015_norvegija_sportas_2.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/11/2015_norvegija_sportas_3.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/11/2015_norvegija_sportas_4.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/11/2015_norvegija_sportas_5.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/11/2015_norvegija_sportas_9.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/11/2015_norvegija_sportas_10.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/11/2015_norvegija_sportas_11.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/11/2015_norvegija_sportas_12.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/11/2015_norvegija_sportas_13.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/11/2015_norvegija_sportas_14.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/11/2015_norvegija_sportas_15.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/11/2015_norvegija_sportas_16.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/11/2015_norvegija_sportas_17.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/11/2015_norvegija_sportas_18.jpg” descr=”” title=””]
[/gallery_box]