Obelių bažnyčioje – sakralaus meno langinių paroda

Šiandien, balandžio 28 d., Obelių Šv. Onos bažnyčioje atidaryta doc. Antano Bernatonio tapytų langinių paroda „Ką pasakoja senosios langinės“.

– Jis dar vadinamas langinių gydytoju: nuo sunykimo ar sudeginimo išsaugojęs senas langines jas nušveičia ir tapo ant jų religinius motyvus. Į Obelius dailininkas atgabeno 21 langinę, o 15 jų tapytos iš abiejų pusių; joms pastatyti padarytos specialios „kojytės”. Parodos reginys sukūrė neįtikėtiną ir kažin ar išdilsiantį įspūdį, – temainfo.lt sakė rokiškėnų folkloro ansamblio „Gastauta” vadovė ir šios netradicinės parodos iniciatorė Nida Lungienė.

Anot jos, gegužės 4 d. 14 val. Obelių Šv. Onos bažnyčioje vyks socialinių globos namų religinių giesmių giedojimo grupių susibūrimas. Toks jis rengiamas pirmą kartą. Tad specialiai ir langinės atvežtos anksčiau, kad kuo daugiau žmonių jas pamatytų.

Doc. A. Bernatonis 1968 m. apsigynė daktaro disertaciją, nuo 1982 m dirbo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijoje. Dėstė studentams. Jis piešia ir tapo jau seniai, o langinių tapyba susidomėjo 2013 m. Iš skirtingų šalies vietovių surinktas langines dailininkas atgaivina savo ypatingajai kolekcijai.

A. Bernatonio tapybos pajauta yra išgryninta etnografinės kultūros pažinimu, folkloro išjautimu. 1987 m. Kaišiadoryse jis įkūrė ,,Verpetos” folkloro ansamblį, 1983 m. – Lietuvos veterinarijos akademijos folkloro ansamblį ,,Kupolė”, kuriam iki šiol vadovauja. Išleistos penkios garsajuostės, keturios kompaktinės plokštelės.

Obelių bažnyčioje paroda veiks savaitę, tuomet keliaus į Skemų socialinės globos namų koplyčią, o iš ten – į Rokiškio krašto muziejų. Gegužės 19 d. čia rengiamos katalogo „Rokiškio tapytos langinės” ir vaizdo plokštelės „Gastauta gastautėla” sutiktuvės.

Tądien rokiškėnų vertinimui bus atiduotas didžiulis darbas – etnokultūros specialistės N. Lungienės parengtas leidinys, apžvelgiantis nuo 2005 iki 2014 metų rengtų langinių tapybos plenerų istoriją, rezultatus, padedantis pajusti, kaip sako plenerų iniciatorius dailininkas Arūnas Augutis, sąsają tarp subtilios dailininko kūrybos ir miesto urbanistinės kultūros.

Į katalogo sutiktuves rinksis dailininkai, dešimtmetį puošę Rokiškį, langinių tapyba sukūrę šio miesto unikalų savitumą. Dalyvaus renginyje tekstų autoriai, katalogo leidėjai. Jo apžvalgą rengia etnologas prof. Libertas Klimka, vienas iš katalogo tekstų autorių, žadėjęs dalyvauti ir renginyje.

Į šią rokiškėniškų langinių tematiką puikiai įsilies ir A. Bernatonio sakralinio meno langinių paroda, šiandien pradėjusi kelionę Rokiškio krašte.

 

Rita Briedienė

Nidos Lungienės nuotraukos

[gallery_box]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/04/2017_langines_2.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/04/2017_langines_3.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/04/2017_langines_4.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/04/2017_langines_5.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/04/2017_langines_6.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/04/2017_langines_7.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/04/2017_langines_8.jpg” descr=”” title=””]
[/gallery_box]