Kūrėja N.I Davainė: „Vertinu tik savo pačios pajautimu”

Nijolė Ida Davainė. Asmeninio archyvo nuotr.

Rugpjūčio 8-9 dienomis Anykščių menų inkubatoriaus rezidentė Nijolė Ida Davainė dalyvavo netoli Rygos po atviru dangumi įsikūrusio Latvijos etnografinio muziejus, panašaus į mūsų Rumšiškes, Šiuolaikinio meno amatų festivalyje. Jis rengiamas jau penktą kartą ir bando tapti kitokiu, nei birželio mėnesį čia pat vykstanti tradicinė latvių liaudies amatų šventė.

Siekdamas išskirtinumo ir įvairovės Šiuolaikinio meno amatų festivalis ieško meistrų, dirbančių naujomis technologijomis, bet aukštos kokybės gaminiais nepretenduojančių į tautinį paveldą. Šiemet pirmą kartą į jį kvietimus gavo Lietuvos ir Estijos meistrai; lietuvių buvo pakviesta 10, estų –17. Iki tol šis renginys būdavęs išskirtinai nacionalinis.

Anykštietės rankines latviai pastebėjo Vilniaus pavasarinėje Kaziuko mugėje ir pakvietė dailininkę į festivalį viešnios teisėmis.

– Buvau girdėjusi apie šį latvių renginį; šiek tiek rūpėjo į jį pakliūti, pamatyti festivalį iš vidaus, suvokti jo charakterį, – temainfo.lt sakė N.I.Davainė.

Menininkė, vis dėlto, neprasitarė, kad festivalis jai būtų labai patikęs. Jo organizatoriams dar nepavyksta pritraukti pirkėjo, pasirengusio įsigyti aukštos kokybės vienetinių gaminių, arba tokių pirkėjų festivalyje labai nedaug; kol kas čia dairomasi pigesnių dalykų.

Odinių rankinių kūrėjai ir gamintojai N.I. Davainei kūrybos erdvę ir priemones suteikė Anykščių menų inkubatorius. Iš čia po truputį plaukė ir reklama.

– Reklamuoti inkubatorių ar rezidentų gaminius neturime nė cento, todėl mums svarbus kiekvienas lankytojas; esu ekonomistė ir žinau, kad vienas pozityvus klientas atves septynis kitus, – sakė Anykščių menų inkubatoriaus direktorė Daiva Perevičienė.

2014 m. balandį duris atvėręs inkubatorius pernai per septynis mėnesius sulaukė 4080 lankytojų. Žinią apie originalias, vienetinio pavyzdžio rankines skleidė ir žiniasklaidos priemonės, socialiniai tinklai.

– Reklamos stokos nejaučiu. Moterys apie mane sužino net paprasčiausiu būdu: prieina prie dėvinčiosios mano gaminį ir klausia, kur jis įsigytas,  – teigė N.I.Davainė.

Dailininkės gaminiai tampa atpažįstami, vardas vis labiau įstringa visuomenėje; vakarėlio pokalbyje mažiau keistas atrodysi pasakęs, jog tau nelabai patinka N.I. Davainės kūrinių lakoniškumas, neperkrautas dizainas, negu prisipažintum visai nežinąs šios kūrėjos.

Taikomasis, funkcionalus menas visada buvo ir liks prestižo detalė. Nepigi ir geidžiama, kartais iššaukianti ir beveik visada pralenkianti madą. Tam neužtenka dailininko talento, kūrybinio kruopštumo, patirties; čia savo reikalavimus dar kelia patrauklus patogumas.

– Perku labai įdomią odą, nedideliais kiekiais, kad nenusibostų. Savo pačios išbandytų formų gaminį kuriu tik sau, jo funkcionalumą ir simetrijas vertinu tik savo pačios pajautimu ir skoniu, pati atrenku nuotraukas ir darau jų spaudus ant drobės… Sprendimas šį gaminį siūlyti rinkai ateina vėliau,– temainfo.lt sakė N.I.Davainė.

Dailininkės šeima jau 14 metų gyvena Anykščiuose. Šis kraštas tapo kasdiene – kūrybos kančios ir polėkio, vertės pažinimo ir savo vardo palydų į žmones – patirtimi. Žvelgdamas į tai iš pašalės nė nebežinai, ar Anykščių menų inkubatorius garsina N.I. Davainės rankines, ar jos kūryba menų studiją daro vis žinomesnę.

 

Rita Briedienė

Emilijos Briedytės nuotraukos

 

[gallery_box]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/08/2015_n_i_davaine_rankines_2.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/08/2015_n_i_davaine_rankines_3.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/08/2015_n_i_davaine_rankines_4.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/08/2015_n_i_davaine_rankines_5.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/08/2015_n_i_davaine_rankines_6.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/08/2015_n_i_davaine_rankines_7.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/08/2015_n_i_davaine_rankines_8.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/08/2015_n_i_davaine_rankines_9.jpg” descr=”” title=””]
[/gallery_box]