Kur dingo Kupiškio marių vėžiai?

Dėl to, kad Kupiškio mariose išnyko vėžiai, nusiminęs ne tik Turizmo ir verslo informacijos centro (TVIC) direktorius Paulius Pranckūnas, jau kelerius metus rengiantis Respublikines vėžių gaudymo ir virimo varžybas, bet ir konkursuose nedalyvaujantys žvejai.

– Gamtos apsaugos inspektoriai gali drąsiai teigti, kad tuo laiku, kai buvo draudžiama vėžius gaudyti, kupiškėnai nečiupinėjo nė vieno – šiemet jų nėra. Ir nuo liepos 15-sios iki spalio, kuomet tęsiasi šių padarų gaudymo sezonas, nematysim jų, – dėstė žvejas Alvydas, puikiai išmanantis ir gamtosaugos, ir brakonieriavimo reikalus.

Kupiškio mariose vėžiai labai smarkiai ėmė veistis 2006-2007 m. Paisydami ir nepaisydami žvejybos taisyklių, kupiškėnai „padarų”  nešė kibirais. Tada irgi niekas negalėjo pasakyti, kodėl jų čia tiek daug: vieni aiškino, kad vėžiams veistis labai tinka švarus marių vanduo, be to, jokios pramonės neteršiamuose vandenyse veisiasi ir kitokia žuvis, todėl vėžiams sotu maisto; kiti teigė, kad kaip tik kažkas kažką leidžia į marias, ir nuo to kažko vėžiai eina iš proto, dauginasi.

– Vienas čia toks aiškino, kad vėžiai iššalo. Kupiškio marios – ne koks tau užpelkėjimas; tai užtvenkta upė. Negali vėžiai iššalti tekančiame vandenyje: Lėvuo savo gyvūniją ir augmeniją sočiai maitina deguonimi. Imtų dusti vėžiai, dustų lydekos, ešeriai, karpiai, kuojos, starkiai. Visokio „bieso” čia yra: net šamų ir vėgėlių. Praėjusią žiemą nė karto nebuvo užšalusi vandens permetimo užtvanka: kitomis žiemomis tekdavo nuo „kubilo” šonų ledą daužyt, o šiemet tekėjo vanduo nevaržomas, – įdomių dalykų pasakojo Alvydas.

Paklaustas, kur, vis dėlto, dingo vėžiai, jis atsakė:

– Nežinau.

Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento Kupiškio rajono agentūros vedėja Vita Stančikienė temainfo.lt sakė, jog pastaraisiais metais nebuvo nė vieno marių taršos atvejo.

– Girdėjau ir aš, kad nebėra vėžių, tačiau konkretesnių išvadų neturiu. Kalbama, kad juos galėjo išnaikinti vėžių maras, nebūdingas kitoms žuvims, todėl ir iškrito tik viena marių faunos rūšis, –  sakė V.Stančikienė.

Tokiai minčiai pritaria ir Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininko pavaduotojas Gaudentas Baikauskas.

– Į Kupiškį jau buvo atvykę Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko pavaduotojas medžioklei – beje, kilęs iš Skapiškio – Eugenijus Tijušas bei Lietuvos zoologas ichtiologas, biomedicinos mokslų daktaras Egidijus Bukelskis. Jie tik patvirtino prielaidą, kad Kupiškio vėžius užkrėtė aistringi vėžių gaudytojai: iš vienų telkinių į kitus permetami bušiai – nesterelizuoti, kartais net saulėje nepadžiovinti– ir užnešė užkratą. Tiesa, jau tada, kai vėžių mariose knibždėjo, šie vyrai sakydavo: „Laukit bėdos. Tokia gausa visada nesilaikys: gamta kokiu nors būdu sureguliuos vėžių populiaciją.” Taip ir atsitiko, – temainfo.ltpasakojo G.Baikauskas.

Ar Kupiškio mariose niekada jų ir nebebus?

Anot gamtosaugininko G.Baikausko, kelerius metus Kupiškio marios buvo donorėmis. Respublikinės vėžių gaudymo ir virimo varžybos dalį laimikio irgi atiduodavo kitiems vandens telkiniams: pernai į Ignalinos ežerus iškeliavo 2 tūkst. vėžių.

– Mažiausiai dvejus metus Kupiškio marios nebus įveisiamos vėžių. Turi išsinaikinti grybelinis užkratas. O jau tada vešime pačius kokybiškiausius lietuviškus plačiažnyplius. Geri ir siauražnypliai. Džiaugiamės, kad mariose nebuvo privisę invazinių žymėtųjų ir rainuotųjų. Pernykštėse Kupiškio varžybose jų nebuvo pagauta nė vieno, nors buvo skaičiuojamas bendras 8 tūkst. vėžių laimikis. Vadinasi, šių piktžolių marios neturi. Beje, vėžių maro invaziniai nebijo, – sakė G.Baikauskas.

Varžybos neatšaukiamos; jos bus liepos 24-25 dienomis; mat jų dalyviai dar yra ir gamtos mylėtojai, mėgėjai didelėmis kompanijomis pabūti kartu.

– O gal kaip tik gerai bus per varžybas? – spėlioja TVIC direktorius P.Pranckūnas.

 

Rita Aukščionytė

temainfo.lt nuotraukų arhcyvas