Kupiškio urėdija bus prijungta prie Rokiškio

Aplinkos ministras keliauja per Lietuvą

Kaip skelbia Aplinkos ministerija, ministras Kęstutis Navickas ir viceministras Martynas Norbutas per rugsėjį ir spalį susitiks su kiekvienos miškų urėdijos darbuotojais ir vietose aptars valstybinių miškų ūkio valdymo pertvarką.

Tokie susitikimai prasidėjo jau praėjusią savaitę: pirmasis vyko Biržų miškų urėdijoje, o praėjusį ketvirtadienį ministras lankė Rokiškio, Kupiškio ir Anykščių miškininkus.

Vyriausybės nutarimu visos 42 miškų urėdijos bus reorganizuotos ir prijungtos prie Valstybinio miškotvarkos instituto: nauja įmonė vadinsis Valstybinių miškų urėdija. Iš pradžių ji turės 42 regionų padalinius (filialus), kurių skaičių bus siūloma sumažinti iki 26.

Biržai išliks padaliniu: istoriškai taip susiklostė, jog nuo praėjusio šimtmečio vidurio Biržų urėdija valdo ir Pasvalio rajono miškus – bendras valstybinių miškų plotas siekia per 60 tūkst. hektarų. Tai 11 pagal dydį šalies urėdija.

 

Kupiškio urėdijai nebus suteiktas padalinio statusas

Oficialiai dar nėra skelbiama, kokios urėdijos prie kurių bus jungiamos, tačiau kriterijai aiškūs: padalinio statuso neteks tos urėdijos, kurių valdomas valstybinės reikšmės miškų plotas mažesnis kaip 25 tūkst. hektarų, o metinės kirtimo apimtys – mažesnės kaip 100 tūkst. kub. metrų per metus.

Po ministro vizito tapo aišku, kad padalinio statuso neteks Kupiškio miškų urėdija, valdanti 13,44 tūkst. ha valstybinės reikšmės miškų. 2018-ųjų pradžioje ji bus jungiama prie Rokiškio padalinio.

Rokiškio urėdija valstybinės reikšmės miškų valdo 23 397,8 tūkst. hektarų, per metus iškerta apie 85 tūkst. kietmetrių medienos. Kupiškio urėdijos bendros kirtimų apimtys ne ką nemažesnės, o lokalizacijos požiūriu Kupiškis nėra prastesnėje padėtyje už atkampų Rokiškį. Tačiau daugelis dalykų yra išankstiniai: ką prie ko jungti nebuvo klausiama nei rokiškėnų, nei kupiškėnų miškininkų.

 

Anykštėnai kol kas vadovaujasi neoficialiais duomenimis

Urėdijų darbuotojai kalba nenoriai: prieš reformą skandavę ir piketavę tapo uždari; pasitvirtina permainų ypatumai –  nežinomybė ir pasekmių baimė.

– Susitikime su anykštėnais ministras nepasakė nieko konkretaus. Mes žinome, kad Kupiškį žada jungti prie Rokiškio, tačiau prie ko jungs anykštėnus, taip ir neįstengta pasakyti, – sakė anykštėnas.

Neoficialiais duomenimis Anykščių urėdiją ketinama jungti prie Utenos urėdijos, padalinio centrą išsaugant Utenoje. Uteniškiai valdo 16328 ha valstybės miškų, pagrindinių kirtimų metinė apimtis siekia 40 tūkst. tūkst. kub. metrų. Anykščių urėdijai priklauso 17,8 tūkst. valstybinės reikšmės miškų, metinės kirtimų apimtys beveik per pus didesnės nei uteniškių.

Su Utenos urėdijos darbuotojais ministras susitiks spalio pabaigoje. Jo susitikimų grafike tai bus paskutinė urėdija.

 

Rita Briedienė

Kupiškio urėdijos archyvo nuotrauka