Kupiškyje statomas Panevėžiečių fabrikas įkurtuvių datos nesako net Darbo biržai

Neaiškūs tie patys dalykai
Sklinda kalbos, kad veiklos vis nepradedantis fabrikas Kupiškio Krantinės gatvėje jau parduotas. Tiesa, žmonėms tai labiau įdomu, nei gyvybiškai svarbu: kalbama apie šią įmonę jau treji metai, ir iš tiesų niekas tiksliai nežino, kas čia bus ir kada. Ant statybas juosiančios tvoros vos besilaiko stendas su užrašu „Prekybos paskirties įmonė su gamybos patalpomis.”
Kraštiečių mikrorajono gyventojai apsiprato su mintimi: fabrikas stovės šalia gyvenamųjų namų. Kai kuriais atvejais įstatymai laidžia žmonių neatsiklausti, ir Kupiškio rajono taryba tuo pasinaudojo. Tai liūdino kupiškėnus, stiprino nepasitikėjimą ne tik valdžia, bet ir savimi: rekreacinis plotas prie Kupos neišsaugotas. Žmonėms glostomos galvelės – užtat bus darbo vietų!
Vienos kalbos permuša kitas, o žmonėms tebėra neaiškūs tie patys dalykai: ar tikrai pardavė fabriką, gal kiti planuoja kažką kitą, kada fabrikas atvers duris, kiek priims į darbą žmonių?

 

Senstelėjusios istorijos pradžia
2015 m. kovo 5 d. Kupiškio rajono Taryba neeiliniame posėdyje priėmė sprendimą – leisti merui Jonui Jaručiui ir Panevėžio UAB „Domimaks“ vadovui Ruslanui Mikolaičiui pasirašyti investicijų sutartį. Tų pačių metų balandžio 13 d. ji buvo pasirašyta.
„Jau šią vasarą įmonės išnuomotame sklype Krantinės gatvėje bus pradėtos 5 tūkst. kv. m minkštų baldų fabriko statybos, kurios, tikimasi, ims sėkmingai veikti 2016 m. pradžioje. Fabrike planuojama įsteigti apie 150 darbo vietų (2 pamainos). Paraleliai projektuojamas ir antrasis gamybos kompleksas A. Purėno gatvėje, tačiau jo statybos turėtų prasidėti po to, kai įsibėgės pirmojo fabriko veikla”, – skelbė tuomet rajono Savivaldybė, rajono biudžetą įpareigojusi beveik už puse milijono litų pakloti komunikacijų, nutiesti įvažiavimus, išardyti pėsčiųjų taką ir pastatyti naują – paruošti vietą UAB „Domimaks” verslui.
Savivaldybės administracijos direktoriumi tuo metu dirbo Žilvinas Aukštikalnis.

 

Savivaldybė įsipareigojimus įvykdė
Šios kadencijos rajono Savivaldybės administracijai, vadovaujamai Mariaus Mališausko, pavyko šį – apie 122 000 Eur vertės – įsipareigojimą įgyvendinti: užduotis atlikta pasitelkus Europos Sąjungos investicijas.
„Kupiškio savivaldybė ne tik sutvarkė bei miestiečių reikmėms pritaikė apleistą teritoriją pačiame miesto centre, bet ir sugebėjo į ją pritraukti 150 darbo vietų mieste sukūrusią minkštų baldų gamybos ir prekybos įmonę“, – 2017-ųjų birželį apie projektą patraukliai rašė esinvesticijos.lt
Žmonės mato – fabrikas neveikia. Buvo kalbų, kad jį atidarys rugpjūtį. Rugpjūtį kalbėta, kad spalį… Kupiškėnai tarpusavyje pakalba, jog valdžia, lėšas nukreipusi privačiam verslui, kelerius metus bent kartą per mėnesį turėtų informuoti gyventojus, kaip savivaldai atsipirko investicijos, kaip verslas vykdo sutartinius įsipareigojimus.

 

Keletas klausimų fabriko vadovams
Praėjusių metų gruodžio 21 d. ieškodami R. Mikolaičio paskambinome UAB „Dominari” administratorei. Su vadovu pakalbėti nepavyko; jam raštu išsiuntėme keletą klausimų.

– Skaitytojai atakuoja: kada Kupiškyje atsidarys „Domimaks”? Bet pirmiausia, turbūt, turėtume išsiaiškinti kupiškėnišką gandą, neva, „Domimaks” statinys parduodamas. Ar tai tiesa?
– Ar planai išlieka tie patys – čia bus baldų gamybos įmonė?
– Statybų stendas informuoja, jog tai – prekybos įmonė su gamybinėmis patalpomis. Kokios veiklos bus daugiau – prekybinės ar gamybinės?
– Prekiausite „Domimaks” baldais, ar čia bus jų įvairovė?
– Prie pastato kupiškėnai mato daug technikos – darbai neabejotinai vyksta. Gal samdote darbui ir kupiškėnus?
– Ar jau kreipiasi žmonės dėl darbo pačioje įmonėje – staliai, baldžiai, pardavėjai?
– Taigi kada Domimaks pakvies kupiškėnus į įkurtuves?
Greitai atsakymų niekas nežadėjo: artėjo šventės – Kūčios, Kalėdos, Naujieji metai, Trys karaliai – užtruks. Dabar artėja Velykos…

 

Tie patys klausimai – Savivaldybei
R. Mykolaičiui parengtus klausimus išsiuntėme Kupiškio rajono savivaldybės administracijos direktoriui Mariui Mališauskui; teiravomės, gal į kurį nors šių klausimų galėtų atsakyti Kupiškio rajono savivaldybė.
„Negalėtume atsakyti, nes nesprendžiame nė vieno klausimais norimo išsiaiškinti dalyko”, – parašė direktorius M. Mališauskas.
Laimėti savivaldos rinkimai valdžią įpareigoja spręsti kai kuriuos klausimais norimus išsiaiškinti dalykus. Kas dar galėtų pakloti tokius pinigus po žeme ir nieko nebespręsti? Gal iš tiesų nėra jokios sutarties, arba joje nenumatytos sąlygos, įsipareigojimai, datos? 
Kupiškėnams nemaloni visuotina šalies nuomonė apie tai, kad jie bijo valdžios, kad stokoja bendruomeniškumo. Ar gali būti, kad valdžiai maloni tokia kupiškėnų savijauta?

 

Informacijos stokoja ir Darbo birža, ir Seimo narys
Nenormalu, kad 12 proc. bedarbystę skaičiuojantis Kupiškis neieško fabrike darbo?
Kreipėmės į Darbo biržą sužinoti, ar jau registruojasi žmonės darbui Krantinės gatvės fabrike. Ne, Kupiškio darbo birža neturi prašymo registruoti žmones darbui šioje įmonėje.
„Dėl įmonės atidarymo datos Kupiškyje darbo birža informacijos neturi. Įmonė informacijos šiuo klausimu neteikia”, – temainfo.lt teigė Panevėžio teritorinės darbo biržos Klientų aptarnavimo departamento vyriausioji specialistė Jurgita Grigalionienė.
Ką žino apie fabriką Seimo narys J. Jarutis, dėl jo statybos prieš trejus metus pasirašęs sutartį su „Domimaks”? Jis sakė, nėra tikslumo dėl įkurtuvių, – lyg ir balandį.
– Mano žiniomis, kupiškėnų grupė jau vežiojama į Panevėžį apmokymams, – temainfo.lt sakė J. Jarutis.

 

Rita Briedienė

temainfo.lt nuotr.