Noriūnų užteršta teritorija tebeskleidžia nemalonų kvapą

 

Nėra malonus kvapas, sklindantis iš maždaug 17 arų pločio duobės, baigtos kasti Kupiškio rajono Noriūnų kaime. Ir vis dėlto labai įdomu, kad apskritai jis sklinda net po daugybės metų.

Čia stovėjo Noriūnų melioracijos valdybos naftos bazė, ir žemė persisunkė teršalais. Ekogeologiniais tyrimais nustatyta, kad teritorijos gruntas ir gruntinis vanduo stipriai užteršti dyzelino eilės (C10–C28) angliavandeniliais ir sunkiaisiais (C10–0C40) angliavandeniliais.

Valoma užteršta Noriūnų teritorija

Buvusi naftos bazė – Noriūnų dvaro parko dalis. Pastatas jau seniai išardytas, teritorija buvo apaugusi krūmynais ir menkaverčiais medžiais. Viską teko iškirsti; žemės buvo vežamos į specialias valymo aikšteles. Į duobę bus vežamas ir pilamas švarus gruntas, o darbų pabaigoje vėl bus atliekamas sutvarkytos teritorijos kontrolinis tyrimas ir vertinimas.

Kupiškio rajono savivaldybė šį projektą vykdo kartu su Aplinkos projektų valdymo agentūra. Jo vertė apie 230 tūkst. eurų. Savivaldybės indėlis – apie 11,5 tūkst. eurų.

Šiuo metu Kupiškio rajono savivaldybė vykdo tris užterštų teritorijų valymo projektus. Be Noriūnų buvusios kuro bazės, bus išvalytas Noriūnų seniūnijos Rudilių kaime stovėjusios kuro išdavimo kolonėlės gruntas. Ši teritorija mažesnė, užima apie 4 arus, tačiau čia vien statybinio laužo paie 44 kub. metrus, buvo likę aikštelės matai, požeminiai vamzdynais.

Šio projekto vertė – apie 78 tūkst. eurų. Savivaldybė prisideda beveik 4 tūkst. eurų.

Baigiamas dar vienas projektas „Užterštos rezervuaro parko teritorijos Kupiškyje, Technikos g., sutvarkymas“.

Tai buvusios amoniakinio vandens, suvežto iš kolūkių, didžiulių talpyklų 1,32 ha teritorija, ji driekiasi už autoserviso teritorijos. Projekto vertė – apie 155 tūkst. eurų.

Šių metų liepą – Kupiškio rajono savivaldybės prašymu – Aplinkos ministras Kęstutis Navickas pasirašė įsakymą šiam projektui skirti papildomą beveik 18 tūkst. eurų finansavimą.

 

temainfo.lt

Ritos Briedienės nuotr.