Nusigyventa: Kupiškio rajono savivaldybė skolas išieško ir iš socialinės pašalpos

Kupiškietė iš socialinės 122 Eur paramos verčiama mokėti skolą už komunalines paslaugas. Skolą ji moka jau 17 metų.


Komunalinės paslaugos kainavo brangiai

Kupiškietė pasakojo: ji jau 17 metų „Kupiškio komunalininkui” moka skolą, susidariusią gyvenant Gedimino gatvės 100-ojo namo, kupiškėnų vadinamo „šimtiniu“, socialinės paskirties kambaryje. Čia buvo neįtikėtinai brangūs socialiniai būstai: jų turėtojams peržiem tekdavo mokėti ne tik už kambario, bet ir už bendro naudojimo koridorių, virtuvių, laiptinių plotų šildymą, nors nei koridoriai, nei laiptinės nebuvo šildomi.
– Gyvenau su dviem dukromis. Kas mėnesį vien vandens mums priskaičiuodavo 13 kubų. Iš mūsų, bendrabučio gyventojų, net juokdavosi: girdi, mokate Kupiškio skolas… Ėjome pas merą, prašėme kažką daryti, bet liko tik vienas variantas – kraustytis kur nors kitur… – temainfo.lt pasakojo moteris.


Susidarė didžiulė skola

Pašnekovė save charakterizavo taip: baigusi Kupiškio vidurinę mokyklą, ji neturėjo galimybės mokytis toliau – neįgijo specialybės, atlygis visada buvo menkas. Dirbo ji siuvykloje, kai gavo „šimtinio“ bendrabučio kambarį.
– Būdavo mėnesių, kai uždirbdavau vos 100 litų… – pasakojo kupiškietė.
Skola už būstą peraugo 1 000 litų, ji buvo patvirtinta teismo ir po truputį pradėta išskaičiuoti. Tirpo skola sunkiai, nors ir persikelta į socialinį būstą be patogumų, nedaug kainuojantį už komunalines paslaugas. Rankos trauma privertė palikti darbą siuvykloje…


Savivaldybei prireikė ubago lazdos?

– Juk nerealiomis bendrabučio kainomis Savivaldybė jus ir įklampino į skolą. Ar nebandėte apie savo situaciją papasakoti Kupiškio rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus specialistams? – teiravomės pašnekovės.
– Jau keleri metai esu bedarbė. Dėl sveikatos ir viešuosius darbus ne visus galiu dirbti. Man – 60-mt. Grėbti Kupos pakrantes jau per sunku. Socialinės paramos skyriui kartkartėmis rašau prašymą pašalpai. Šiuo metu man teikiama 122 Eur socialinė parama, – pasakojo kupiškietė.
Anot moters, Socialinės paramos skyriaus darbuotoja jai ir pranešė: pašalpos dalį teks skirti komunalininkams už skolą.
– Lazdą iš ubago atimat, – pamaniau sau. Nuėjau pas Savivaldybės juristus ir sužinojau: niekas neturi teisės išskaičiuoti skolų iš socialinės pašalpos. Mane šiuo atveju gina Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymas. Skyriaus darbuotoja ir nesiginčijo: ji tik liepė, kad pati parašyčiau prašymą skolai išskaičiuoti. Bet gi turėtų būti kažkokia logika? Už būstą moku 13.32 Eur. Buvo apie 7 Eur, bet vis brangsta. Būna išlaidų ir vaistams. Jei dar 8–10 Eur atskaičiuos paskolai, man beliks 2–3 Eur dienai… Aš nesu kokia socialinė girtuoklė, gyvenu kitam gal ir nesuvokiamai taupiai, bet mano toks neturtingas ir sunkus gyvenimas… – kalbėjo kupiškietė.
Gi Savivaldybė turi galių dar labiau jį apsunkinti.


Perduota antstoliams

– Prieš kelerius metus viešųjų darbų gavau Kupiškio kultūros centre. Pasibaigus man skirtam darbo terminui Centro buhalterė sako: „Skolos tau beliko 320 Eur!“ Pasakė džiaugsmingai: skola sumažėjo. Bet, pavertus ją litais, lyg ir nepajudėjau iš vietos… Kita vertus, – logiška: komunalininkas mane perdavė antstoliams, ir įsiskolinimu grąžino beveik į pradinę padėtį… – kalbėjo kupiškietė.
– Ar šiai moteriai dar daug liko skolos? – teiravomės Kupiškio rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos Laimos Bartulienės.
Ji sakė neturinti teisės skelbti tokių duomenų. Beje, skolos dydis nesakomas ir pačiai jos turėtojai. Tad gal kas nors galėtų sudėlioti, kaip žmogui išgyventi iš 122 Eur? Vedėja tokios dėlionės nesiėmė.
– Kokio dydžio jūsų pačios atlyginimas? – teiravomės vedėjos L. Bartulienės.
Ji sakė, jos atlyginimas spaudai neturėtų rūpėti, o skolą komunalininkams turinti kupiškietė tik galėtų džiaugtis, kad išskaičiuojama skola mažės.
– Kas Jus verčia reikalauti skolos iš socialinę paramą gaunančio žmogaus? Koks sprendimas, nutarimas, potvarkis? – teiravomės vedėjos.
Tai sugalvojo ne ji, taip nuspręsta komisijos.


Sutikimus pasirašė devyni

Socialiniai darbuotojai puikiai žino – ar bent jau turėtų žinoti – Kupiškio „šimtinio“ bendrabučio situaciją, ir tai, jog pati Savivaldybė jo gyventojus įklampino į skolas.
– Teiravausi: kas bus, jei nepasirašysiu sutikimo mokėti skolos iš tų 122 Eur? „Eisi į teismą!“ – sakė man skyriaus darbuotoja, – teigė kupiškietė.
Anot Socialinės paramos skyriaus vedėjos L. Bartulienės, šiuo metu socialinę pašalpą gauna per 300 rajono gyventojų; devyni jų parašė sutikimą, kad iš pašalpos būtų mokama skola komunalininkams.


Rita Briedienė
temainfo.lt archyvo nuotr.