Pabalo Račiupio vanduo

– Apie pabalusį Račiupio vandenį gamtosaugininkams pranešė kupiškėnai., – temainfo.lt sakė Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento Kupiškio rajono agentūros vedėja Vita Stančikienė.

Iš durpingos Šepetos pelkės ištekantis Račiupys plukdo gana tamsų vandenį, todėl nebuvo abejonių, kad į upę kažko pateko.

Gamtosaugininkai kaltina medienos perdirbimo bendrovę „Dastros medis”: galėjo būti, kad fekalinės kanalizacijos vamzdyno turinys išjudino užsistovėjusį kalkių likutį, kuris ir nudažė Račiupį.

– Vandens, užteršto fiziologinėmis atliekomis, į Račiupį pateko nedaug, teršimas konfiskuotas. Gamtai padaryta žala nedidelė, – sakė Vita Stančikienė.

UAB „Dastros medis” – buvusios statybinių medžiagų gamyklos „Simega” teritorijoje įsikūrusi įmonė, šalia jos – 2008 m. iš Kupiškio pasitraukusios amerikiečių įmonės „Ochoco lumber” statiniai. Kupiškėnai ėmė svarstyti, ar nebuvo išbandyti pastarosios vamzdynai; gal gi yra vilties atgyti 15 metų sėkmingai dirbusiai įmonei?

Anot UAB „Dastros medis” darbų saugos specialisto Vaido Budriūno, „Ochoco lumber” viskas atjungta, užrakinta ir nejudinama jau septyneri metai. Jo teigimu, „Dastra” irgi nėra Račiupio teršėjas.

– Laukiame laboratorijos išvadų; tyrimai tai patvirtins, – sakė V.Budriūnas.

Račiupys Kupiškiui tapo ypač brangus po to, kai 2005 m. į jo užtvanką Kazio Šimonio parke buvo nutiestas tiltas, o ant jo čiurkšlėmis ištryško „Baltų gyvybės medis”. Ši dailininko Henriko Orakausko skulptūrinė kompozicija tapo kupiškėnų pasididžiavimu, mėgstama vieta, čia sustoja ir vestuvininkai.

Račiupį žmonės teršė ne kartą; kartais teršalus upelė atplukdo ir prie „Baltų gyvybės medžio”.

 

temainfo.lt

Lauros Vygelytės nuotr.