Norvegų ir rokiškėnų prekybos ryšiai žada investicijas Kupiškiui

Vida Zubaitė-Bekken su svečiais iš Norbegijos

Lapkričio 14-15 dienomis Kupiškyje ir Rokiškyje lankėsi Norvegijos Friojos komunos „Aqualine“ gamyklos specialistai Asmundas Skjiorvikas ir Petteris Rimolas. Juos lydėjo bene 15 metų šioje komunoje gyvenanti Vida Zubaitė-Bekken, kilusi iš Kupiškio ir labai noriai Norvegijoje talkinanti lietuviams, ką jau kalbėti apie kupiškėnus. „Mūsų ambasadorė Friojos salyne“,  – taip ją vadina Kupiškio rajono meras Dainius Bardauskas.

Situacija neįprasta, tačiau norvegų apsilankymą kaimyninio Rokiškio „Duguvos” bendrovėje iniciavo būtent Kupiškio rajono meras D.Bardauskas.

Meras Dainius Bardauskas (iš kairės), vicemeras Aurimas Martinka ir administracijos direktorius Marius Mališauskas

Šio susitikimo idėjos priešistore, ko gero, reikėtų vadinti Rokiškio verslo klubo sumanymą iškart po savivaldybių rinkimų organizuoti susitikimus su aplinkinių rajonų merais. Nesivystantis dialogas tarp Rokiškio rajono mero Antano Vagonio bei vietos verslininkų ir paskatino juos pasižvalgyti galimybių kituose rajonuose.

Iš pradžių buvo susitikta su Anykščių, vėliau – su Biržų ir Kupiškio rajonų vadovais, jiems suteikta galimybė pamatyti kai kurias rokiškėnų įmones. Virvių ir tinklų gamintojos bendrovės „Duguva“ vadovas Rimantas Bernackas prasitarė apie planus plėstis… Nebuvo jis didelis entuziastas steigti filialą kitame rajone, tačiau kaimyninių rajonų gamybinių patalpų pasiūla, nekilnojamo turto ir žemės mokesčių lengvatos verslininkui, ko gero, atrodė patrauklios, nes jo dialogas nenutrūko nei su Anykščių, nei su Kupiškio rajonų merais.

2015-ųjų vasarą Kupiškio folkloro šventėje „Lingaudala” viešėjo Friojos verslo delegacija, lydima V.Zubaitės-Bekken. Susitikime su vietos valdžia ir visuomene svečiai papasakojo apie komunos verslo įmones, kupiškėnai išdėstė investicijų į savo kraštą galimybes.

Petteris Rimolas

Tų pačių metų spalį atsakomuoju vizitu Kupiškio delegacija vyko į Friojos komuną, tuomet ir buvo aplankyta visame pasaulyje žinoma „Aqualine“, gaminanti žiedus – uždaras sistemas – žuvų auginimui atviroje jūroje. Jų gamybai reikalingos ypatingo stiprumo, tamprumo ir atsparumo sūriam vandeniui virvės, kurioms neprilygsta net plieno grandinės; „Aqualine“ pati jų negamina, perka savo šalies ar užsienio gamintojų. Lankantis šioje įmonėje merui D.Bardauskui ir kilo mintis supažindinti „Aqualine“ ir „Duguvos” vadovus.

Rokiškėnų bendrovė gamina suktas, pintas ir megztas virves, audžia juostas-diržus, elektrinius piemenis-virvėlaidžius, tinklo audinius, įvairius špagatus, stiklo pluošto izoliacines ir natūralaus pluošto – lino, medvilnės, džiuto ir sizalio – bei sintetinio pluošto – poliamido (kaprono), poliesterio, polipropileno – siūlų virves. Gamyboje naudojami ir aukštų technologijų – Aramido ir UHMWPE – siūlai.

Įmonės gaminiai plačiai naudojami namų bei žemės ūkyje, žvejyboje, laivininkystėje, statybose, apdailos, sporto priemonių gamyboje ir kitur.

Asmundas Skjiorvikas

Ir štai Friojos komunos verslo atstovai – Rokiškyje. Juos pasitiko, ir įmonę aprodė „Duguvos” vadybininkas Modestas Bernackas.

Kaip susitikime su spaudos atstovais kalbėjo norvegai, juos sužavėjo „Duguvos” įmonė, todėl rokiškėnų ir norvegų partnerystė įmanoma. „Aqualine“ specialistus domino dviejų tipų virvės.

– Jei norvegų ir rokiškėnų derybos pavyktų, labai tikimės, kad „Duguvos” filialas įsikurs Kupiškyje, – žurnalistams sakė meras D.Bardauskas.

Štai tokia trimatė derybų filosofija. Labai tikimasi, kad įvykių grandinę pakeis konkretūs investicijų planai.

Svečiai aplankė Kupiškio žymias vietas ir išvyko į Panevėžį susitikti su čia verslą vystančiais tautiečiais.

 

Rita Briedienė

Autorės nuotraukos