Kupiškyje – svečiai iš Vašingtono

Svečius sutiko Kupiškio turizmo ir verslo informacijos centro direktorė Vaida Laučinavičė

Lydimi gido profesionalo Chaimo Bargmano, holokausto istorijos tyrinėtojo, vakar, rugsėjo 24 d., į Kupiškį atvyko ir dvi dienas čia viešės JAV piliečiai sutuoktiniai Sheldonas ir Jenet Wilkison Schwartzai.

– Pirmos į Ameriką atvykusiųjų kartos stengiasi save įteisinti ir įprasminti amerikiečiais. Jų palikuonims tampa ir patrauklu, ir svarbu ieškoti savo šaknų, – susitikime su Kupiškio rajono meru Dainiumi Bardausku kalbėjo S. Schwartzas.

Jo senelė gyveno Kuprozeke. Mūsų klausai jau nelabai ką sakantis pavadinimas, tačiau moteris dažnai minėdavusi Kupiškį, o jos brolis Pinkesas Melamedas, gimęs 1890 m., gyveno Biržuose, trejus metus tarnavo Lietuvos kariuomenėje. Vadinasi, Kuprozekas – tikrai Lietuva. Išgirdusiems šią istoriją beliko daryti išvadą, kad pono Schwartzo močiutė gyveno Kupreliškyje, maždaug pusiaukelėje tarp Kupiškio ir Biržų.

S. Schwartzas – atsargos karininkas, diplomatas. Jo žmonos Jenet Wilkinson giminė savo gyvenimą Amerikoje skaičiuoja jau 400 metų. Maždaug prieš tiek laiko jos protėvių atšaka čia nutįsta iš Bulgarijos. Šiuo metu Sheldono ir Jenet Wilkison Schwartzų šeima gyvena Vašingtone.

J. Wilkison Schwartz, meras D. Bardauskas, S. Schwartzas ir Ch. Bargmanas

Svečius ir rajono šeimininką D. Bardauską lydėjo gera nuotaika.

Meras D. Bardauskas papasakojo apie rajono Savivaldybės projektą – Nochemo Šmidto malūne įrengti muziejų. Projekto vertė – apie 50 tūkst. eurų.

Svečiams meras padovanojo kupiškėniškų suvenyrų, rajono bitininkų medaus.

Amerikiečiai susipažino su Kupiškiu, aplankė malūną, sinagogą, žydų kapus. Užsuko jie ir į Kupiškio etnografijos muziejų, čia pat įsikūrusį Kupiškio turizmo ir verslo informacijos centrą, pabuvojo Skapiškyje ir, lydimi Skapiškio bibliotekininkės Romos Bugailiškienės bei seniūno Valdo Juškevičiaus, aplankė čionykštes žydų senąsias kapines.

Tarpukariu Skapiškyje gyvenusios 28 žydų šeimos, arba per 80 proc. visų gyventojų. Apie maldininkus, siuvėjus, kepėjus yra likusių žymių, ženklių, prisiminimų. Svečiai čia praleido beveik visa pusdienį.

Amerikiečiai ir jų gidas apsistojo „Jantos” viešbutyje. Rytoj jie tęsia kelionę į „Kuprozeką” ir Biržus.

 

temainfo.lt

Kupiškio turizmo ir verslo informacijos centro bei temainfo.lt nuotraukos