Kupiškio rajono vicemeras A. Martinka neįgaliuosius vėl pakvietė puodeliui arbatos

Kupiškio rajono vicemeras Aurimas Martinka

Arbatos išgerta ne po vieną puodelį

„Puodelis arbatos – su vicemeru” – jau antrą kartą Kupiškio rajono mero pavaduotojo Aurimo Martinkos organizuotas susitikimas su šio rajono neįgaliuosius vienijančių organizacijų atstovais. Jis – šio renginio sumanytojas, jis finansuoja ir vaišes, renginio koncertą.

Į vicemero kvietimą – gruodžio 10 d. puodeliui arbatos susirinkti Kultūros centre – atsiliepė Kupiškio krašto žmonių su negalia sąjungos nariai ir jų vadovas Gediminas Virbickas, Kupiškio neįgaliųjų draugija (deja, pirmininkė Bronė Kaleinikovienė negalėjo dalyvauti), Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Kupiškio filialo atstovai ir jų vadovė Kristina Malinauskienė, Kupiškio rajono diabeto klubas „Kupa” ir jo vadovė Laimutė Bernadickienė, Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Kupiškio viltis” ir vadovė Daiva Tviskuvienė. Renginyje dalyvavo Kupiškio rajono tarybos nariai Augenijus Cesevičius, Zigmas Paulauskas, Algirdas Notkus.

Susitikimas truko daugiau nei dvi valandas – išgerta ne po vieną puodelį arbatos, prisiminti pernykščiai vicemero pažadai, padėkota už išpildytuosius, pateikta naujų siūlymų.

 

Sveikatos įstaigos – neįgaliųjų patogumui

Kaip temainfo sakė vicemeras A. Martinka, toks susitikimas neįgaliųjų organizacijoms leidžia labiau pažinti vienoms kitas, jungtis bendriems projektams; arbata sušildo – žmonės tampa atviresni kalbėtis, bendrauti. Taip kuriama bendruomenė, imlesnė naujienoms, ieškanti galimybių žinias pritaikyti sau ir kitiems.

– Ateinantieji 2018-ieji, kaip jau esame įpratę sakyti, – 100-mečio metai žada būti palankūs žmonėms su negalia. Savivaldybės, sveikatos įstaigų vadovai ilgai laukėm dviejų projektų. Jų esmė – Sveikatos įstaigų aplinkos pritaikymas neįgaliųjų poreikiams. Projektą dėl Kupiškio rajono ligoninės viešųjų erdvių pritaikymo neįgaliųjų reikmėms sveikatos apsaugos ministras jau palaimino, ir šiuo metu paskelbtas projektavimo darbų viešas pirkimas. Iki gruodžio 21 d. Regioninės plėtros tarybai bus pateiktas pirminis projektinis siūlymas. Projektas didžiulis: su Savivaldybės indėliu jo vertė siekia 250 tūkst. eurų, ir nemaža lėšų dalis tikslingai turi būti nukreipta neįgaliųjų prieinamumui gerinti, – sakė vicemeras.

 

Miesto aikštėje – jokių stačių kampų

Kitas vicemero A. Martinkos apžvelgtas dalykas – Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus aikštės rekonstrukcija. Anot jo, žmonių neabejingumą savo aplinkai parodė aistros dėl erdvių išdėstymo, medžių – senų kirtimo ir naujų sodinimo. Tačiau visuomenė nesiėmė aptarti labai svarbaus dalyko – aikštės funkcionalumo ir pritaikymo neįgaliųjų poreikiams.

Po aikštės rekonstrukcijos kiekvieno jos pastato link bus įrengti priėjimai, kur reikia – pandusai. Neįgalieji, judantys patys ar invalido vežimėlyje, turės galimybę, pasiekti bet kurį aikštės tašką: nebus jokių stačių kampų, pakylėjimų.

– Aikštės darbų jau niekas nebesustabdys. Belieka tikėtis, kad Sveikatos apsaugos ministerija neapsigalvos. Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šimtmečio metais, ko gero, nedrįs skriausti regionų, nes ir prieš 100 metų šalies nepriklausomybė buvo iškovota ne iš didmiesčių, o iš mažų šalies miestelių kilusios inteligentijos dėka. 2018-aisiais užmiršti šalies pakraščius būtų labai neteisinga, – kalbėjo vicemerais.

 

Istorikas vicemeras nepraleido progos priminti

Šimtmečio metais vicemeras palinkėjo svajonių išsipildymo, siekių įgyvendinimo, stiprybės, ryžto ir noro dirbti sau, savo šeimai, rajonui ir šaliai; būti tokiais, kokiais lietuviai buvo 1918-aisiais, kai rinkosi Vilniaus konferencija.

– Gražiai yra pasakyta apie 1918–1920 metus: „Visuomenė susibūrė apie Lietuvos tarybą.” Juk iš šio susitelkimo – ir Tarybos drąsa pasirašyti Nepriklausomybės Aktą, per užkardas išvežti jį į Vokietiją ir paskelbti šios šalies spaudoje, iš čia – savanorių kovos, apgynusios Lietuvą nuo trijų labai piktų priešų, parklupdžiusių pusę Europos. Kiekvienas geras darbas susideda iš mažų smulkmenų. Lašas po lašo – ir prisipildo gerų darbų stiklinė, o po to – ir jūra, – sakė vicemeras.

 

Koncertavo Kupiškio meno mokyklos mokiniai

Ant stalų pleveno žvakutės. Ar metai bus turtingi, kupini svajonių išsipildymo – kokių visiems linkėjo vicemeras A. Martinka – parodys 2018-ieji.

– Adventas. Ramybės, susikaupimo, vilties ir stebuklo metas. O kad šventų Kalėdų laukimas būtų prasmingas, jums koncertuoja Kupiškio meno mokyklos mokiniai, – susirinkusiuosius su artėjančiomis šventėmis sveikino šios mokyklos mokytoja Birutė Petroševičienė ir prie Yamahos instrumento pakvietė Lauryną ir Gabiją Remeikius, atlikusius nuotaikingą Žako Ofenbacho „Galopą ir kankaną” iš operos „Orfėja”.

Grojo akordeonistas Faustas Paliulis, fleitininkės Mija Vilkaitė ir Donata Šidlauskaitė, klarnetininkas Tomas Urbonavičius, gitaristė Gabrielė Bugaitė. Agnė Repečkaitė atliko sau pačiai mėgstamiausią dainą, o Aistė Daukaitė – visiems gerai žinomą Elizos iš miuziklo „Mano puikioji Ledi” ariją „Per naktį šokčiau aš”. Jauniems atlikėjams akomponavo Rasa Lukošiūtė.

Už puikų koncertą vicemeras A. Martinka atlikėjams padovanojo maišą saldainių, vaikus ir mokytojas pakvietė puodeliui arbatos.

Ėmė tarškėti puodeliai ir kalbos prie stalų. Pakvipo kava. Kupina bendravimo tęsėsi sekmadienio priešpietė.

 

Įdomiau skaityti apie pažįstamą žmogų

Anot renginio vedėjos Vilmos Mažeikienės, pažindamas žmogų stebi ir jo veiklą, sėkmę.

– Man buvo malonu spaudoje perskaityti, kad kitai kadencijai perrinkta aklųjų ir silpnaregių sąjungos Kupiškio filialo vadovė Kristina. Buvo daug įdomiau tai skaityti, kadangi aš pernai jus šiame renginyje mačiau. Labai džiaugiausi, kai mama papasakojo, kaip ją į Santariškes vežė Palmutė (Palma Skrebienė, aut. past). Sakė: „Koks vairuotojas! Varė pro visus ženklus, prie pat durų privežė”, – prajuokino visus renginio vedėja.

Anot rajono Tarybos nario, LSDP Kupiškio skyriaus pirmininko A. Cesevičiaus, socialdemokratams artimos socialinės problemos, jų sprendimas.

– Tie klausimai visada buvo mūsų partijos ir skyriaus darbotvarkėje. O juk vieną rytą kiekvienas galime pabusti su negalia. Tai reikia suvokti, – sakė jis.

A. Cesevičiaus nuomone, jautrumas ir dėmesys Advento laikotarpiu yra ypač pastebimi pažeidžiamiausių visuomenės narių. Jo įmonėje dirba penki žmonės su negalia ir kartais tenka išgirsti priekaištų, kam apskritai mažiau spartūs žmonės priimti į darbą. Jis linkėjo kantrybės, ramaus Kūčių stalo, linksmo Kalėdų ryto ir laimingų bei prasmingų naujų metų.

 

Kokie viešojo tualeto reikalai?

G. Virbickas padėkojo rajono vadovams už tai, kad miestas gražėja, gerėja prieinamumas neįgaliesiems.

– Kokie viešojo tualeto reikalai? Kaip neįgaliųjų prieinamumas sprendžiamas seniūnijose? – klausė jis vicemero.

Anot A. Martinkos, rekonstruojamos miesto aikštės tualetas neįgaliesiems bus puikiai pritaikytas. Būtent dėl neįgaliųjų atsisakyta rengti požeminį tualetą – tokį sunkiau pritaikyti žmonėms su negalia, tad liko gražaus pasakų namelio variantas.

– Kaip jau sakiau, visi seniūnijų medicinos punktai bus draugiški neįgaliųjų poreikiams. Štai Rudilių medicinos punktas buvo perkeltas į mokyklos patalpas, bet neįgaliesiems nebuvo pritaikytas. Tai bus padaryta. Artimiausiu metu viena seniūnija (Šimonių, aut. past.) kelsis į mokyklą – aplinka bus kompleksiškai patogi žmonėms su negalia. Ne visada mes, šiek tiek sveikesni, pajuntame problemą, – sakė vicemeras ir papasakojo įspūdžius iš šiųmetinio Neįgaliųjų dienos minėjimo Subačiuje.

Vicemerui, išlipusiam iš automobilio, kaip pats sakė, kilo „judėjimo problemų”: buvo taip slidu, jog teko organizuoti smėlio kiemui pabarstyti – juk čia rinksis neįgalieji.

– O žmonės su negalia ėjo, slidinėjo – ir jokių pretenzijų! Nebent laukė, kol vicemeras apgrius, – kalbėjo A. Martinka, paraginęs apie problemas kalbėti visada, nebūtinai prie puodelio arbatos.

 

Sprendimai, draugiški neįgaliesiems

Dėkota už neįgaliesiems pritaikytą pontoninį tiltą į Uošvės liežuvį, ir už skambutį ant PASPC laukujų durų: neįgalusis, privažiavęs prie jų, paskambina, ir jį pasitinka centro darbuotojas, padeda įveikti neįtikėtinai nepraktiškas dvigubas duris.

Mygtukas, anot vicemero, – tik iš bėdos. Buvo svarstytos slankiojančios durys, bet pastatas tokioms nepritaikytos. Architektai dar ieškos sprendimo, draugiško neįgaliesiems.

– O man labai aktualu naujos plytelės prie ligoninės! – paatviravo K. Malinauskienė. Anot jos, dėl spalvų kontrasto, šaligatviai patogūs prastai matantiems žmonėms.

Aklųjų ir silpnaregių sąjungos Kupiškio filialo vadovė dėkojo už atsiradusį paprastą bendravimą su Savivaldybe: gali užkalbinti net gatvėje sutiktą savivaldybininką ir pasitarti su juo dėl savo problemų.

Buvo aptartos ir neįgaliųjų žaidynės, lobizmo galimybės, įvertintas 2018-ųjų šalies biudžetas, jo dėmesys-nedėmesys neįgaliesiems. Apie planus vėl susitikti irgi buvo kalbėta.

 

temainfo.lt

Emilijos Briedytės nuotraukos

[gallery_box]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_1.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_2.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_3.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_4.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_5.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_6.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_7.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_8.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_9.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_10.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_11.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_12.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_13.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_14.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_15.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_16.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_17.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_18.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_19.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_20.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_21.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_22.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_23.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_24.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_25.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_26.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_27.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_28.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_29.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_30.jpg” descr=”” title=””]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/12/2017_vicemero_pusryciai_31.jpg” descr=”” title=””]

[/gallery_box]

Užsk. nr. A17-53