Rugpjūčio 6 d. – Utenos rajono Tauragnų seniūnijos Skroblų kaime nustačius naują afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkį – Kupiškio, Rokiškio ir Anykščių rajonai buvo paskelbti padidintos rizikos teritorijomis.
Liepos 23 d. AKM židinys nustatytas Ignalinos rajono Rupinskų kaimo „Idavang“ kiaulių komplekse. Tai gerai saugoma ferma, tačiau kiaulių užkrato neišvengta. Buvo imtasi griežčiausių priemonių: pasitelkta kariuomenė, įrengti stebėjimo postai, kuriuose tikrinama, ar iš Ignalinos rajono nevežamos gyvos kiaulės ir kiauliena; draudžiama išvežti net sumedžiotų šernų trofėjus. Tačiau AKM plinta toliau.
– Kodėl nepavyksta sustabdyti šios ligos? – klausėme Anykščių maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiosios veterinarijos (VMVT) gydytojos-inspektorės Audronės Zdanevičienės.
– Tai ir yra svarbiausias klausimas – kaip liga plinta? Nėra jokių šios ligos gydymo priemonių, nėra vakcinos. Liga nenuspėjama. Latvijoje antrasis AKM židinys nuo pirmojo buvo nutolęs 250 km. Todėl negalime prognozuoti, kurioje Lietuvos vietoje bus aptiktas naujas ligos atvejis. Tai gali būti ir Anykščių rajonas, ir pajūris. Šiuo metu Lietuvoje planuojamos didžiulės investicijos šios ligos plitimo priežastims nustatyti. AKM negali būti tik vienos šalies problema.
– Teko girdėti, jog liepos mėnesį mašina, iš Rupinskų vežusi nugaišusias kiaules, buvo užsukusi į Anykščių rajoną paimti kritusio gyvulio. Ar tai įmanoma?
– Kiaulių laikytojai privalo laikytis Biologinio saugumo priemonių reikalavimų kiaulių laikymo vietose. Gyventojai, laikantys kiaules, turi kasdien jas patikrinti dėl neįprastų požymių ar elgesio, stebėti naujai įsigytų kiaulių sveikatos būklę. Izoliuoti sergančias kiaules ir nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją, kol bus nustatyta ligos priežastis. Draudžiama laikyti kiaules lauke, jas šerti virtuvės atliekom, kadangi tai – pagrindinis galimo užkrato šaltinis; neleisti į kiaulių laikymo vietą pašalinių asmenų ar transporto priemonių.
Žmonių supratingumas yra labai svarbu. Juk dažniausia visai neaišku, iš kur ligos užkratą atsinešei, todėl neaišku, kaip ir kam jis bus perduotas.
Šiandien neturime tikslių duomenų, kiek Anykščių rajono gyventojai laiko kiaulių. Jas privaloma deklaruoti du kartus per metus, tačiau šiai dienai ne visuose ūkiuose laikomos kiaulės deklaruotos. Padidintos rizikos teritorijose kiaulių laikymo vietos bus kontroliuojamos, jų savininkai įpareigoti savo kiaules stebėti kelis kartus per dieną, raštu informuoti VMVT apie kiekvienos kiaulės gaišimą.
– Ką kiaulių maras reiškia žmogaus sveikatai?
– Afrikinis kiaulių maras – žmonėms nepavojinga liga. Gydymo nuo šios ligos nėra, sergančios kiaulės ar šernai naikinami.
– Teko girdėti, jog AKM nepavyks išnaikinti tol, kol nebus likviduoti smulkūs kiaulių ūkiai – uždrausta auginti kiaules savo reikmėms?
– Negaliu to komentuoti, nežinau. Pakartotinai informuojame kiaulių laikytojus, medžiotojus apie papildomus reikalavimus, privalomus padidintos rizikos teritorijoje. Jie bus išplatinti spaudoje, seniūnijose. Gali būti ir taip, kad liga nustos plitusi savaime, norėtume, kad uteniškių atvejis – būtų paskutinis.
Parengė Adelė Varnaitė
teaminfo.lt asociatyvi nuotr.