Netrukus prasidės Kupiškio L. Stuokos-Gucevičiaus aikštės remontas

Kupiškio rajono savivaldybė paskelbė Vidaus reikalų ministerijos informaciją apie tai, kad skirtas finansavimas Kupiškio miesto centrinės dalies ir jos prieigoms – Lauryno Stuokos-Gucevičiaus aikštei – sutvarkyti. Bendra projekto vertė – 2,08 mln. eurų: ES – 85, valstybės – 7,5 bei savivaldybės –7,5 proc. Paskelbtos ir kelios projekto vizualizacinės nuotraukos.

Apie šį projektą temainfo.lt pakalbino Kupiškio rajono savivaldybės administracijos direktorių Marių Mališauską.

 

– Informacija sukėlė diskusijas. Kupiškėnai linkę kritikuoti projektą. Kaip jūs tai vertinate?

– Teko išgirsti abejonių, ar apskritai šis projektas bus įgyvendintas. Informuoju, kad visas procesas (investicinio projekto ruošimas, paraiškos ruošimas, projekto ruošimas, derinimai, ekspertizės, viešieji pirkimai ir kt.) baigia pasiekti finišą: finansavimas skirtas, rangovo pirkimo procedūra galutiniame etape – pasiūlymai pateikti, vokai atplėšti, dabar vyksta pateiktų dokumentų patikros procedūra. Jai pasibaigus, jei nebus neatitikimų ar apskundimų, galima sudaryti sutartį bei pradėti aikštės rekonstrukciją. Jos sutvarkymo darbais domėjosi net 19 statybos bendrovių, įskaitant ir didžiąsias šalies bendroves, tačiau pasiūlymų pateikta ne tiek ir daug – keturi.

 

– Kupiškėnai mano, jog aikštė stokoja išraiškos…

–Techninėje projektavimo užduotyje buvo siekta aikštę projektuoti kaip nedidelio miesto reprezentacinę, miesto švenčių, įvairių renginių ir poilsio aikštę, apimant jos dangų, atraminių sienučių, fontano, architektūrinių elementų sutvarkymą (paminklas, apšvietimas, viešasis tualetas, suoliukai, kiti smulkūs elementai).

Atnaujinta miesto aikštė turi tapti patogi gyventojams, miesto svečiams, numatytas patogus patekimas ir judėjimas po aikštę žmonėms su negalia, tėvams su mažais vaikais; turi būti numatytos tinkamos zonos vykti įvairiems renginiams, šventėms, mugėms.

Aikštės projektas šias užduotis išpildo: numatyta vieta žmonių susibūrimams švenčių, renginių metu. Nauja aikštė – lyginant su dabartine – didėja: sudaromos galimybės patogiau organizuoti įvairaus pobūdžio renginius, ne tik koncertus.

Bus įrengta verslo zona prekybininkams, amatininkams Tai zona per visą aikštės ilgį (palei „Merkurijaus“ kavinę) su reikalingomis komunikacijomis prekiauti įvairių mugių metu, dvi poilsio zonos (erdvės prie fontano, ir priešais viešosios bibliotekos pastatą). Į geriau matomą vietą perkeliamas paminklas Laurynui Stuokai-Gucevičiui.

 

– Ar būtinai prie aikštės reikėjo automobilių stovėjimo aikštelės?

– Tai viena iš projekto sąlygų. Naujos automobilių parkavimo vietos suprojektuotos nuo Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gatvių pusės, numatyta vieta elektra varomam automobiliui (su įkrovimo stotele). Aikštėje bus zona, kur veiks nemokamas bevielis internetas (WiFi). Viešasis tualetas suprojektuotas toje pačioje vietoje, kaip ir dabartinis; numatytas automatinis, pats išsivalantis tualetas.

Projekto vizualizacija vis tik nesudaro tikrojo vaizdo, daugiau parodo patį principą ir sprendimus, detales.  Vizualizacijoje, ypač vaizde nuo Gedimino gatvės, aikštė atrodo tiek platesnė, tiek ilgesnė; susidaro įspūdis, kad labai ženkliai mažėja žaliųjų plotų ir didėja kietosios dangos. Žaliųjų plotų išties mažėja, tačiau ne tiek daug: kietosios dangos, lyginant su dabartine aikšte, padidės apie 20 proc.; maždaug tokia dalimi sumažės ir žalieji plotai. Gėlynų, kitų želdynų – dekoratyvinių medelių ir krūmų – galutinis variantas neprojektuotas, vizualizacijose parodytas tik siūlymas.

Naujas fontanas bus perpus mažesnis nei dabartinis. Beje, numatytas muzikinis fontanas (grojantis, „šokantis“).

Projekto autoriai – UAB „Urbasta“.

 

– Kai kam vis tiek atrodys, kad aikštė ne ką ir pasikeis…

– Kaip teigia rajono Savivaldybės vyriausiasis architektas Tomas Furmonavičius, centrinė miesto aikštė – tai ne tik trinkelėmis grįsti takai ar apželdintos žaliosios zonos, bet aplink stovintys pastatai, juose dirbantys ar gyvenantys žmonės, veikiančios įmonės ir įstaigos. Sunku įsivaizduoti centrinę nedidelio europietiško miesto aikštę be kasdieninio šurmulio –  be miestelėnų, skubančių savais reikalais, pailsėti prisėdusių senjorų, lakstančių vaikų, patraukliomis vitrinomis klientus viliojančių prekybininkų ir amatininkų, kavos aromato sklindančio iš lauko kavinių.

Deja, dabartinė L. Stuokos-Gucevičiaus aikštė atgyveno ne tik fiziškai.  Kupiškis – nedidelis miestas su šiek tiek per didele aikšte. Šiek tiek per daug pompastikos, per daug dėmesio pačiai sau, o ne miesto gyventojams ir jų poreikiams.  Šiek tiek per mažai ryšio su aikštę supančiais pastatais kurie turėtų būti neatskiriama aikštės dalimi ir traukos taškais. Ir šiek tiek per mažai gyvybės.

Naujasis aikštės projektas ištaiso dabartinės aikštės trūkumus, kartu labai drastiškai nekeisdamas jau įprasto kupiškėnams jos vaizdo. Projekto įgyvendinimas – tai tik pirmas žingsnis siekiant atgaivinti aikštę ir grąžinti jai patrauklumą. Esmė – ne naujos trinkelės ir gėlynai. Įgyvendinus projektą atsivers galimybės  įvairesnei veiklai.

Ateityje L. Stuokos-Gucevičiaus aikštės erdvėse matome ne tik daugiau ir kokybiškesnių renginių, bet taip pat ir žymiai daugiau veiklos aplink stovinčiuose pastatuose. Tam reikalinga ir miestelėnų bei vietos verslo iniciatyva.

 

Kalbėjosi Rita Briedienė