Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis: „Kupiškio problemos – kaip ir daugelio savivaldybių”

Premjeras: „Aš tikrai nesirenku“

Vakar, spalio 19 d., vyko nevisai įprastas Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio ir jį lydėjusių asmenų susitikimas su Kupiškio rajono meru Dainiumi Bardausku bei administracijos atstovais: rajono Savivaldybės salė pakeista dalykiniais pietumis „Jantos” kavinėje.

– Kupiškio problemos – kaip ir daugelio savivaldybių – yra tos pačios: finansavimas, VIP (valstybės investicinių – past.) projektų finansavimas, švietimo problema – buvo įdomu, kaip ji įgyvendinama Kupiškyje, ir džiaugiuosi, kad Kupiškis tuo gali pasigirti, – sveikatos priežiūra ir kokie pokyčiai jos laukia, ūkininkų klausimai, –  po dalykinių pietų spaudai susitikimą apžvelgė Premjeras.

– Kodėl rinkotės aplankyti krovinių pervežimo įmonę „Gilota“? Kaip formuojate savo darbotvarkę?

– „Gilotą“ pasiūlė vietos bendruomenė. Aš tikrai nesirenku: ką man pasiūlo, ten ir važiuoju.

 

Premjeras: „Labai šiurpus pavadinimas…”

Daugiau laiko Premjeras skyrė susitikimui su Adomynės bendruomene: čia jis nerodė jokio skubotumo. Lanku susėdo Ministras Pirmininkas, jo patarėjas kovos su korupcija, ryšių su Seimu ir strateginės komunikacijos klausimais Skirmantas Malinauskas, švietimo, mokslo, kultūros ir sporto klausimais – Unė Kaunaitė, savivaldos, regioninės bei socialinės politikos klausimais – Rugilė Andziukevičiūtė-Buzė, meras D. Bardauskas, vicemeras Aurimas Martinka bei Seimo narys Jonas Jarutis.

Adomynės teatralizuoti dvarininkai šiek tiek papasakojo apie paprastą, bet neprastą 1820 m. statytą gryno medžio dvarą, atkreipė Premjero dėmesį į autentiškus parketą, lubų ir sienų tapybą, koklines krosnis.

 – Gyvename čia ir dabar: norime susikurti patogų sau gyvenimą: žinome, kad niekas už mus – nei Vilniuje, nei Kupiškyje gyvenantieji – to nepadarys, – kalbėjo Adomynės bendruomenės pirmininkė Virginija Pakalniškienė.

Pirmininkė išvardino bendruomenės veiklas, įvertintas nominacijomis „Lietuvos kaime gyventi gera“, „Patraukliausia bendruomenė turizmo atžvilgiu“, papasakojo apie Pakermošiaus, „Netradicinio sūrio“ švenčių tradicijas, įgyvendintus projektus, „pasigyrė“ šiemet sertifikavę jau visoje Lietuvoje žinomą produktą – pagrabines bandeles.

– Labai šiurpus pavadinimas, – įsiterpė Ministras Pirmininkas, prajuokinęs adomyniečius, nors ir nuolat tai girdinčius, bet neabejojančius, kad ypatingos Adomynės dvaro bandelės svečiams patiks.

 

Premjeras: „Keikite, jei yra už ką“

– Džiaugiuosi, kad galu kiekvienam čia sėdinčiam žiūrėti į akis: ši Vyriausybė iš žmonių nieko nepavogė, kyšių neėmė, nieko nepardavė ir neišdavė. Dar daugiau – ryžtingai kovojame su tuo, kas buvo palikta. Jūs patys nusprendėte, kad taip turi būti, jūs patys spręsite, ar turi būti kitaip, – kalbėjo premjeras ir siūlė: – Klauskite, ko tik norite, keikite, jei yra už ką.

Adominiečiai teiravosi, ar neplanuojama sumažinti PVM mokesčio pagrindiniams maisto produktams.

– Ar Premjerui neatrodo, kad dabartinis 20 proc. PVM yra per didelis? – klausė adomynietė.

– 21, – pateisė Ministras Pirmininkas.

– Nedidelė tai paklaida, – nesureikšmino moteris.

– 1 procentas – 100 milijonų, – sukonkretino Premjeras.

– Palikim šitą smulkmeną, – nenusileido adomynietė, susirūpinusi, kada vis dėlto atpigs maisto produktai.

–Ir šiandien galėtume tai padaryti, jei nuspręsime, kas yra pagrindinis produktas, – sakė Prenjeras ir kalbėjo apie tai, kad gyvenimas Lietuvoje vis dėlto gerėja.

Pensijų didinimas, išmokos vaikams, viešojo sektoriaus atlyginimų augimas, būsto jaunoms šeimoms politika – visa tai ir yra regioninės politikos stiprinimas.

– Jokiam sąraše nėra ir Kupiškio ligoninės, kaip norimos naikinti. Bet kaip pakeisti profilį, kaip ją išnaudoti, kaip ją padaryti filialu Respublikinės ligoninės, išsaugant savivaldybės steigėjo teises, kalbėjomės ir su rajono meru. Ir aš pats nenorėčiau, kad pasikeitus politinei valdžiau kažkas pasakytų: „Uždarau Kupiškio ligoninę!“ Šalyje trūksta slaugos lovų: nuo sausio 1 d. papildomai jų įvesime dar 3 000. Profiliui keisti – puiki išeitis, – kalbėjo Premjeras.

 

Premjeras: „Tai – „ne biški problema”

– O mes tikrai nepirksime iš Baltarusijos elektros, Premjere? – teiravosi adomynietis.

– Tikrai.

– O tai pirksime iš Švedijos po 20 ct, kai čia galim po 2. Ne?

Ir Premjeras aiškino:

– Galime būti labai principingi, ir šiandien turime labai didžiulė bėdą. Ir jei manote, kad tai – juokas, tikrai taip nėra: 40 km nuo mūsų sienos yra statomas objektas. Jei tai būtų Japonų „Hitachi“, Vokietijos ar Švedijos firmos, galėčiau pasakyti : „Blogai.“ Blogai, kad kažkada buvo kolaboruojama su Baltarusijos valdžia, sakyta, kad viskas gerai, statykite, bendrausime… Blogai ir dėl to,kad nebuvo deramasi,kad statytų kitur. O dabar ji stovi seisminėje zonoje. Lyg ir nebūna pas mus žemės drebėjimų. Būna. Trečias momentas: reaktoriai aušinami Neries vandeniu. Mūsų visi vandens ištekliai yra giluminiai, o visa tai tekės per Vilnių. Ketvirta: turime žinių apie įtrūkusį reaktoriaus korpusą – patys baltarusiai išsigando. Ir mes teisiškai, įstatymiškaipadarėme, kad ta elektra nepatektų į Lietuvą. Jei kas nors ten atsitiks, mes turėsime evakuoti 600 tūkst. guyventojų.

– Gal norit pasakyt, kad baltarusiai tokie kvaili? Jie nesupranta, „koki probliema sau stato“? –  su akcentu kalbėjo adomynietė.

Ją domino ir Premjero nuomonė, ar Rusija irgi kvaila?

– Mano nuomone čia yra biški politika, – su savo nuomone liko adomynietė.

– Čia – ne „biški politika“. Tai mūsų saugumo klausimas. Tai geopolitika, spaudimas Lietuvai, – kalbėjo Premjeras.

 

Premjeras: „Jei bus galimybė…”

Tik susitikimo pabaigoje adomyniečiai užsiminė: Adomynė, pripažinta 2019 metų mažąja Panevėžio apskrities kultūros sostine; ar ji gali tikėtis kitoms sostinėms iki šiol skirstytų lėšų?

– Ponas Jonai, duokit Adomynei 50 tūkstančių, – į Seimo narį kreipėsi Premjeras.

Seimo narys J. Jarutis teatrališkai atidengė švarko vidinę kišenę – kodėl gi ne?!

Draugiškai dalykiškoje aplinkoje premjeras kalbėjo:

 – Prieš šį vizitą buvo atsiųstos problemos dėl dvaro restauracijos; nieko nepažadu; grįšim, įvertinsim, jei bus galimybė, mes jums pranešim.

Premjeras S. Skvernelis pasirašė Adomynės dvaro lankytojų knygoje; Adomynės bendruomenei padovanojo trispalvę, jauniausiai renginio dalyvei – Šimonių seniūnijos seniūno Gintauto Černiaus 11-metei dukrai Aidai – Vyčio ženklelį.

O tada svečiai apžiūrėjo dvarą ir sėdo valgyti pagrabinių bandelių.

 

 

temainfo.lt

Ritos Briedienės nuotraukos