Palėvenės vienuolyne rūko dūmai…

Javapjūtė, nuo kaitros oras tiesiog čirškia, lydosi kaip taukai keptuvėje. Bet nieko nepadarysi, giedra, nuodėmė būtų tinginiauti derliaus dorojimo įkarštyje, taigi kombainai, traktoriai su priekabomis laukuose, kur tik užmatysi, kruta su dūmeliu.

Melsvas dūmas pastarosiomis dienomis sklaidėsi ir Palėvenės dominikonų vienuolyno kieme. Čia vyko kalvystės pleneras – tokią vasaros stovyklą jaunimui surengė „Palėvenio“ kaimo bendruomenė.

Lauko temperatūra artėja prie 30 l., o po atviru dangum kieme, saulėkaitoje, sudėlioti priekalai, žėruoja žaizdrai, „apsiginklavę“ darbo pirštinėmis, prijuostėmis, apsauginiais akiniais, darbuojasi vaikinukai ir jau paaugę berniokai, net ir mergaitės įnikusios brūžina metalo detales. Dirba visi su ūpu, rengiasi projekto darbų pristatymui. Mat rezultatai nulems, kurie iš stovyklos jaunimo nusipelnys ir kitąmet būti pakviesti į tęstinę kūrybinę stovyklą.

Audrius Laucius, kalvystės plenero vadovas, ir bendruomenės pirmininkė Laimutė Juknevičienė negali atsistebėti, kad vaikams gali būti įdomi tokia netradicinė veikla, kuriai reikia ir sveikatos, ir žinių, ir kantrybės.

– Turėjau savų idėjų, pasipiešiau eskizų, įdomu pasidaryti pačiai metalo papuošalų, aksesuarų, – sako kupiškietė Orinta Beinoraitė, būsimoji nanotechnologijų specialybės antrakursė studentė.

Jai pritaria ir Rasa Šukytė, būsimoji gimnazijos abiturientė. Antašavos pagrindinės mokyklos moksleivė Roksana Pažemeckaitė, gyvenanti Uoginių kaime, kalvystės stovyklon įsiprašė su savo dvylikamečiu broliuku Domantu.

Judrus berniukas tiesiog dega noru viską išbandyti, sužinoti apie kalvystės amatą, įrangą ir įrankius, išmokti metalą lydyti, skulptūras kurti… Roksanai įdomu rašyti apie stovyklą, tai ji ir darė, apie visus darbus surašydama veiklos metraštin, iš kurio gims straipsnis laikraščiui.

Plenero dalyviai buvo išvykę į Mažeikius, pas tikrą kalvį Virgilijų Mikuckį, iš ten parsivežę idėjų, ėmėsi kalvystės. Plenero darbų pristatymas bendruomenei bei mugė jau suplanuoti, tereikia užbaigti ir dar sukomponuoti metalo, akmens detales.

– Nenorim visko išduoti, tebus staigmena, – sakė jaunieji autoriai, sutikę parodyti dalį savo kūrinių: pasagų, gyvačių, lapelių, augaliukų fragmentų, domino žaidimo dalių. Bendruomenė iš kūrybingo jaunimo tikisi gauti dovanų: labai pritiktų iškalta žvakidė židiniui papuošti, pasagos dovanoms.

Pasak stovyklos vadovo kalvio Audriaus Lauciaus, šios dvi savaitės tebuvo įžanga į kalvystę, pažintis su kalvystės įrankiais, darbo procesais, darbų sauga. Bandyta išsiaiškinti, kas labiau domina stovyklos dalyvius. Mergaites sužavėjo juvelyrikos galimybės, vaikinai labiau domėjosi vėl populiarėjančia kalvyste.

Kitais metais tęstinėje stovykloje planuojama tyrinėti skulptūros pagrindus, dirbti su įvairiomis medžiagomis – gipsu, plastilinu, moliu.

To mokyti vaikus ir jaunimą yra prasmės, mat Palėvenės dominikonų rekonstruotame vienuolyne yra planų įkurti amatų centrą, įrengti kalvę, kaip kadaise, prieš kelis šimtus metų, čia, tikėtina, ir buvo, nes iki dabar išlikusios arklidės, vežiminės patalpos.


Valius Domantas
Autoriaus nuotraukos