Kupiškyje nupjauto dujų vamzdžio link atsivėrė absoliutus dujininkų ir valdžios neatsakingumas

Kai kada dujos bus…

Kupiškio Krantinės mikrorajonas jau trečia diena – be dujų. Žmonių nuotaikų aprašyti, ko gero, nebūtina – ir taip jos aiškios. Gyventojams berūpi, kada bus dujos.
To paties pasiteiravome ir AB „Suskystintos dujos” Kupiškio dujų ūkio vadovo Aliaus Apšegos.
– Kai kada, – atsakė jis.
Vadovas nebuvo nei mandagus, nei santūrus. Jo pasakymu, mažiau žurnalistai trukdytų, greičiau vyktų darbas, o jis pats dabar – ir už vadovą, ir už šaltkalvį, ir už ką tik nori.
– Jūs vienas ir dirbate? – dar šiek tiek patrukdėme A. Apšegą.
– Kaip tai vienas?! Visi sulėkė pagalbon, – atsakė jis tokiu tonu, jog abejonių neliko: dujos kai kada bus.


Kas, po velnių, vyksta?

Vakar, gegužės 23 d., prie Krantinės gatvės dujų rezervuaro sustoję panevėžiečiai dujininkai jungė generatorių, į dujų šachtos vamzdį leido žarną. Jie sakė negalintys komentuoti, ką čia daro, neturi įgaliojimų suteikti informacijos, reikia kreiptis į aukščiau „sėdinčius“…
– Žmonės trys paros – be dujų, o jūs vis dar negalit komentuoti? – trukdėme darbą ratu aplink šachtą sustojusių ir kažko laukiančių dujininkų.
– Visas Krantinės mikrorajono dujų vamzdynas užlietas vandeniu. Atliekame hidraulinį bandymą. Kol kas nežinome, ką daryti… – vis dėlto pakomentavo situacija vienas dujininkų.
Krantinės 8-ojo namo kieme būriavosi žmonės. Staiga iš hidranto prie pat gatvės į abi puses ėmė šniokšti vanduo.
– Kas – po velnių! – vyksta? – tiesiog sunerimo susirinkusieji.
– Aš negaliu komentuoti. Taip įsakyta vadovo, – sakė vyras, apsivilkęs liemenę su užrašu ant nugaros „Kupiškio vandenys“.
Krantinės mikrorajono dalis žmonių gyvena ne tik be dujų, bet ir be karšto vandens; Krantinės g. 10 namo, šalia kurio gegužės 21 d. buvo nupjautas dujų vamzdis, gyventojai džiaugiasi, kad jau turi bent šaltą vandenį. 
Bandėme skambinti į rajono Savivaldybę: rajono meras šiuo metu atostogauja.


Sėdi ant bombos ir nė kiek nesijaudina

Dujos daugiabučiuose ėmė dingti po gaisro minėtame Krantinės g. 10 name: vykdant namo renovacijos darbus buvo pažeistas įvadinis dujotiekis, plykstelėjo ugnis. Iš pradžių dujos dingo aplinkiniuose namuose. Kitą dieną „laimę“ gyventi be ugnies pajuto Krantinės gatvei paralelinės Taikos gatvės gyventojai. Vakar Krantinės g. pabaigoje esančio 21 namo gyventojai temainfo.lt informavo: ir jie nebeturi dujų.

Kai kurių kupiškėnų nuomone, gaisrininkai liepsną turėjo gesinti putomis: į dujotiekio įvadui iškastą duobę bėgęs vanduo ir užtvindė dujų vamzdyną.

Panevėžio apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Kupiškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (PGT) viršininkas Virginijus Greičius į klausimą, ar šiuo atveju teisūs kupiškėnai, atsakė ne tokiu ir trumpu pasakojimu, patvirtinančiu jau senokas rokiškėno, buvusio dujininko Vytauto Masiulio įžvalgas, jog Kupiškis ir Rokiškis sėdi apsižergę AB „Suskystintos dujos“ padėtą bombą ir nė kiek dėl to nesijaudina.

Skubėjo evakuoti žmones

– Šiaip putomis gesinami degūs skysčiai – nafta, benzinas, mazutas, dyzelinas ir t. t. Bet čia situacija buvo kitokia. Į įvykio vietą atvykus pirmosioms ugniagesių pajėgoms atvira liepsna degė dujos iš pažeisto dujų vamzdžio, ugnis tiesiogiai veikė pastato sieną, dėl to lydėsi šiltinimo medžiaga, kuria buvo apšiltintas pastato pamatas. Liepsna siekė antrą gyvenamą aukštą – kilo realus pavojus gaisrui išplisti į šalia esančius butus. Todėl buvo priimtas sprendimas išpurslinta vandens srove gesinti ir aušinti dujų liepsnos kaitinamą pastato sieną bei ta pačia vandens srove sodinti susidariusius dujų garus. Bendrajam pagalbos centrui pranešėme, kad į įvykio vietą skubiai būtų iškviesti dujininkai ir elektros tinklų darbuotojai, kad būtų nutrauktas dujų ir elektros tiekimas į pastatą. Suskystintos dujos, kurios buvo tiekiamos į gyvenamą namą, yra lengvai užsidegančios nuo kibirkščių ir liepsnos, sudaro sprogius mišinius su oru, jų garai sunkesni už orą ir plinta pažeme, kaupiasi žemesnėse ar uždarose vietose – rūsiuose, kolektoriuose. Žinant šias suskystintų dujų savybes turėjome apsaugoti gyvenamojo namo rūsio patalpas ir žemutiniuose aukštuose esančius butus, kad į juos nepatektų dujų garai. Todėl name ir jo teritorijoje dujų analizatoriumi buvo tikrinama, ar nesusidaro sprogi aplinka; priimtas sprendimas evakuoti dviejų daugiabučių namų gyventojus. Iš pažeisto dujotiekio po spaudimu tekėjo degios bei sprogios suskystintos dujos, o esantys dujininkų atstovai negalėjo sustabdyti dujų tekėjimo ir sumažinti slėgio. Jie informavo mus, kad atvyksta dujų avarinė tarnyba. Ji atvyko tik po 1,5 val. ir, jei dujų inžinerinius tinklus administruojantys atstovai būtų operatyviai sureagavę ir sustabdę dujų tekėjimą iš pažeisto vamzdžio, gelbėjimo darbai būtų buvę atlikti žymiai greičiau. Darbus sunkino tai, kad ir elektros tiekimas į pastatą buvo nutrauktas tik po 1.45 val. O 17.30 val. dujininkai sutvarkė pažeistą vamzdį: 17. 50 val. buvo paskelbta vykdomų darbų likvidacija. Esame dėkingi greitosios medicinos pagalbos darbuotojams ir policijos pareigūnams už profesionalią ir operatyvią pagalbą įvykio vietoje. Incidente dirbę pareigūnai padarė viską, kad būtų išvengta dujų sprogimo, kad nenukentėtų žmonės ir būtų išsaugotas jų turtas, – situaciją perteikė Kupiškio PGT viršininkas A. Greičius.


Vėl aliarmas Krantinės mikrorajone

– Vakar, gegužės 23 d.,18.48 val. iš Bendrojo pagalbos centro buvo gautas pranešimas, kad prie Taikos 4 namo esančių suskystintų dujų rezervuaro juntamas stiprus dujų kvapas. Nuvykus ugniagesiams gelbėtojams į įvykio vietą buvo bandoma susisiekti su dujininkais, administruojančiais suskystintų dujų tinklus. Ir tik 21.04 val. teikėsi atsiliepti AB „Suskystintos dujos“ Kupiškio dujų ūkio vadovas. Pasakė: nieko baisaus, vyksta hidraulinis bandymas, sistema užpildyta oru, gyventojai informuoti, dujų nuotėkio negali būti.“ Begaliu pasakyti viena: labai rimtai reikia susirūpinti dujotvarkos sistemos saugumu rajone, – sakė Kupiškio PGT viršininkas V. Greičius.

Kupiškio ir Rokiškio dujotvarkos sistema rūpinasi AB „Suskystintos dujos“ Kupiškio dujų ūkio ir šio ūkio Rokiškio skyriaus (pavadinimo tikslaus taip ir nepavyko rasti) dvi moterys. Šiam kolektyvui vadovauja A. Apšega, mėgstantis sakyti, jog dėl darbuotojų stokos stringa kai kurie darbai…


Apie problemą pradėta kalbėti 2013-aisiais

Taigi 2013 m. buvęs dujininkas V. Masiulis pradėjo varstyti Rokiškio rajono vadovų ir aukščiau „sėdinčių“ duris, pasakoti apie besiformuojančią tragišką situaciją „Suskystintų dujų“ Rokiškio ūkyje. Jau tada jis kalbėjo, jog nebevykdomas joks rezervuarų valymas, nors pagal instrukcijas kapitalinis turėtų būti atliekamas kas keleri metai (pavojų kelia besikaupiančios nuosėdos), daugelio daugiabučių namų įvadų sklendės arba mirtinai surūdijusios, arba visai jų nėra, neatnaujinami vamzdynai, jie nė netikrinami (ties įtrūkimais gali formuotis dujų sankaupos), apleistos, retai šienaujamos rezervuarų teritorijos…

Užtenka pamatyti Krantinės mikrorajono dujų rezervuaro būklę: tvora išsiklaipiusi, rezervuarai caro-maro laikų, iš pradaryto matosi skudurais apkamšyta įranga, teritorija nešienauta…

Tų pačių 2013-ųjų liepos 25 d. Anykščiuose surengtoje apskritojo stalo diskusijoje „Užimtumas regionuose“ temainfo.lt V. Masiulio nuogąstavimą perteikė socialdemokratų lyderiui, tuomet Premjerui Algirdui Butkevičiui. Jis sakė, jog tai sunkiai įsivaizduojama situacija. Ir tikrai: V. Masiulį durnino visi, ką tik jis bandė informuoti apie „tiksinčią bombą“. A. Butkevičius mandagiai žadėjo pasidomėti. Tikėtina, kad nesidomėjo, arba buvo labai neabejingas užimtumui regionuose: būtų sprogęs Krantinės 10-asis, užimtumui būtų suformuota labai plati niša.


Nupjauto dujų vamzdžio link…

Vos prieš mėnesį apie dujų rezervuarų būklę temainfo.lt bandė kalbinti kupiškėną Povilą Narbutą, šiai „firmai“ vadovavusį prieš A. Apšegą.

– Negaliu komentuoti. Esu padėjęs parašą, – sakė jis.

Kartais pasvarstau apie tai, kur provinciją ir Lietuvą veda situacija „negaliu komentuoti“. Negali komentuoti Savivaldybės specialistai, rajono paštas, miškininkai, Kupiškio darbo birža, vaikų teisų apsaugos specialistai, policininkai, energetikai, šilumininkai, gydytojai… – net tie, kurie maitinasi iš valdiško iždo. Teko girdėti, kad Kupiškio Povilo Matulionio progimnazijos darbuotojai padėjo parašą – nekomentuoti. Net vandentiekininkas sunerimusiems žmonėms nesako, ko tvinsta vandeniu Krantinės gatvė…

Dabar ir svarstyti nebėra ko: situacija veda Kupiškio Krantinės g. 10 namo nupjauto dujų vamzdžio link, kai štai dujininkai nė nebeturi komentarų.

– Nuo lentos Krantinės gatvėje šypsosi Nausėda, Blinkevičiūtė, Raslanas, Olekas, Jarutis… Negaliu į juos žiūrėt, – temainfo.lt sakė moteris, šiuo metu neturinti dujų ir karšto vandens.


Rita Briedienė