O Kupiškis nė nekariavo…

Liepos 22 d. Kupiškio rajono Paketurių kaime rajono policijos komisariato patruliai sustabdė automobilį „Audi-80“, kurį vairavo T.B. (gim. 1995 m.), gyvenantis Kupiškyje. Kartu važiavo kupiškėnai D.B. (gim. 1993 m.) ir D.S. (gim.1992 m.). Automobilyje ir pas jaunuolius rasta ir paimta apie 3 g augalinės kilmės, įtariama, narkotinės medžiagos. Jaunuoliai po apklausos paleisti.

Ar svarbi Kupiškiui ši Panevėžio apskrities VPK informacija?

Komisariato suvestinėse tokie pranešimai nėra dažni, todėl kupiškėno paauglio motinai ar tėvui absoliučiai nėra aiškus narkotinių medžiagų vartojimo mieste ir rajone lygis bei jų platinimo intensyvumas – ar sunku, o gal visai paprasta jų atžalai įsigyti augalinės arba kitokios kilmės narkotinių medžiagų?

Vasario mėnesį Kupiškio rajone buvo aptikta 1300 l skysčio, kurio sudėtyje rasta pirmos kategorijos narkotinių ar psichotropinių medžiagų pirmtakas (prekursorius) 1-fenil-2-propanonas (sinonimai: fenilacetonas, BMK). Pareigūnai įtaria, kad iš tokio didelio šios medžiagos kiekio galima pagaminti iki kelių šimtų kilogramų kvaišalų, o pelnas, juos išplatinus, galimai siektų milijonus litų.

Apie šį įvykį daugiau pranešimų nepasirodė. Skapiškėnai atvirai kalba, kad tas kiekis rastas jų seniūnijoje, pasakojama ir apie močiutę, pergyvenančią dėl savo anūko, įklimpusio į šį reikalą.

Panevėžio apskrities VPK Organizuoto nusikalstamumo tyrimo (ONT) biuro viršininkas Ramūnas Sarapas nepaneigė informacijos, jog pirmos kategorijos narkotinių ar psichotropinių medžiagų pirmtaką saugojo du skapiškėnai, tačiau daugiau apie tai nenorėjo kalbėti.

– Tyrimas dar nebaigtas, operacija – taip pat. Tokie didžiuliai kiekiai skirti ne Lietuvos rinkai, todėl ir atsakymo greitai nebus, – temainfo.lt sakė ONT biuro viršininkas R.Sarapas.

Šiemet pateiktoje „2012 metų Kupiškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos stebėsenos“ ataskaitoje žodžio narkotikai iš viso nėra. Tais metais užfiksuotas vienas mirtinas apsinuodijimas alkoholiu. Kas galėtų pasakyti, kiek rajone suskaičiuota narkotikų vartojimo atvejų? Niekas. Nes niekas jų ir neskaičiuoja.

Žinios apie Kupiškio rajono savivaldybės Narkotikų kontrolės komisijos veiklą labai padrikos. Mero patarėjos Miglės Savukaitės šios veiklos aprašymuose randame tik minėtos komisijos fotosesiją Pasvalyje ir painų pasakojimą apie mero susitikimą su viešniomis iš Ukmergės. Pastarajame dalyvavo kai kurie Narkotikų kontrolės komisijos nariai, klausėsi mero planų apie Kupiškio Sveikatos namus.

„Pasak Savivaldybės vadovo, Sveikatos namuose turėtų rinktis entuziastai, norintys keisti gyvenimą – jie gautų metodinę medžiagą, būtų organizuojamos paskaitos; būtų vykdomos aktyvios propagavimo akcijos. Svarbiausia būtų, kad tai nebūtų formali įstaiga (ne kaip Visuomenės sveikatos biuras) ir kiekvienas ten būtų laukiamas. Gal ten pat galėtų veikti ir koks nors Arbatos klubas, kur žmonės ateitų tiesiog pasikalbėti, išsipasakoti, ir taip būtų išvengta vienišumo problemos, turinčios neigiamos įtakos savižudybėms“, – rašo M.Savukaitė, turbūt ir pati nelabai suvokdama, kad kuria pasakėčią „Kas būtų jei nebūtų butų?“

Prisikūrę visokių komisijų, Sveikatos programų, pristeigę savivaldybės sveikatos gydytojų etatų paistome apie naujus Sveikatos namus bei kokios nors Arbatos klubus. Viskas labai aptaku, nekonkretu ir neaišku. Štai prieš penkerius metus parengtame „Kupiškio rajono plėtros iki 2020 metų veiklos plane“ rašoma: „Statistikos departamento duomenimis, per 2009 m. Kupiškio turizmo informacijos centre apsilankė 5631 turistas, iš jų 193 buvo užsieniečiai.“
Net kokios nors Arbatos klubo vadovas gaspadoriškai nueitų į centrą ir paklaustų, kaip jam sekasi, gi Kupiškis nori sukurti strategiją, remdamasis Statistikos departamento duomenimis.
„Karas su narkomanija pralaimėtas“, – skelbia pasaulinių aukštumų komisijos.
Net Statistikos departamentas negalėtų patvirtinti, kad Kupiškyje kas nors kariavo.

Rita Briedienė