Palėvenės vienuolyno svirnas sulaukė savo renesanso

Kupiškio rajono Palėvenės dominikonų vienuolyno statinių ansamblio svirne verda darbai. Iš anksčiau, apie 2004-uosius metus, suremontuotos svirno dalies nedidukėmis patalpėlėmis pereini įlankytojams dar nepažįstamą svirno dalį ir atsiduri statinio sienas jungiančiame balkone. Iš jo laiptais nusileidi į salę. Kas čia bus? Tai priklausys nuo kultūros darbuotojų ir visuomenės entuziazmo bei išmonės. Čia – tarsi kamerinių koncertų salė, ideali ir  poezijos ar bardų vakarams.

Viskas dekoruota tamsintu medžiu – jauku ir paslaptinga.

– Ar nesivaidena? – teiravomės dusetiškių, darbus čia vykdančių meistrų.

– Nesakysim, – nė nesišypsojo meistrai.

 

Senasis vienuolių svirnas sulaukė savo renesanso. Neįtikėtiną įspūdį kuria svirno lauko balkonas, į kurį patenki pro kaustytas pirmos svirno dalies duris. Vadinamas jis apžvalgos balkonu: iš čia atsiveria Lėvens slėnio panorama. Kai kuriuos senus medžius, žinia, derėtų iškirsti, kad panoramoje vaizdas atsivertų iki pat Noriūnų, jo nuostabaus parko.

Svirnas visuomenei taps patraukliu ir tuo, kad jis bus šildomas – pastato funkcionavimui jau įrengti visi būtini inžineriniai tinklai; yra ir vidaus tualetas. Per visą svirno ilgį išvalytas, kaip sakė Kupiškio rajono meras Dainius Bardauskas, iškuoptas svirno rūsys. Bereikia tik įdomių įdėjų, kad senasis svirnas įgautų gyvumo, sotinamo ir sodrinamo vienuolių istorijų ir šiandienos galimybių.

Į šio XVII a. objekto dalį iš ES struktūrinių fondų bus įsavinta per 437 tūkst. eurų. Nemenka dalis – per 77 tūkst. eurų – Kupiškio rajono savivaldybės lėšos.

Be to, kaip temainfo.lt sakė meras D. Bardauskas, jau pasirašyta trišalė – Kupiškio rajono savivaldybės, Kultūros vertybių apsaugos departamento ir VĮ „Lietuvos paminklai“ – vienuolyno pagrindinio pastato tvarkybos darbų sutartis.

Bene prieš tris dešimtmečius statinys buvo sutvirtintas plieninėmis juostomis, bet sienos vėl skyla plotuose tarp sutvirtinimų, tinkas eižėja ir byra.

– Jau parengtas techninis vienuolyno tvarkybos projektas, įvyko viešas darbų pirkimas, jį organizavo VĮ „Lietuvos paminklai. Dar šiemet tikimasi įsavinti 150 tūkst. eurų. Šios sumos Savivaldybės lėšos – 45 tūkst. eurų, – temainfo.lt sakė Kupiškio rajono meras D. Bardauskas.

Planuojama atkasti ir hidroizoliuoti pamatus, sutvirtinti, stabilizuoti ir suremontuoti statinio fasadą, pakeisti stogą.

 

 

Rita Briedienė

Autorės nuotraukos