Netradicinėmis nominacijomis anykštėnai pagerbė kaimo žmones

Anykštėnai saugo tradiciją, pagerbiančią kaimo žmones – „Metų ūkio″ konkurso dalyvius, gyvulininkystės ir augalininkystės tradicijų sekėjus, naujomis veislėmis besidominčiuosius, amatų puoselėtojus, aplinkos kūrėjus… Kaimo žmonės įvertinti 16-oje nominacijų. Anykščių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Žilvinas Augustinavičius sakė nustebintas ūkininkų pomėgių įvairove.

Apdovanojimai per Obuolinės šventę buvo teikiami Anykščių kultūros centro Didžiojoje salėje.


„Metų ūkis 2019“

Jau rašė temainfo.lt: konkurso „Metų ūkis 2019″ nugalėtoju tapo Rimos ir Valentino Gudėnų ūkis už išdalintą visą save mokiniams ir savo kraštui.

V. Gudėnas – Anykščių Antano Vienuolio progimnazijos biologijos mokytojas ir bibliotekos būrelio vadovas, Šerių bendruomenės pirmininkas, ūkininkas, auginantis paukščius, galvijus bei javus, be galo mylintis savo kraštą ir jo žmones. Jo organizuojami renginiai visuomet yra ypatingi, novatoriški, pritraukiantys ne tik kaimo gyventojų, bet ir visų aplinkinių dėmesį. 

Antra vieta teko Ingridos ir Mindaugo Baurų ūkiui už begalinį darbštumą, nuolatinį grožio kūrimą ir atkaklų tikslo siekimą.

Anykščių seniūnijoje ūkininkaujanti Baurų šeima augina 40 rūšių šiltnaminių ir lauko gėlių bei dekoratyvinių augalų. Jais puošiasi trys Anykščių rajono seniūnijos. Ūkininkai savo augalais prekiauja Anykščių bei Ukmergės turgavietėse.

Trečia vieta įvertintas Arvydo Pasmokio ūkis už nepamatuojamą meilę arkliui bei veislininkystės pasiekimus.

A. Pasmokis ūkininkauja Viešintų seniūnijoje, priklauso Lietuvos sunkiųjų arklių augintojų asociacijai, turi įspūdingą Lietuvos sunkiųjų arklių veislės bandą. Jam tai – ne tik darbas, bet ir hobis. Ūkyje auginami ir povai, perlinės vištos ir fazanai.


Kitos nominacijos

Ligitos ir Kazio Morkūnų ūkiui – už indėlį į tradicinio amato išsaugojimą, „Pintinių muziejaus” įkūrimą bei įgūdžių perdavimą jaunajai kartai

L. ir K. Morkūnai Andrioniškio seniūnijoje deklaruoja pievas, laiko bites. XX a. pradžios sodyboje, Pelyšos geologinio draustinio teritorijoje, jie įsikūrė „Pintinių muziejų“. Muziejaus šeimininkai – ilgamečiai pedagogai, sertifikuoti tradicinių amatų meistrai, vytelių pynėjai. Sodyboje susipažinsite su XIX–XX a. namų apyvokos daiktais, tų laikų buitimi. Draustinio teritorijoje siūloma apžiūrėti gamtos paminklus, pasiklausyti legendų.
K. Morkūnas dirba technologijų mokytojų Anykščių Jono Bilūno gimnazijoje, dainuoja vyrų vokaliniame ansamblyje.


Reginai ir Antanui Kalinkoms – už netradicinės, egzotiškos žemės ūkio šakos propagavimą

R. ir A. Kalinkos Anykščių seniūnijoje dirba 37,5 ha, prižiūri 27 bičių šeimas, ūkyje augina šešis Dovydo elnių ir 24 danielių bandas. Šalia Anykščių esanti sodyba dažnai sulaukia svečių, lankytojų, pašalaičių dėmesio.


Rūtos ir Rolando Lančickų ūkiui – už darną su gamta ir įrodymą, kad ir mažas ūkis gali būti gyvybingas

R. ir R. Lančickai ūkininkauja Anykščių seniūnijoje. Augina šilauoges, avietes, gervuoges, sauskrūmius, vyšnias, trešnes, slyvas. Tai šeimos ūkis, orientuotas sodininkystės ir bitininkystės harmoniją.


Jūratei Zavišienei – už naturalių vilnos spalvų paieškas rudenėjančioje gamtoje ir aktyvią visuomeninę veiklą

J. Zavišienė yra ne tik darbšti Debeikių miestelio ūkininkė, deklaruojanti apie 50 ha, bet ir sertifikuota tautinio paveldo produktų amatininkė, senojo vilnos karšimo tradicijos puoselėtoja. Ji ne tik verpia vilnos siūlus, mezga bei velia vilnonius gaminius, bet ir pati augina vokiečių juodgalvių ir mėsinių merinosų veislės avis.
2018 m. J. Zavišienė tapo Debeikių moterų veiklos centro pirmininke. Kartu su kitomis centro narėmis ji organizuoja edukacinę programą „Vilnos kelias”.


Virginijos ir Stanislovo Simonavičių ūkiui – už mėsinės galvijininkystės ūkio vystymą ir meilę savo augintiniams

Debeikių seniūnijoje V. ir S. Simonavičiai dirba apie 90 ha, augina grūdines kultūras. Jie vieni pirmųjų rajone ėmė auginti mėsinius šarolė veislės galvijus. Ūkininkai kiekvienais metais atnaujina savo techniką ir sėkmingai plečia  ūkį.


Birutei Venckienei – už Pienionių dvaro prikėlimą, dvasios bei šilumos jam įkvėpimą ir istorijos atgaivinimą

B. Venckienė 2018 m. registravo ūkį Kavarsko seniūnijoje. Ji deklaruoja ir prižiūri pievas, augina avis.
Sutvarkyta Pienionių dvaro oficina, atnaujinti svirnas, rūkykla, spirito varykla, išvalyti tvenkiniai, prižiūrėtas parkas. Dvaro savininkė svečius pasitinka kvepiančiais pyragais ir vaizdingais pasakojimais apie dvaro praeitį. Prie vartų, kaip ir prieš daugelį metų, svečius pasitinka išdidžių liūtų skulptūros – tikra Pienionių dvaro sodybos puošmena.


Ričardo Jurevičiaus ūkiui – už įgyvendinamus Anykščių rajono strateginio vystymo planus

R. Jurevičius ūkinę veiklą vykdo Pavirinčių kaime, šalia buvusio Pavirinčių trečio dvaro bravoro, tarpukaryje veikusio malūno. Ūkininkas deklaruoja pievas, pasėlius. Ūkyje auginami poniai neretai sulaukia pravažiuojančių žmonių dėmesio, dažnas stabteli įsiamžinti su žaviaisiais ūkio gyventojais. Šis ūkis yra pavyzdys kaip suderinti verslą ir ūkininkavimą išnaudojant kraštovaizdį: prie Virintos upės įrengtos stovyklavietės. R. Jurevičius prižiūri daugiau kaip 20 ha pūšų jaunuolyno, vykdo medienos apdirbimo veiklą.


Eugenijos ir Almanto Kuodžių ūkiui – už ūkio ir sodybos darbą bei skirtą ypatingas pastangas savo augintinių priežiūrai ir apsaugai

Skiemonių seniūnijoje E. ir A. Kuodžiai ūkininkauja nuo 2003 m., dirba apie 60 ha žemės, verčiasi ekologine avininkyste. Šeima garsi ne vien ūkiu, bet ir puikiai sutvarkyta, išpuoselėta sodyba. E. ir A. Kuidžai, įdėję daug pastangų apsaugoti savo ūkį nuo vilkų, planuoja naujai pastatyti dar 1 200 m apsauginės tvoros.


Linos ir Remigijaus Dolibagų ūkiui – už svaiginantį optimizmą, savęs atradimą kaime bei kelių šeimos kartų bendrą darbą ūkyje

Skiemonių seniūnijoje L. ir R. Dolibagai ūkininkauja nuo 2017 m. Jauna šeima iš emigracijos grįžo ne į miestą, bet persikėlė gyventi į kaimą. Jie deklaruoja apie 10 ha žemės, augina pienines ožkas, avis, gamina ožkų sūrius ir juos sėkmingai realizuoja. L. ir R. Dolibagai planuoja didinti ožkininkystės ūkį bei plėsti sūrių gamybą.


Jolitos ir Romo Budreikų ūkiui – už laisvalaikį, skiriamą ūkininkavimui bei senelių sodybos puoselėjimą

J. ir R. Budreikos dirba priešgaisrinėje tarnyboje. Jų ūkis yra smulkus. Ūkininkai deklaruoja pievas ir pasėlius, augina danielius ir sportinius žirgus. Pastaraisiais joja ne tik šeimininkai, bet ir jų svečiai. Šeima tęsia savo senelių ūkininkavimo tradicijas savo gimtajame krašte.


Ingos ir Arvydo Kilių ūkiui – už išpuoselėtą kaimo turizmo sodybą, saugomas miško paslaptis ir darbą ne tik sau, bet ir Svėdasų bendruomenei bei visam Anykščių kraštui

I. ir A. Kiliai aktyviai dalyvauja Svėdasų bendruomenės veikloje. Jų kaimo sodyba „Pas drambiuką” yra nuostabioje vietoje – prie Alaušo ežerio. Ūkininkai deklaruoja pievas ir pasėlius, užsiima kaimo turizmo veikla, sukūrė legendą apie šalia esantį mišką. I. ir A. Kiliai organizuoja baidarių žygius Jaros ir Šventosios upėmis.


Polgento Dumbravos ūkiui – už retų veislių avių ir šunų veisimą bei nuolatines naujovių paieškas

Traupio seniūnijoje P. Dumbrava dirba 28 ha, augina avis, veisia šunis, gamina ir restauruoja medinius baldus, kryžius, padargus.


Algirdo Kuojos ūkiui – už gražiai suformuotą galvijų bandą ir senos sodybos atkūrimą bei puoselėjimą

Troškūnų seniūnijos ūkininkas ir verslininkas A. Kuoja dirba per 120 ha žemės, veisia šarolė veislės mėsinius galvijus, turi gražią išpuoselėtą sodybą, joje priima norinčiuosius pajusti kaimo ramybę ir gamtos grožį. Be to, A. Kuoja kolekcionuoja senovinius automobilius.


Skaidrės ir Meilučio Grincevičių ūkiui – už laisvalaikį ir širdį, paaukotus ūkiui ir rankdarbiams

S. ir M. Grincevičiai ūkininkauja Troškūnų seniūnijoje, augina avis, deklaruoja pievas ir pasėlius. Skaidrė yra Vašokėnų seniūnijos seniūnaitė, labai gerbiama ir mylima kaštiečių. Šiemet ji išrinkta antrai kadencijai. Be ūkininkavimo, laisvalaikiu ji velia vilnones šlepetes ir kitus dirbinius iš vilnos. Nemaža dalis S. Grincevičienės darbų iškeliauja ir į užsienį.


Daivos ir Rimanto Indilų – už meilę žemei ir darbui, išradingumą bei kruopšumą

 R. Indilas – ūkininkas iš pašaukimo – labai myli kaimą, ūkininkauja Viešintų seniūnijoje, šalia gražaus ežero. Ūkininkas augina karves, laisvu laiku konstruoja, tobulina savo techniką. Daug techninių „pagalbininkų” jis yra sukonstravęs savo rankomis.


Reginos ir Rimgado Žirgulevičių ūkiui – už Akmenos dvaro atkūrimą, svetingumą ir visuomeninę veiklą.

R. ir R. Žirgulevičiai įdėjo daug darbo atkurdami Viešintų seniūnijoje esantį senelio dvarą ir jo aplinką. Jie visada lauka svečių ir nuoširdžiai juos priima.


Parengė temainfo.lt
Emilijos Briedytės nuotraukos