Pagaliau imta kalbėti apie „Kupiškėnų vestuvių” įamžinimą

Birželio 28-osios Kupiškio rajono tarybos sprendimu į rajono Plėtros iki 2020 metų strateginių priemonių planą buvo įtraukta priemonė „Kupiškėnų vestuvių” tako infrastruktūros sukūrimas Kupiškio mieste ir jo prieigose, pritaikant jį visuomenės ir turizmo poreikiams”.

2017 m. gruodį „Kupiškėnų vestuvės” buvo įtrauktos į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Konvencija įpareigojo kupiškėnus toliau svarstyti priemones, kuriomis ši tradicija bus saugoma, turtinama, propaguojama. Buvo suburta Lokalinio lygmens nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvado kūrimo darbo grupė; jos nariams kilo idėja – sukurti „Kupiškėnų vestuvių” taką.

Pasak grupės vadovės, Kupiškio kultūros centro Etninės kultūros skyriaus vadovės Almos Pustovaitienės, taką, besidriekiantį abipus Kupos, sudarytų 23 stotelės. Jis būtų apipintas skulptūromis, atspindinčiomis atskiras apeigas, papročius, tradicijas. Prie jų būtų galima prieiti pėsčiomis ar žirgais, privažiuoti karietomis. Svarstoma, jog take galėtų būti interaktyvių objektų, galbūt net ir mokamų. Idėjos nekonkretumas Tarybos nariams vis dėlto sukėlė abejonių.

Tarybos narės Vilijos Morkūnaitės teigimu, „Kupiškėnų vestuvių” fenomenas vyresnės kartos žmonėms yra labiau suprantamas nei jaunimui. Tai, ką išgirdo iš A. Pustovaitienės, ji pavadino sena „medinių balvonų statymo tradicija” ir visiems priminė sulaužytas bei apipaišytas Kupos slėnio  parko skulptūras.

– Aš nesakau, kad mums nereikėtų galvoti apie mūsų tradicijos smogiamąją dalį, bet mes turėtume išdiskutuoti, pasikvietę specialistus, kaip – kokioje raiškoje ir kokioje formoje – mes tai norime matyti, – sakė V. Morkūnaitė.

Tarybos narės manymu, būtina šiuo klausimu surengti viešą diskusiją, tako planavimo negalima palikti mažai grupei žmonių.

Savo abejones dėl projekto išsakė ir daugiau Tarybos narių. Virginijus Andrijauskas atkreipė dėmesį į tai, jog kol kas neaišku, kaip projektas bus finansuojamas. Nepaisant nuogąstavimų, visi kalbėjusieji sutiko, kad tokio tako ar bent kažko panašaus Kupiškiui reikia.

Rajono meras Dainius Bardauskas Tarybos nariams priminė: balsuojama tik dėl priemonės įtraukimo į rajono strateginį planą. Kaip konkrečiai takas atrodys ir kaip projektas bus įgyvendinamas, spręsis vėliau.

Gyrė idėją ir jai pritarė Tarybos narys Leonas Apšega. Jis pacitavo Marijono Mikutavičiaus dainos „Trys milijonai” žodžius: „ Geriau negyvent, negu visai netikėt…”

 

temainfo.lt

 

Straipsniai panašia tema:


Senovinės kupiškėnų vestuvės bei Jūžintų keptinis alus – nematerialus kultūros paveldas »