Obelių vaikų globos namus paliko pirmoji šeimyna

Obelių vaikų globos namuose švenčiamos įkurtuvės: dideliame name savarankišką gyvenimą pradeda viena iš penkių šių globos namų šeimynų. Joje – aštuoni globotiniai. Jauniausias – darželinukas, o vyriausiasis greit sulauks pilnametystės.

 

Į naują gyvenimą

Jaukus, didelis dviejų aukštų namas prie pat Obelių, kaip juokavo šio miestelio Vaikų globos namų direktorius Tadas Stakėnas, turėjo būti apjuostas raudona juosta su dideliu dideliu kaspinu. Nors ant jaukių, dar dažais kvepiančių namų durų kaspinas nekabojo, visgi simbolinę raudoną juostelę teko garbė perkirpti rajono merui Antanui Vagoniui, Obelių vaikų globos namų direktoriui T. Stakėnui bei Socialinės apsaugos ir darbo ministro padėjėjai, žinomai visuomenininkei Kristinai Paulikei.

O namuose visko daug. Erdvioje drabužinėje – striukių, paltukų ir įvairaus dydžio žieminių batukų „paroda”. Jaukioje virtuvėje ant solidaus stalo – vaikų ir auklėtojų keptas obuolių pyragas ir naminiai vafliai. Ant šaldytuvo – pačių vaikų kurti moliniai suvenyrai. Mediniai laiptai į antrą aukštą bilda nuo kojų tapsėjimo. Prie naujų namų pratinasi ir terariume smalsiai galvą iš vandens kyščioja didžiulis geltonausis vėžlys. O štai mažesniems augintiniams – žiurkėniukams – didelių dėdžių ir tetų dėmesio nereikia: jie pasislėpė namelyje.

Čia pat specialiame stove – gitara. Jos šeimininkas – talentingas dainininkas – prisipažino, kad po kraustynių dar nebuvo laiko ją suderinti. Taigi, akustinio koncerto teks truputį palaukti.

 

Ir ką gi dabar veikti?

Vaikų globos namų direktorius T. Stakėnas prisipažino, kad giliai širdyje jam šiek tiek liūdna. Mat baigėsi ilgus keturis mėnesius trukęs kraustymosi rūpesčių maratonas. Direktorius tikriausiai neprisipažins, kad jam neįprastas ir šiek tiek sumažėjęs šurmulys, ištuštėję antro aukšto koridoriai. Tačiau ilgesys šviesus – vaikams atsiveria daug puikių galimybių.

Jaudulio daug: tai pirmoji šeimyna, paliekanti Obelių vaikų globos namus. Ir visoje šalyje tokių šeimynų dar nėra daug: ministro padėjėja sakė, kad dirba kiek daugiau nei mėnesį, o įkurtuvių šventėje dalyvauja pirmą sykį.

Nors išsikrausčiusi šeimyna lieka Obelių vaikų globos namų jurisdikcijoje, jai teks priprasti prie daug savarankiškesnio gyvenimo. Jam ruošiamasi: auklėtojos puikiai išstudijavo, kaip reikia kūrenti krosnį, kad namuose visuomet būtų jauku ir šilta, o virtuvėje, ant naujumu blizgančios lentynos, – receptų knygos.

Prie namo yra šiltnamis, pakaks vietos daržiukui ir gėlynams. Daržininkystės paslapčių vaikų nereikia mokyti: Obelių globos namuose kiekviena šeimyna turėjo savo daržovių, prieskoninių augalų lysveles.

O gal ir kokį gyvūnėlį vaikai įsitaisys? Pavyzdžiui, – šunį ar katę?

– Na, pas mus ir dabar nedraudžiama laikyti gyvūnus. Tačiau jie nedideli: žiurkėnai, vėžliukas. Didžiausias mūsų namuose buvęs augintinis – papūgėlė. Bet, jei vaikai norės šuns ar katės, – kodėl gi ne? – sakė direktorius.

 

Šventė sujaudino

Įkurtuvių šventė – jauki ir šeimyniška. Mat namas – ne dvaras, jis nepritaikytas gausybės svečių vizitams. Tad didžiausioje namo patalpoje – virtuvėje – teko šiek tiek pasispausti, kad tilptų ir namų gyventojai, ir šventės svečiai. O pastarųjų daug: ir Socialinės apsaugos ir darbo ministro padėjėja K. Paulikė, ir Rokiškio rajono meras A. Vagonis, jo patarėjas Tadas Barauskas, Savivaldybės administracijos direktorius Valerijus Rancevas, rajono Savivaldybės vaikų teisių apsaugos skyriaus vedėja Gitana Černiauskienė su šio skyriaus specialiste. Į atidarymo šventę atvyko ir du Seimo nariai – Raimundas Martinėlis ir Jonas Jarutis.

Iškilmingiausia įkurtuvių akimirka – namų šventinimas. Obelių klebonas Laimonas Nedveckas šiems namams, jų gyventojams ir svečiams linkėjo Dievo palaimos, santarvės, ramybės. Vaikai su džiaugsmu lydėjo dvasininką į savo kambarius, kad ir šie būtų palaiminti.

Seimo narys R. Martinėlis džiaugėsi Obelių vaikų globos namų naujovėmis, o šiai šeimynai linkėjo didžiausios sėkmės, būti pavyzdžiu kitoms šeimynoms, kad šios galėtų semtis žinių ir patirties. Seimo nario dovana įkurtuvėms – didžiulis krepšys egzotiškų vaisių, kurie vaikams šaltą viduržiemio popietę primins vasarą.

Ministro padėjėja K. Paulikė, be skanėstų, namams dovanojo laimę nešančią pasagėlę. Savivaldybės delegacija pasirūpino, kad keliukas į šiuos namus nebūtų apsnigtas – dovanojo didžiulį sniego kastuvą. Rajono meras A. Vagonis vaikams pažadėjo atiduoti ir savąjį – garsios firmos, kiek modernesnį nei dabar dovanotasis..

Vaikų teisių apsaugos specialistės įteikė „Vaiko konstituciją” – knygelę, kurioje nurodytos ne tik mažųjų teisės, bet ir pareigos.

Kai kurie dėdulės pasufleravo, kad lapą su pareigomis būtų galima atsargiai išplėšti. Pasak Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos, toks triukas neišdegs: knygelėje – kaip ir gyvenime – teisės neatskiriamos nuo pareigų: išplėšus konstitucijos lapelį su pareigomis, nebeliks ir lapelio su teisėmis…

 

Šventa vieta tuščia neliko

O kas gi įskurs ištuštėjusiuose šeimynos kambariuose Obelių vaikų globos namų antrame aukšte? Pasak direktoriaus, šventa vieta neliks tuščia. Čia bus kuriamas krizių centras, kuriame galės jaukų ir saugų prieglobstį rasti nelaimės ištiktos šeimos. Čia bus galima priglausti po gaisrų, potvynių ar kitų bėdų be namų likusias šeimas. Taip pat bus priimti ir nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėję žmonės su vaikais.

 

Lina Dūdaitė-Kralikienė

[gallery_box]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/02/2017_obeliai_170207_2.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/02/2017_obeliai_170207_3.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/02/2017_obeliai_170207_4.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/02/2017_obeliai_170207_5.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/02/2017_obeliai_170207_6.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/02/2017_obeliai_170207_7.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/02/2017_obeliai_170207_8.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/02/2017_obeliai_170207_9.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/02/2017_obeliai_170207_10.jpg” descr=”” title=””]
[/gallery_box]