Kvietinių kaimo žuvivaisos gamykla – Vizgiūnų prototipas

 

Birželio 30 d. Klaipėdos rajono Kvietinių kaime buvo atidaryta viena didžiausių Lietuvoje žuvų auginimo uždarose akvakultūros sistemose gamykla. Įmonė suprojektuota pagal naujausias technologijas, panaudojus Europos Sąjungos paramą.

Investicijos į šią įmonę siekia 1 mln. eurų; 60 proc. projekto vertės finansavo Europos Sąjunga, likusi dalis  akcininkų lėšos.

Pagrindinis UAB „Nortomas“ akcininkas yra Latvijos pilietis Sergejs Tračuks. Verslininkas yra didžiausios ir moderniausios Latvijos akvakultūros kompanijos SIA „Mottra“ savininkas. Dalis UAB „Nortomas” akcijų priklausė praėjusią savaitę lėktuvo avarijoje žuvusiam buvusiam Finansų viceministrui Vytautui Galvonui. Trečiasis bendrovės akcininkas yra Algirdas Cegelskas.

 Į UAB “Nortomas” iškilmingą atidarymo ceremoniją atvyko Žemės ūkio ministerijos, mokslo,  verslo ir žiniasklaidos institucijų atstovai, Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas bei verslininkų partneriai iš Latvijos.

Pirminiai įmonės planai buvo auginti dviejų rūšių žuvis  upėtakius ir eršketus, tačiau dėl didelės konkurencijos rinkoje upėtakių atsisakyta. Uždaruose betono baseinuose, kuriuose įrengtos moderniausios vandens valymo sistemos, bus auginami eršketai. Pirmus metus planuojama jų išauginti iki 15, vėliau  po 30 t.

Užauginta žuvis bus vežama į Latvijos gamyklą. Čia bus išgaunami aukščiausios kokybės ikrai, iš vienos žuvies apie 10-15 proc. Kilogramas juodųjų eršketų ikrų didmeninėje rinkoje kainuoja apie 1000 eurų.

Latvijos įmonės SIA „Mottra“ prekinis ženklas jau žinomas visame pasaulyje. Juoduosius eršketų ikrus įmonė eksportuoja į JAV, Japoniją, Jungtinę Karalystę, kitas šalis. Latvijoje pagamintus ikrus valgo net ir Anglijos karališkoji šeima.

Tokio tipo gamyklą planuojama atidaryti ir Kupiškyje, buvusiame Vizgiūnų karjere.

 

Aidas Gurskus

Autoriaus nuotr.