Meras Dainius Bardauskas: „Noriu, kad kupiškėnus džiugintų kokybiški reginiai“

Kupiškio rajono meras Dainius Bardauskas
temainfo.lt archyvo nuotr.

Šiemet – kaip niekad – Kupiškis džiugins ir vilios renginiais. Apie juos ir kalbėjome su Kupiškio rajono meru Dainiumi Bardausku.


– Jūsų iniciatyva rajone gimsta naujų kultūros ir sporto renginių. Jūs stengėtės, kad Kupiškis turėtų savo festivalį, ir gimė „Stichijos”. Kodėl Jums svarbu garsinti Kupiškį renginiais?

– Noriu, kad kupiškėnus džiugintų kokybiški renginiai, kad patį Kupiškį atrastų, pažintų ir pamiltų kaimyninių rajonų gyventojai, o ir visa Lietuva. Tegu važiuoja čia žmonės praleisti laiko, pamato, koks gražus mūsų Kupiškis, vis labiau atsinaujinantis, besipuošiantis. Kovo 11-oji parodė, jog Kupiškis moka švęsti: net nustebino tokia didžiulė žmonių gausa. Beje, technikos paradu šventę papuošę klubai „35 coliai“ ir „Kupiškio auto-moto sportas“ balandžio 25 d. 15 val. kviečia į labai įdomų renginį. „Auto-moto“ klubas kartu su Savivaldybe Žemės ūkio ir bendruomenių skyriaus salėje rengia seminarą „Saugios automobilių ir motociklų sporto varžybos“. Seminarą ves Lietuvos automobilių sporto federacijos techninių reikalų komiteto pirmininkas Egidijus Janavičius, puikus šios srities žinovas, dvejus metus dirbęs Benedikto Vanago, vėliau – Vaidoto Žalos mechaniku Dakaro ralio lenktynėse.

Pranešimus skaitys Federacijos projektų vadovas Tadas Vasiliauskas, saugaus varžybų organizavimo komiteto atstovas Remigijus Bilevičius ir kiti. Į seminarą yra pakviesti Rokiškio, Biržų, Pasvalio, Pakruojo, Panevėžio miesto ir rajono, Joniškio ir, žinoma, Kupiškio rajonų merai, Savivaldybių administracijos direktoriai, policijos komisariatų viršininkai.

Birželio 28–30 dienomis Uoginiuose vyks Lietuvos automobilių sporto pravažumo čempionatas bei  Europos šiaurės šalių (NEZ) čempionato etapas. Dalyvaus latviai, estai, Baltarusijos ir Rusijos sportininkai. Laukiama ir skandinavų.

Beje, liepos 14 d. pirmą kartą Kupiškyje vyks Lietuvos automobilių slalomo čempionato etapas.


– Apibūdinkite balandžio 30-osios karinį renginį.

– Krašto apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos 5-oji rinktinė Kupiškį pasirinko minėti 28 metų įkūrimo sukaktį. Renginys 13 val. prasidės Mišiomis Kristaus žengimo į dangų bažnyčioje. Po jų – eisena į generolo Jono Černiaus aikštę. Čia bus iškilminga rikiuotė, Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendo koncertas, ginklų, technikos paroda, kareiviška košė.
Visus labai kviečiu dalyvauti renginyje.
Svarstomas ir siurprizas ore. Bet apie jį kalbėti dar anksti – laukiama NATO vadovybės sprendimų.
Beje,  tai – ne vienintelis šių metų karinis renginys Kupiškyje.


– Kokie dar kariniai veiksmai laukia kupiškėnų?

– Birželio 29–30 dienomis Kupiškio marių Uošvės liežuvio saloje vyks XXIX Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) sporto žaidynės. Jose kartu su lietuviais varžysis Latvijos ir Estijos karių savanorių komandos. 
1991-ųjų liepos 4–5 dienomis Vilniaus Vingio parke vyko pirmos tokios žaidynės. Tai buvo ir sportinis renginys, ir politinė pasipriešinimo sovietiniams okupantams akcija. Nuo to laiko žaidynės kasmet rengiamos vis kitame Lietuvos mieste. Kaip teigia kariai, jos tapo svarbia Savanorių pajėgų gyvenimo dalimi, skatina ne tik karių fizinį pasirengimą, sportinę veiklą, bet ir karių savanorių tarpusavio bendradarbiavimą. 
Šių metų žaidynes organizuos KASP Vyčio apygardos 5-oji rinktinė – būtent jai pernai Alytuje garbingai buvo perduota žaidynių vėliava.
Šiemet Savanorių pajėgų XXIX žaidynėms pasirinktas Kupiškis. Kariai varžysis tradicinėse varžybose „Žvalgo takas“, „Karinis biatlonas“ bei krepšinio 3×3, savanorių galiūnų, karinės penkiakovės, svarsčių kilnojimo, granatų svaidymo rinktinių vadovybės kovinio šaudymo rungtyse.
Renginys atviras visuomenei. Man smagu, kad kupiškėnai, o ir kaimyninių rajonų žmonės galės stebėti sportines karių kovas, gėrėtis jomis, gyvai pajusti kovinę dvasią.


– Gegužės pabaigoje – skapiškėnų trijų dienų tradicinis teatrų festivalis „Pienių medus“? Kuo ypatingas šiųmetis, skirtas vaikų ir jaunimo teatrinei išmonei?

Akimirka iš 2015 m. festivalio „Pienių medus”
temainfo.lt archyvo nuotr.

– Ir tuo, kad tai senų tradicijų festivalis, ir tuo, kad į festivalį atvyksta iš Skapiškio kilęs režisierius  Agnius Jankevičius, atvešiantis Kauno kamerinio teatro spektaklį  „Mari Kardona“.

Gegužės 31–birželio 2 dienomis vyksiančiame festivalyje vaidins Skapiškio, Ignalinos, Vilniaus, Telšių, Kretingos, Danijos, Latvijos, Islandijos ir, galbūt, Suomijos bei Švedijos teatralai.
Man ir pačiam visada miela sugrįžto į jaukų teatrinį Skapiškį.
Beje, gegužės pradžioje minėsime ir Šv. Florijono ugniagesių ir gelbėtojų profesinę dieną. Dėliojame renginio scenarijų, planuojame ugniagesių rikiuotę, teiksiu padėkas Kupiškio rajono savivaldybės Priešgaisrinės tarnybos ugniagesiams.


– O jau tada Kupiškio mariose – motorlaivių čempionatas…

– Taip.  Birželio 22 d. Kupiškio mariose vyks Baltijos šalių motorlaivių čempionatas. Džiugu, kad didžiuliai projektai keliasi į Kupiškį. 
Žadama, jog skirtingose klasėse dalyvaus apie 50 sportininkų – nuo vaikų GT15 iki suaugusių klasės F2. Čempionate dalyvaus ir 2018-ųjų F2 klasės Europos čempionas bei tų pačių metų F2 klasės Pasaulio čempionato bronzos medalio laimėtojas Edgaras Riabko.
2017 m. į Kupiškį rinkosi Formulės 2 Europos ir Formulės 4 pasaulio čempionatų pilotai. Pasigėrėti šio ekstremalaus sporto reginiu į Kupiškį važiavo ir aplinkinių rajonų gyventojai. Nusprendėme: tegu šis renginys vėl džiugins kupiškėnus bei jų svečius. 
Labai tikėtina, kad po šio renginio saloje kursime Joninių laužą.


– Ar daug šis čempionatas kainuos Savivaldybei?

– Ne. Savivaldybei kainuos tik parengti vietą sportininkų palapinių miesteliui. O jį jau nors ir šiandien galima statyti.


– 2017-aisiais į vandens formulės F2 renginius viliojo ir tuo pat metu vykęs „Stichijų“ festivalis. Kuo nustebins šiųmetės „Stichijos“?

– Šių metų „Stichijų“ koncepcija – žmogaus gyvenimo tarpsniai. Šis festivalis, šiemet vyksiantis liepos 6 d., jau yra sukūręs ir mielų tradicijų: jis vėl vyks Uošvės liežuvio saloje, vyraus tos pačios gamtos stichijos – Vanduo, Oras, Ugnis ir Žemė; visa sala vėl bus suskirstyta į atskiras dalis, kuriose menininkai atspindės minėtas stichijas. Čia vyks ir skirtingų žanrų muzikos koncertai, veiks kūrybos dirbtuvės, vystysis meniniai procesai… 
Vakarinė programa prasidės penktojoje – centrinėje – zonoje, kur susitiks visos keturios stichijos. Koncertuos Vokietijos disko grupė „Saragossa Band“, Lietuvos hiphopo muzikos grupė G&G Sindikatas, alternatyviosios muzikos grupė „ba.“ ir dainininkas Gytis Paškevičius.
Labai noriu priminti, kad bilietus į „Stichijų“ festivalį jau reikėtų pirkti dabar, kol kainuoja apie 10 Eur. Artėjant festivalio dienai jie brangs beveik dvigubai. Perkantieji bilietus Kupiškio kasoje, turėtų žinoti: nuolaidos taikomos senjorams, žmonėms su negalia, daugiavaikėms šeimoms. Beje, vaikai iki 10 metų įleidžiami nemokamai.

Tądien 21 val. – kurioje Kupiškio salos vietoje bebūtume! – rinksimės giedoti Lietuvos himno. Sutemus dangų nušvies fejerverkai.


– Ar nepersipins rugpjūčio renginiai?

– Manau, kad jie tik papildys vienas kitą. Rugpjūčio 3 d. Lietuvos triatlono federacija Kupiškyje planuoja Lietuvos atvirą triatlono sprinto čempionatą „Baltic cup 2019“.

Baikerių klubas „IronX MC“ pirmą kartą „Iron Butt Rally“ surengė 2013 m., jo startas buvo duotas Kupiškyje.
temainfo.lt archyvo nuotr.

Rugpjūčio 2–4 dienomis į Uošvės liežuvio salą pakvies Kupiškio jaunimo centras ir baikerių klubas „IronX MC“.  Iš salos prasidės ir žymusis „Iron Butt Rally“. Trimis maršrutais – 1 600 km, 2 500 km ir 2 000 mylių – ralis nusidrieks iki Austrijos. Ne veltui šis renginys vadinamas „Geležinio užpakalio raliu“.

Taisyklės neleidžia siekti greičio rekordo: 1 000 mylių arba 1 600 km įveikiama per 24 val. Jei atstumas įveikiamas greičiau, vadinasi, važiavimo greičio vidurkis siekė apie 100 km – baikeris aiškiai viršijo greitį ir jo važiavimas neįskaitomas. Įveikti atstumą pavyksta ne visiems. Įdomu tai, kad baikerių klubas „IronX MC“ pirmą kartą „Iron Butt Rally“ surengė 2013 m., jo startas buvo duotas Kupiškyje. Ir štai renginys vėl grįžta į mūsų miestą. Įspūdingas jo akcentas – baikelių kolona iš „Maximos“ aikštelės Gedimino gatve judės į Uošvės liežuvį. Čia vyks įvairių renginių: motociklų estafetė, motociklo konstravimas, tinklinio varžybos, koncertai.


– Ar šiemet užsuks į Kupiškį ralis „Aplink Lietuvą“?

– Neaplenks Kupiškio ir šis renginys: rugsėjo 13 d. Kauno Rotušės aikštėje startuos ralis „Aplink Lietuvą 2019“ Prezidentės taurei laimėti. Pakeliui į finišą, numatytą rugsėjo 15 d. sostinės Simono Daukanto aikštėje, ralis užsuks ir į Kupiškį: čia bus siekiama Kupiškio rajono mero taurės. Pas mus planuojama surengti antros ralio dienos – rugsėjo 14-osios – užbaigtuves.
Tarp šių didžiųjų rengininių, be abejo, kvies Uoginių techninio sporto trasa, valstybinių ir kalendorinių švenčių minėjimai ir renginiai. 
Balandis kvietė į „Pasaulinę kultūros dieną“: išdalinome nominacijas „Už nuopelnus Kupiškio krašto kultūrai“. Pasveikinome moterų vokalinį ansamblį „Versmė“, pelniusį „Aukso paukštę“. 
Šventės sutelkia žmones. Džiaugiuosi, kad mes, kupiškėnai, daromės vis labiau pastebimi ir patrauklūs, išmokome reklamuoti savo kraštą ir renginius.


Kalbėjosi Rita Briedienė

Užsk. nr. A19-13