Padidintas GPM surinkimo planas gąsdina kupiškėnus

Kaip skelbia naujoji Kupiškio rajono mero patarėja Ieva Žiogienė, spalio 15 d. meras Jonas Jarutis susitiko su finansų viceministru Edmundu Žilevičiumi ir aptarė Kupiškio rajono savivaldybės finansinę situaciją.

– Kuo ji grėsminga? – klausėme Kupiškio rajono mero J.Jaručio.

– Aš ir administracijos direktorius Žilvinas Aukštikalnis susipažinome su 2015 metų savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių projektu ir išsigandome. Privalėjome situaciją aptarti ministerijoje.

– Pranešime skelbiama, jog prašėte sumažinti prognozuojamas pajamas iš gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Kaip tai turėtų suprasti gyventojai?

– Prognozuojama, kad 2015 m. didės GPM pajamos, todėl savivaldybėms planuojamas net 7 proc. didesnis jų surinkimo planas. Mūsų rajonui tai neįmanoma, – sakė meras.

Pajamos iš GPM planuojamos pagal valstybės ir savivaldybių biudžetų įplaukų iš šio mokesčio dinamiką: prognozuojama, kad 2015-aisiais darbo užmokesčio fondas didės 8,1 proc.; pagal specialią metodiką skaičiuojama, kaip savivaldybei didės minėto mokesčio surinkimo planas.

Finansų ministerijos duomenimis, per tris šių metų ketvirčius į valstybės ir savivaldybių biudžetus gauta 16,944 mlrd. litų pajamų, tai yra 1,0 proc., arba 171,6 mln. litų daugiau nei prognozuota ir 6,4 proc. daugiau nei pernai tuo pat metu.

Kupiškio rajono savivaldybei, 10 proc. nepajėgiančiai įvykdyti GPM surinkimo plano, jo didinimas dar 7 proc. tikrai nėra malonus.

Lietuvos darbo biržos

duomenimis, metų pradžioje bedarbystė Kupiškio rajone siekė 16,7, o rugsėjo pradžioje – 12,5 proc. Viceministro dėmesį meras J.Jarutis atkreipė ir į tai, jog rajone apskritai mažėja dirbančiųjų skaičius.

– Ką pažadėjo viceministras? – klausėme mero J.Jaručio.

– Nieko – svarstysime, žiūrėsime. Gavome patarimą rašyti raštą Valstybinei mokesčių inspekcijai, ši siunčia raštus Finansų ministerijai – uždaras ratas. Mes iškėlėme ne tik savo rajono, bet ir visos savivaldos problemą; padidintas GPM surinkimo planas – našta visiems, – sakė Kupiškio rajono vadovas.

Rita Aukščionytė
Rimvydo Slapšinsko nuotr.