Manoma, jog protesto akcija suvienijo žemdirbius

Rokiškėnų kolonoje – ketvirtadalis kamajiškių

Rokiškio rajono Kamajų seniūnijos ūkininkai iš pradžių suvažiavo į miestelio Antano Strazdo aikštę. Dar praėjusią savaitę jie skaičiavo, kad Rokiškio rajono ūkininkų protesto kolonoje rikiuosis tik penki kamajiškių traktoriai, vis dėlto atriedėjo jų 22. Ūkininkas Stasys Šeškas ant platformos užkėlė net savo senutėlį vikšrinį „T 75“ su visais plūgais.
Pajudėjo visi Rokiškio link. Iki rajono centro – 18 km.
Anot Lietuvos nederlingų žemių naudotojų asociacijos (LNŽNA) Rokiškio skyriaus pirmininko, Kalvių kaimo ūkininko, neariminės žemdirbystės puoselėtojo Jono Venslovo, didinami mokesčiai – tik viena protesto priežasčių.
– Ūkininkai išgyvena spaudos, valdžios formuojamą neigiamą požiūrį į dirbančiuosius žemės ūkyje. Nors pavyzdžiai rodo, kad šios institucijos menkai domisi kaimo gyvenimu. Ką daryti kaimo žmogui, kuriam už pieno litrą mokama 12–14 centų? Gėdytis sunkaus gyvenimo? Niekuo negalime įtakoti ir kitos produkcijos supirkimo kainų. O juk žemdirbiai yra didžiausi šalies darbdaviai. Ne tik savo ūkyje jie kuria darbo vietas. Jie garantuoja ir žemės ūkio produkcijos perdirbėjų, prekybininkų verslą. Teigiama, kad importuojame tik apie 60 proc. kiaulienos. Tuoj visai nebeturėsime lietuviškos produkcijos. Kam Lietuvoje reikia neturtingų ar visai ištuštėjusių, išsivaikščiojusių kaimų? Spaudai? Valdžiai? – temainfo.lt kalbėjo Kalvių kaimo žemdirbys.
Kamajų seniūnijos ūkininkai įsiliejo į bendrą rajono devynių seniūnijų 81 traktoriaus koloną, suformuodami jos ketvirtadalį.
– Mes mokame susitelkti. Jei reiks, tęsime protestą, – sakė J. Veslovas.


Anykštėnai pranoko savo pačių lūkesčius

– Kaip pavyko vakarykščio protesto akcija? – teiravomės Anykščių ūkininkų sąjungos vadovo, Kavarsko seniūnijoje avininkystės verslą vystančio Žilvino Augustinavičiaus.
– Pranoko lūkesčius: registravome 60 traktorių, o suvažiavo jų 87. Viskas praėjo be jokių incidentų. Tačiau labiausiai džiugina atsiradęs žemdirbių vieningumas. Anykščių rajono ūkininkų sąjunga jungia 88 narius, o pusė kolonos dalyvių – ne Sąjungos nariai: rajono žemdirbiai atsiliepė į protesto akciją, matyt, trūko kantrybė.
– Kreipimesi į valdžios institucijas ir visuomenę žemdirbiai konstatuoja ir vertina 12 punktų, dėl kurių blogėja jų situacija ir dėl ko rengiamos protesto akcijos. Tai politikų klaidos derybose su ES dėl teisingo, sąžiningo rėmimo, sąlygojančio diskriminaciją ES rinkoje, tendencingas formavimas neigiamo požiūrio į dirbančiuosius žemės ūkyje žiniasklaidos priemonėse ir valdžios institucijose, žemdirbių akistata su klimato kaitos padariniais, žemės ūkio produktų supirkimo kainų mažėjimas didinant reikalavimus ir atveriant ES rinkas žemės ūkio produktų importui iš trečiųjų šalių… Kurį punktą vertintumėte svarbiausiu?
– Jie visi svarbūs. Situacija susiformavo iš jų visumos. Neatsitiktinai tiek žemdirbių suvažiavo dalyvauti protesto akcijoje. Iš viso Lietuvos miestų gatvėmis važiavo apie 5 tūkst. traktorių.
֪– Ar Anykščių rajono savivaldybės valdžia kažkaip sureagavo į žemdirbių protestą?
– Išlydėti mūsų atvyko vicemeras Dainius Žiogelis, Žemės ūkio skyriaus vedėjas Virmantas Velikonis.
– Ar jautėte visuomenės palaikymą?
– Žmonės mums mojo, filmavo koloną, fotografavo mus. Jautėme nuotaikos iškilmingumą.
– Ar tikrai miršta Lietuvos kaimas?
– Jaunam žmogui jau nebėra jokios galimybės kurtis kaime. Daugelyje šalių jaunas žmogus gali imti paskolą ir įsigyti ūkį. Mūsų šalyje toks variantas neįmanomas. Pats patyriau, kaip sunku gauti paskolą ūkio plėtrai. Mums belieka galingi kaimynai arba koncernai. Supirkę mūsų žemes, jie gyvens ne čia, jiems tikrai nerūpės nei kaimo infrastruktūros gerinimas, nei vietos žmogaus gyvenimas. O didėjantys akcizai ar mokesčiai mus tik skurdins. Padidėjus mokesčiams verslas, bankai gali didinti produkcijos kainas. Ar žemdirbys gali branginti savo išaugintą produkciją? Valdžios jam uždėti mokesčiai tiesiogiai didina ūkio sąnaudas, stumia į sunkesnę situaciją.
– Kaip jūsų ūkis pajustų padidėjusius mokesčius?
– Jei lengvatos dyzelinui būtų sumažintos tiek, kiek siūlė Prezidentas, tai vien dėl to mano ūkis prarastų 3,5 tūkst. eurų per metus. O juk dar yra ir daugiau planų, skaudinančių ūkininkus.
– Kokie kiti protesto žingsniai?
– Lauksime valdžios reakcijos, mūsų Organizacinio komiteto siūlymų. Į Vilnių keliaujančiųjų tikrai bus.


Rita Briedienė
Donato Dardos ir Rasos Venslovienės nuotraukos